Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Diskuze

@mazar1234 (08.11.2020 22:28): No tak tu mám tak nějak v seznamu moderních her na zahrání, dost mi ji doporučoval i Jakub Červinka, jako já se té moderně nebráním nějak na 100%. Když vyjde fakt dnes i pecka, tak tomu dám šanci a umím to ocenit, viz třeba Stellaris.
@Ringo (08.11.2020 22:14): Ináč sorry za teraz OT poznámku, ale v rámci tých moderných hier skús si zahrať Subnauticu, to je úplne iný level než čo by si si predstavoval alebo čakal.
MMX si tusím ako modernú hru hral a myslím že neľutuješ, Subnautica je bomba, hraj hraj hraj
@mazar1234 (08.11.2020 22:10): Mě dostalo, jak se mi pod vlákno na FB, že tu hru zase hraji, ozval jeden z jejich tvůrců, Rick Johnson. On má i plnou PC verzi. Jinak pokračování Black Cryptu se mělo jmenovat Bard´s Dungeons a graficky mělo vypadat asi jako Shadowcaster.
@mazar1234 (08.11.2020 21:17): Zajímala by mě jedna věc, moc jsem po tom nepátral, ale kolik je vlastně u té moderny v případě Ravenů původních z týmu, co dělal Black Crypt, Shadow Caster, Heretic a Hexen?
@mazar1234 (08.11.2020 20:53): No tak DM vyhodit nejde a LoL je pro mě jenda z nej her. EoB je sice srdcovka ,ale musím si nakonec přiznat, že to mělo své limity po stránce level dsignu nebo vývoje postav.
@StriderCZ (08.11.2020 19:56): Je to zvláštní, protože jsem jinak zapálený grïnder, ale na BC právě oceňuji to, že do toho člověka nenutila a navíc tam ani nebylo moc respavnovacích míst, jen pár a ještě spíše tak nějak zřídka, že čekat tam na expy by se nevyplatilo. Ta hra byla tak neskutečně vyvážená, že šla prostě dohrát tak nějak přirozeně.

@mazar1234 (08.11.2020 20:03): Jo, a jak jsem těm Amigistům ve své době nechtěl věřit, že to předčí EoBa :-) To byly časy, pak jsem si to zahrál záhy po roce 2000 na emulátoru a říkal si, sakra, jo, fakt to prostě je dobé a dnes...BC vytlačil moji modlu EoBa z mé TOP 10 :-)
@StriderCZ (08.11.2020 19:56): No ako sa to vezme "Jediná výtka vůči Black Raven je, že se dali na cestu 3D akčních stříleček.." - majú vďaka tomu na svedomí Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast a Soldier of Fortune....... což nie je žiadna škoda!

@Ringo (08.11.2020 19:04): Jo jo, nenadarmo sme svojho času hovorili "Skurvení Amigisti" (majú Black Crypt a my na PCnie)
@Ringo (08.11.2020 19:04): Velká gratulace. Za mne jeden z nejlepších dungeonů všech dob. Co se mi líbilo (velice) bylo to, že hra nenutí hráče do grindu. Prostě si vyhráli s každým detailem. Jediná výtka vůči Black Raven je, že se dali na cestu 3D akčních stříleček... věčná škoda...
@hanak_v_exilu (03.11.2020 21:36): No ono vnímání té hry, jakože tam na tebe občas i někdo promluví a je to svázané s nějakým FB lore je opravdu silné a to má Beholder k dobru, jenže po letech jsem musel uznat, že mnohé dungeony jsou více hard core a EoB je v podstatě jednoduchý, řekl bych, jakoby to byl příjemný luxus. Občas tam respawn opravdu zatápěl, ale v tom BC prostě jak jsem psal, ty úrovně tam jsou důmyslnější a nejsou tma hluché místa. U všech EoBů jsem občas měl pocit, že jsem narazil na prostor, který moc logiku nedával. Tím jako ty EoBy nehaním, je to klasika, dohrál jsem je několikrát a vždy je hraji s radostí, nedávno jsem hodně pochválil i ten tolik kritizovaný třetí díl. Ale popravdě je hrávám už i tak trochu na oddych. Na BC nebo Crystal Dragon to zapeklitostí nemá ani náhodou. Samozřejmě mám pořád zaryté pocity z prvního hraní v devadesátkách, kdy byl EoB 1 pro mě první dungeon, tápal jsem tam, dostávali mě pavouci i potvory, které mi způsobovaly paralýzu a bylo to hektické. Tyhle vzpomínky nesmažu, ale mám-li být objektivní, Blak Crypt je prostě vyšperkovanější, co se týče zpracování kobky. BC umím dát 100%, EoBům ne, protože každému ze všech tří dílů bych měl co vytknout. EoB jedničce místy nesmyslné chodby, které nedávaly význam, nejvíce znatelné to bylo v levelu 12, který vypadal, že je nedodělaný a něco tam ještě mělo být. U EoB2 bych vytkl prakticky absenci vývoje postav a rovněž kapánek pomatený závěr hry a navíc jsem se neubránil pocitům, že je tam málo grafiky, ty věže chrámu se lišily Jen velmi jemně odstínem a podzemí si musel motivem EoB 2 vypůjčit z jedničky. EoB3 bych vytkl asi také ne moc využitý prostor pro vývoj postav + nějaké ty tehcnické chybky jako nekorelaci zvuků a akce a chybějící futra dveří.

