7554: Válka v Indočíně

16.12.2011

freeware (dříve placená hra)

7554 se může na první pohled jevit jako nic neříkající číslo, ve Vietnamské nedávné minulosti však představuje datum vyvrcholení národně osvobozeneckého boje. Dne 7. května 1954, v 5:30 ráno se odbojářům z Viet Minhu vzdalo přes 8 000 vojáků francouzského expedičního sboru. Ti se v předcházejících měsících postupně nechali obklíčit v údolí kolem vesnice, podle níž byla pojmenována celá bitva, Dien Bien Phu. K vítěznému střetnutí, které znamenalo konec francouzské Indočíny, odpírající národům této části jihovýchodní Asie právo na sebeurčení, však vedla dlouhá a nelehká cesta. Průběh války za nezávislost, táhnoucí se od roku 1946, se hráčům snaží převyprávět velkolepě pojatá akce, inspirující se hratelností ve velkém vzoru značné části FPS posledních let, sérii Call of Duty.

I v 7554 si hráč zabojuje z několika úhlů pohledu. Zde to postupně bude čtveřice vojáků Viet Minhu. Všichni bojují za stejnou věc, ale každý jinde a odlišným způsobem. The Vinh se chopí těžkých zbraní, Đăng Binh je sapér, Trong Ha zase sniper a konečně nejmladší Đăng An zpoza flaku vyčistí nebe od nepřátelských letadel. Graficky se 7554 dá, dle slov producenta, srovnávat s Call of Duty: World at War.

První mezinárodně známá hra od vietnamských tvůrců vznikala od roku 2008. Oznámena byla 1. dubna 2010, a tak mnoho hráčů na západě zprvu považovalo "vietnamské CoD" za aprílový žertík. 7. května 2010 následoval první trailer a v září i techdemo. Od října 2011 si mohli hráči ve Vietnamu vyzkoušet bezplatnou betu, kterou následovalo prosincové vydání. Počítá se však i se severoamerickým trhem. Ve Vietnamu samotném byla cena hry na přání komunity snížena na polovinu původní, tedy 249 000 VND (~12 Dollarů), aby si ji mohlo dopřát co nejvíce hráčů. Tato PC only válečná akce používá Vision 8 od Havok Tech, XaitMap a XaitControl na umělou inteligenci a PhysX na fyziku prostředí. U příležitosti 65. výročí bitvy u Dien Bien Phu byla hra uvolněna zdarma.

Už dlouho sem nenapsal komentář vlastně ani nebylo moc důvodů proč psát. Za prvé se mě nechtělo a za druhé se mě taky nechtělo. Ale tohle... tohle mě fakt nasralo a přímo mě to dokopalo k tomu napsat koment na tady ten zločin proti "Počítačovým hrám".

Krásný letní odpoledne jako většinu dnů proflákaný doma a tak prolízám databázi, že si dám nějaku tu FPS ve stylu Call Of Duty a s nadšením vyskočím ze židle když se na profilu 7554 dočtu toto "Průběh války za nezávislost, táhnoucí se od roku 1946, se hráčům snaží převyprávět velkolepě pojatá akce, inspirující se hratelností ve velkém vzoru značné části FPS posledních let, sérii Call of Duty. " Nebuďte blbouni a neskočte na to jako já.

Vzor Call Of Duty? A kde já ho v této píč**vině nevidím. Kdyť proboha tohle nemá nic společnýho s CODkem ! Snad kromě arzenálu použitých zbraní to taky vidím jako jediný fakt jediný pozitivum hry.

Já fakt nevím proč vždycky tak debilně skočím po každé FPSce co vypadá jako CODko. A vždycky když po něčem co vypadá jako CODko skočím tak ta podoba s Call Of Duty zmizí a já spadnu do hov*a. Fakt chlapi nehrajte to nebo si naliskáte u komplu jako já. A to, že má hra oslavovat vítězství Vietnamčíků na Francouzama bych bral jako Vietnamec za urážku vlastni a vývojaře skopal do kulata!

Ne! Nehrajte to!

Pro: Zbraňový arzenál

Proti: Celá hra! (Pokud se to hrou dá nazvat.)

-3 +9 −12