Age of Empires III: The WarChiefs

17.10.2006

rozšíření

První datadisk k Age of Empires III, který dodal standardní klasickou datadiskovou porci novinek - nové strany, kampaně a vylepšení herního konceptu.

Počet národů se rozrostl o tři indiánské kmeny - Irokéze, Siouxe a zástupce obyvatelů střední Ameriky, Aztéky. Oproti evropským civilizacím jsou tyto tři národy technicky nevyspělé, ovšem dokáží jiné užitečné věci. Například začínají s Warchiefem, což je o hodně silnější varianta průzkumníka, který dokáže konvertovat zvířata na svou stranu a podporuje jednotky svou aurou. Mají také obřadní místo, které jim přidává bonusy k ekonomice nebo vojenství.

Další změny se týkají nové formy vítězství (obchodního monopolu, k jehož dosáhnutí musíte kontrolovat ve čtvrté době všechny obchodní stanice po dobu 5 minut), nových skirmishových map a kampaně, která pokračuje ve vyprávění ságy rodu Blacků.

Fajnový přídavek ke třetím Ejdžům, převážně v indiánském duchu. Už jsem to nezhltnul tak rychle, jako hlavní hru, ale i tak to bylo velmi pohodové hraní se skvělým vizuálním zážitkem. V podstatě vše, co jsem psal už v komentu k AoE3 by se dalo napsat i sem, takže se nebudu opakovat a kdo chce, ať si to přečte tam.

Must play to není, ale pro fanoušky třetího dílu asi povinnost :)

Pro: "Staré dobré AoE 3" se všemi klady i zápory.

Proti: Pořád je to na mě dost rychlé

Indiáni nemají v herním světě zrovna moc velké zastoupení a když už se objeví tak jen aby hráči znepříjemnili život. Tentokrát ale tomu tak není, a v datadisku pro třetí Age of Empires se objeví hned v zastoupení třech frakcí, plus nabízí nové kampaně kde hrají důležitou roli. V první se dostane do boje proti Britům a válce o nezávislost Ameriky, kde nechybí zajímavě pojaté mise zaměřené třeba na diverzi, přežití v těžkých podmínkách atd... Je příjemné vidět že v RTS může být mise jiná než vybuduj zázemí a obrovské množství jednotek kterým převálcuješ nepřítele. Druhá část se odehrává v období zlaté horečky a nechybí zde zlatokopové a pistolníci.

Škoda že Indiáni sami o sobě nejsou bůhvíjak atraktivní frakcí, nepřináší mnoho odlišných jednotek od Evropských států a prostor pro námořní bitvy zde v kampani byl jen velmi malý což mě jako milovníka námořních bitev z původní hry zde prostě chybělo. Dnes už je taky docela složitejší tento datadisk na našem trhu koupit.

Přesto pokud jste fandové trojky tak si tento kousek uřčitě oblíbíte jelikož zase přinese novou porci zábavy.

Pro: Nové strany, nová kampaň, originální frakce Indiánů, stará dobrá hratelnost

Proti: Indiáni se na moři prostě neuchytí, rozdílnost oproti Evropským národům mohla být větší