U Black Cryptu opravdu marně tápu, co bych označil jako chybu nebo nedostatek. Když jsem mu původně dal 95%, tak teď, jak jej hraji po letch znovu, tak v nadšení si říkám, to je jasná stovka, tam prostě není o čem, tomu vyšiju stovku jako Dungeon Masterovi.

Ale jinak tyhle hodnocení jsou peklo, protože někdy cítíš, že ta či ona hra je lepší, ale u jiné, třeba méně vyšperkované, máš pocit, že ji z nějakého důvodu máš raději. A je třeba pravda, že EoB 1 mám raději než Dungeon Master 1. Je to hodně dáno grafikou a tím zasazením do nějakého funkčního světa, u kterého má člověk v té kobce pořád pocit, že je okolo a umí si jej vybavit. Což třeba DM1 zcela chybí, ale u BC v podstatě také.

Jinak kdybych to měl brát dle síly vzpomínek, tak dám do TOP10 Eye of the Beholder 1. A to bych už sám sobě řekl, že v tom hraje roli jasná nostalgie.
@Ringo (03.11.2020 21:16): Mě EoB 2 přišel epičtější. Začátek v lese, pak cesta skrz podzemí, odhalení staré kletby, ti nesmrtelní Barbie a Ken. Plus pro mě osobně zoufalé vlamování do podzemí v němž se neustále respawnovali kostlivci a ti temní mniši. Bylo to těžké, hektické a občas jsem si hrábl na dno. Na Black Crypt takové silné vzpomínky nemám.
@hanak_v_exilu (03.11.2020 21:07): No, neřekl bych, že by v roce 1992 šlo o zhrzeného Amigistu, jeho pratforma fungovala plnohodnotně ještě minimálně 2 roky. Já už Beholdera 2 s Black Cryptem prohodil a Black Cryptu dávám 100%, Beholder se posune holt na nějaké 11 místo. Nebýt toho, že ten TOP 10 mám složený z PC RPG, nikoliv jen z dungeonů, tak by se do té TOP 10 procpal a Stone Prophet taky :-)

Beholder trilogy je sice fantastická, byla pro mě první, ale nemůžu si pomoct, mě ty rébusy, struktura a rozmanitost levelů v Black Cryptu přišly prostě o kapánek sofistikovanější. A taky se mi líbí, že se postavy levelově vyvíjí. Posun o dva levely v EoB 2 je jakoby tam vývoj postav prakticky chyběl. V tom mi už více asi seděla jednička.

Jinak TOP 10 mám uvedený v profilu a mám to v obecné TOP 10 PC RPG, nevyjímám dungeony z RPG žánru a navíc se tma snažím mít jen jednu hru, která zastupuje celou nějakou sérii. Takže se držím toho mít tam jen jednoho Ishara, jeden Might and Magic a pod.
@Ringo (03.11.2020 20:52): To byla jenom slova zhrzeného amigáře sledujícího pomalý pád své platformy. Black Crypt bych dal do osobní top 6 krokovacích dungeonů. Dungeon Master 1, Wizardry VII, Grimrock 2, Grimrock 1, Eye of the Beholder 2. Kdyby tam byly trochu taktičtější boje a pár logických hlavolamů, tak by se cpal do top 4.
Tak pomalu finišuji a je zvláštní po letech nabýt nových dilemat, kdy bych nejraději vecpal Black Crypt do své TOP 10 PC RPG a marně přemýšlím, za kterou hru jej tam vyměnit. Asi by se nabízel EoB2, ale zase Eob je má srdcovka a měl by mít prostě jasné zastoupení v mé TOP 10. Asi se smířím s tím, že když jsem do TOP 10 neprotlačil Stone Prophet, tak tam asi neprotlačím ani Black Crypt, ale přeci jen je pravda, co se psalo v recenzi v Excaliburu 12, čemuž jsem tehdy věřit nechtěl, že Black Crypt v lecčems předčí jak Beholdera, tak i Dungeon Mastera. Docela marně přemýšlím, proč tomu nedám 100%, proč tu mám jen 95% :-)
Honza Orna (majitel Arcade herny v Červeném Újezdu) na Youtube nahrává svůj kompletní průchod hrou Powermonger. Jak si tak "povídáme" (já v komentech, on odpovídá ve videu) , tak jsem se dozvěděl, že na příštím Amiga víkendu (únor 2021) bude jeden z účastníku hrát Black Crypt- kompletní průchod.
@90210 (21.10.2020 14:59): Bloudil jsem tam cca týden :-D Nechápal jsem ty portály, pak jsem jima prošel, někde se zjevil a hledal cestu zpátky. Poztrácel jsem spoustu času snahou prošmejdit úplně všechno a hra se tomu vzpouzela.
@hanak_v_exilu (21.10.2020 13:53): EOB1 se fakt dal, byl to v podstate lehkej dungeon pro zacatecniky. Ja ho dohral tak, ze jsem sel na pruzkum do nejvyssich dvou pater s tim, ze se jeste vratim, ale po chvili motani nahodne narazil na samotneho Xanatara a dal ho na prvni dobrou. Pohoda.

Joo dvojka, tam se teprve ukaze spravny kobkarsky charakter.:)
@Richmond (21.10.2020 07:23): Z toho jeho vyjádření mi není jasné jen jedno, jestli jak píše, že má soukromou verzi na PC a IOS, jde o Black Crypt, nebo o to pokračování. Ale asi spíše měl na mysli Black Crypt. Což bya bylo zajímevé v tom, že PC verze je celá. Jen ji má on a nemůže ji pustit, protože s EA přeprodali práva Genconu, jestli jsem to z jeho dalšího postu pochopil dobře.
@Ringo (21.10.2020 00:32): Jo četl jsem. Třeba ta demo PC verze má víc pater, jen je tam zablokovanej další příštup :)
Mně tam občas překvapí, že na (dle mého) profláknuté dungeony tam někteří reagují, že to vůbec neznají.
Mám takovou jednu zajímavost ohledně Black Cryptu. Dal jsem do skupiny Dungeon Crawlers echo o tom, že jsem rozehrál Black Crypt. V diskusi k tomu v několika komentářích padl dotaz, jestli se nechystá remake na PC. A ozval se tam jeden z jeho programátorů, Rick Johnson:
"I was one of the two original programmers on this game, and that created Raven Software. This was the only Amiga game that Raven ever produced. EA originally was having Raven do "Bard's Dungeons" as a sequel, but that was never finished. EA was working on PC and Sega Genesis ports, but those were never finished. Privately I have a version on the PC and IOS."
@hanak_v_exilu (15.10.2020 22:49): Ono dost často přijdeš na zákonitost, která ti v prvním hraní nedochází a nepřijdeš na ni. Třeba inkriminovaná White Tower s duchy je o tom, že se nesmíš moc promenádovat v respawnovacích místech monster. Prostě když si tě nevšimnou, tak duchové v respawnovacím místě vlastně jen stojí, čumí a blokují tak políčko pro další respawn.
@Ringo (15.10.2020 22:44): Je to možné. Druhý průchod je vždycky optimalizovanější a víc pohodový. Dungeon Mastera už jsem prošel tolikrát, že si občas schválně přidělávám problémy generováním dalších monster.
@hanak_v_exilu (15.10.2020 22:40): Já jsem si nedávno před pár měsíci LoL zopakoval a psal jsem na ní i deník. Kostku jsem přitom nevyužil a překvapivě mi věž přišla mnohem více v pohodě, než kdysi. Kdysi jsem rychle proběhl pro předmět, který jsem potřeboval a prchal z tama pryč. Teď jsem se tam promenádoval a ještě si vše detailně prošel. Ono po prvním náporu potvor ten respawn nějak ustal. Důležité bylo používat zelené meče. V pohodě jsem tam i restoval.

Eob trilogy jsem v posledním roce taky dohrál a odeníkoval. Překvapilo mě, jak to vlastně bylo lehké oproti hraní v devadesátkách a oproti amigáckému např. Crystal Dragonu. Jediné, co bylo fest těžké u EoB 2 byly poslední levely s těmi mindflayery.
@Ringo (15.10.2020 22:27): Bílou věž jsem měl s kostkou a aji tak to bylo peklo. Potvory se respawnovaly co deset vteřin mi přišlo. Bez ní bych to nedal nikdy. Nevím, no. Asi si to každý pamatujeme jinak. Já jsem se ke všem dostal až v posledních třech letech s kdybych je měl ohodnotit co do obtížnosti, tak EoB 2 mi dalo zabrat nejvíc. Pak LoL a pak BC. V EoB 1 jsem se teprve učil mechaniky, ale ten bojojový systém je tak lehce zneužitelný, že to stejně byla docela pohoda.
@hanak_v_exilu (15.10.2020 22:14): No tak když jsem jedničku hrál poprvé někdy v tom roce 1992 v nějakých 14 letech a neměl jsem manuál a absolutní páru o dungeonech a dojel jsem do levelu 11 bez jediného seslaného kouzla, protože mě nenapadlo v tom roce 92 memorizovat a anglicky jsem uměl pár základních frází, tak mi přišlo, že by to šlo v podstatě dojet, i kdyby to člověk hrál naprosto prasácky blbě. Dojel jsem na poslední sežraný balík jídla a tedy smrt hlady a neschopnost najít malinkaté tlačítko na di otevírající místnost k orbu, který mě měl teleportovat do levelu 12, a hlady jsem pošel, protož jsem neměl namemorizované Create food&water :-) .

Co se týče Eob 2, tak ten byl o poznání zapuzzlovanější, ale docela logicky, takže se na to dalo přijít. Samozřejmě člověk byl po EoB 1 už zkušenější a spousta zákonitostí tak člověku docházela. Ale hlavně, to není kritika, jen ten BC byl prostě těžší, no. EoB ti fakt do druhého levelu nedal potvoru, kterou jsi neporazil, zatímco ona ti zabila postavu na dva zásahy.

Co se týče LoL, tak tam byly pro mě nejhorší ty krysy na začátku a pak na konci ty ozubené kola plus neksutečně rychle respawované ty čtyřnohé potvory. Bílá věž se dá dát v naprosté pohodičce jsem nakonec zjistil, přitom to byla v devadesátkách má noční můra. Jen si nesmíš vyplýtvat tu kostku, kterou se otevírá Scotiina bariéra. Ona totiž odsává duchy a doplňuje ti manu.
@Ringo (15.10.2020 21:44): No, nevím jestli bych slova "EoB 2" a "darovaly zadarmo" použil v jedné větě. Dvojka kladla strašlivý odpor, občas až přehnaný. A v jedničce mi trvalo několik hodin, než jsem pochopil co dělat s těma portálama. V tomhle bylo BC mnohem vlídnější. Tři potvory vyžadadovaly speciální taktiku, jeden druh speciální vybavení. A pak bylo nutné občas prostě odejít a nechat něco na později. Ale vedle problémů z EoB 2 to byla pohoda. Jenom ten labyrint s bludičkama co mi dal zabrat. Medůzy a nebo ta část jak jsem musel projít jakousi zkouškou. Doteď nechápu, jak se mi to podařilo. Je fakt, že BC má šílené boje. Snad žádný jiný dungeon je nemá tak hektické. Ani Lands of Lore ne, kromě Bílé věže. Občas to bylo dost peklo.
@hanak_v_exilu (15.10.2020 21:02): No však mně se to prohmatávání stěn líbí. + ta kombinatorika, jako třeba z prvu neporazitelný dvouhlavý org, neviditelné potvory, nalézání řešení v pod nebo nad levelech. Prostě to mám takto rád. Jinak to neměla být kritika na Eoby, to jsou pro mě taky modly, EoB1 byl můj první dungeon v životě. Jenom mám prostě u těch Eobů pocit, že lecos darovali tak nějak zadarmo a byly více mainstreamové, zatímco jiné dungeony dost jako neodpouštěly :-)
@Ringo (15.10.2020 20:31): Vždyť je v BC většina puzzlů založených na ohmatávání stěn. Prostorové puzzly, nebo logické hádanky tam skoro nejsou. V tomhle se mi EOB 2 a nebo i EOB 1 líbili mnohem víc. Dokonce i Stonekeep měl víc míst k přemýšlení. Aji když tam jsem taky většinou hledal tlačítka, nebo průchozí stěny.
@Ringo (15.10.2020 20:31): Ináč, podľa mňa je nedocenený čo sa týka "worlddizajnu" EOB 2, pre mňa je to príklad výborne nadizajnovanej hry čo sa týka rozhodenia a celkovej logiky umiestnenia a vizuálu levelov, aj keď "svätý grál" je samozrejme Ultima Underworld.

Ale Black Crypt je naozaj fajn, alebo taký Systemn Shock (ok odbieham od kovaného RPG, ale hovorím o dizajne sveta a levelov), tam by sa malo dať iba prostým čítaním nápisov dostať z level 1 až na mostík celkom rýchlo (keby to bolo otvorené celé, čo sa dá voľbou najnižších obtiažností).
Člověk z toho chce jen nascreenovat pár obrázků pro potřebu recenze, ať nemusí tahat obrázky odjinud a najednou zjistí, že to po dlouhých letech opět regulérně hraje s cílem to zase dohrát. Black Crypt je tak pravověrný dungeon, že pravověrnější, který dostojí svému jménu, snad už nemůže být (ok, Dungeon Mster není třeba rozebírat :-) Tohle je prostě totální závislost pro každého kobkařsky laděného hráče. Kloubí se zde klasický klaustrofobní kobka bez zbytečných keců, v naprosto stylové grafice, naprosto dokonalým level designem a rébusy.
@mazar1234 (02.11.2019 16:02): Tj, nejvíc mě naštvalo, že mi vyprchal ring of water breathing, helmy Tritona zdá se mají nekonečné očarování, ale prsten mi vyprchal ještě než jsem se dostal do těch podvodních levelů :(. No snad tam ještě něco najdu, případně mám ještě nějaké potiony na dýchání pod vodou. Ale prvně si projdu tu část od patra 24+, zatím mám hotová patra s Possession démony a s "minotaury".

Na Medusu už mám nějakou stone korunu (2x).

Btw, Doomhammer je fakt extrémní, asi ho ani nebudu používat, páč to už je jako cheatování- kór jestli je to fakt bug (což asi je, když Vortex meč mi dává poškození kolem 35 a tohle nějakých 150 :D).
@Isair (02.11.2019 15:02): Ono v kazdej casti su rozhadzane nejake anti-boss predmety, ktore potrebujes do inej casti (waterbreath, antimedusa atd), akurat ked to hras prvy krat tak nevies optimalny progress aby si to vychytal co najlepsie :-D
Co má dělat vůbec ono "Possession" ? Bojoval jsem s těmi démony i bez oněch náhrdelníků a nepřišlo mi, že by se mé družině cokoliv přihodilo, teď jsem nějaké našel a pro jistotu přední linii nasadil, ale nepřišlo mi to jako nutnost.
@Isair (21.10.2019 10:24): Jo to vrstveni moc nebyva a fakt nevim o tom, ze by to nejakej dungeon starsi , nez BC, mel. Hergot musim si uz nekdy zahrat vic, nez jen to PC demo o 2 levelech, ktery kdysi bylo jako jediny pristupny na PC.
@mazar1234 (22.10.2019 10:34): Beztak ale ty svitky s falešnými nápovědami jsou dost fajn nápad, divím se, že tenhle koncept nebyl využit i jinde a třebas i nějakým způsobem rozvinut (třebas to kouzlo Reveal Truth je tu moc ultimátní, bylo by zajímavé, kdyby třebas bylo nějakým způsobem upravené a třebas při použití zelenou aurou označilo pravdivé, červenou nepravdivé a žlutou třebas ty, obsahující částečně pravdivé informace, kde už by to tudíž tak jednoznačné nebylo a hráč by musel zapojit trochu vlastní intuice).
A nápadů obecně je tu na rozdávání (neviditelní nepřátelé s nutností prvně získat speciální item k jejich odhalení, útěk před ogrem a hledání speciálního meče, vrstvení oblečení atd.).
Zatím rozhodně moc fajn kousek, řemeslně vyveden téměř k dokonalosti, jakkoliv se jedná v podstatě "pouze" o DM 1/ EoB klon.

Zatím mě tam štvou snad jen ti zlodějíčci (kteří se snad už na dalších patrech vyskytovat nebudou) a trochu podivné ovládání, které je sice dostatečně funkční, ale není příliš intuitivní/tradiční a je třeba si tudíž na něj chvilku zvykat. A možná bych ještě vytkl nemožnost si vytvořit vlastní partu v pravém slova smyslu (tj. s volbou povolání/rasy etc.), což trochu snižuje případnou variabilitu při opakovaném hraní.

Ale jinak zatím skvělé, se skvělým level designem a chytlavou hratelností a perfektní vizuální stránkou (na rok 92 mě třebas i strašně překvapila plynulost animací, především otevírání dveří, snad jen portréty postav jsou trochu slabší- no tak trochu v EoB 1 stylu, žádná katastrofa, ale po Dungeon Masterovi 2 je to propad :)). A mile překvapila i velikost herní obrazovky, u těch nejstarších dungeonů (tak cca ty roky 90-93) mi vždycky hrozně vadí humpolácké GUI zabírající většinu obrazovky a nechávající jen malé okénko pro samotný výhled, zde se nic takového naštěstí nekoná, není to sice žádná hitparáda ve stylu Anvil of Dawn, Stonekeepu či Bran Skeldalu, ale na rok 92, kdy byl ten trend jiný, je to ok. Zrovna tohle je jeden z prvků, který mě štve, když zachovávají i v novodobých "klonech" viz. Cardhalie či Aeon of Sands: The Trail (i když třebas Grimrock byl ok).
A určitě vítám absenci respawnu nepřátel, která mě vždycky v dungeonech spíše štve (obzvláště, když jej tak rádi mnohdy přemršťují... po DM 2 je to balzám na duši v tomhle ohledu).
Jinak k diskuzi níže, Ogre Blade nejspíše není prokletý, píše se to sice ve svitku (údajně by měl postupně odebírat hp), nicméně použití kouzla Reveal Truth odhalí, že je svitek nepravdivý. Normálně Ogre Blade používám už nějaký čas a bez problémů (a stále je to takhle na začátku zdaleka nejsilnější zbraň, silnější než třebas později nalezený Hopeblade).
@Isair (21.10.2019 14:59): Určite sú tam normálne expy, žiadne skillovanie používaním to je IMO fakt nezmysel.

DMG v hre nie je vidieť, ale obecne platí pravidlo "čo je novšie to je lepšie" s výnimkou údajne bugnutého kladiva Doomhammer, ktoré dáva absurdné DMG.

Prípadne mrkni sem.
Btw, není tahle věta z popisku blbost? ( "Místo levelování na základě bodů zkušeností se v příslušných dovednostech zdokonalujete jejich opakovaným vykonáváním." ).

Zatím jsem to zkoušel jen letmo, ale přišlo mi, že se tu normálně získávají zkušenosti a postavy se povyšují podobně jako v DnD (tj. level up probíhá automaticky a přidá nějaké ty hitpointy apod.). A pokud není číslo za písmeny Lv. u portrétů postav něco jiného, hádám, že se jedná o jejich aktuální level.


A ještě jedna otázka, dá se tu nějak zjistit dmg zbraně? Armor Class se třebas normálně vypisuje, ale útok zbraně si můžu leda tak vycucat z prstu (u DnD pravidel jsou na to alespoň nějaké tabulky, ale tady není nic ani v manuálu, vlastně v manuálu není ani popis atributů, třebaže je zhruba jasné k čemu který z nich slouží, nějaké upřesnění by však docela bodlo).
@Charllize (21.10.2019 10:51): Beztak by člověk čekal, že to už dnes bude standard, stejně jako možnost nosit více prstýnků, než jen 2, což jsem zase viděl naopak asi jen v Branách Skeldalu, kde sis mohl navléknout asi 4 nebo 5.
Tak teď přišel na řadu Black Crypt:), rozjel jsem to s tím HWA balíčkem a šlape to v klidu, třebaže jsem si musel trochu upravit nastavení, aby byla hra opravdu ve fullscreenu (v původním nastavení mi hra zabírala jen menší část obrazovky).
Btw, co je pravdy na tom, že se musí hra vypínat pomocí klávesy " * "? Když jsem to vypnul normálně exit to amigados, žádný problém jsem nezaznamenal a savy mi normálně zůstaly na disku.

Mimochodem snad první hra, u které vidím, že obsahuje vrstvení oblečení, tj. pod zbrojí můžu nosit košili apod., rozhodně +1 :).
@mazar1234 (05.07.2019 21:40): Já jsem to vzpomínal hlavně kvůli části "tak dobrý dungeon na svých platformách nemají". Pod dojmem toho jsem čekal nějakou absolutní pecku a on to byl "jenom" hodně dobrý dungeon. To že Black Crypt vyšel je na amigu mi bylo tak nějak jedno. Kámoš měl amigu, já PC a střídavě jsme hráli na obou platformách. Stejně jsme ani Black Crypt, ani Beholdery, ani Wizardry neměli. Mnohem víc mě mrzelo že na PC nevyšel Chaos Strike Back, protože Dungeon Master je pro mě absolutní modla.
@hanak_v_exilu (komentář): "Z dobové recenze si matně pamatuji, že Black Crypt je hra kterou amigistům všichni závidí" toto je ale 100% pravda, vtedy na východe aj na západe Amigistom naozaj všetci závideli.....

Obálka časopisu BIT všetkých NE-Amigistov strašne srala.
@Ringo (03.07.2019 08:18): Připadá mi že oba tvrdíme to samé, čili že Black Crypt není výrazně lepší než dungeony co už na PC byly, ale že je škoda že tam nevyšel.

Boje byly fakt mnohem rychlejší. Už jenom to, že nepřátelé chodili stejně rychle jako parta a byli schopní ji najít kdekoliv v levelu - i když se někteří zasekli před dveřmi, hodně omezilo možnost ústupu. V DM byla hračka někoho vymanévrovat nebo zmizet ve tmě a tam se v klidu vyléčit. Tady to šlo těžko, respektive jak proti komu.
@hanak_v_exilu (03.07.2019 08:08): Nešlo o to, že by nebylo vůbec nic, šlo o to, že v době, kdy toho bylo na spočtení prstů na jedné ruce, vyšlo něco tak zásadního jen na jedné platformě a na ostatní se to nedostalo.

Co se týče těch soubojů....no, hrál jsem to sice dávno, ale asi mám v tomto sklerózu, protože se nepamatuji, že by přístup k soubojům byl nějak diametrálně odlišný než tomu bylo u jiných klasických krokovacích dungeonů tehdy. První opravdu odlišný přístup jsem zaznamenal až u Stonekeepu, kde se potvora přilepila na stejné pole jako postava a nešlo dělat úkroky, maximálně se zmateně otáčet kolem vlastní osy, což nepřítele kapku zpomalilo.
@Ringo (03.07.2019 07:33): Závidět ho mohli, to je určitě pravda. Ale nemyslím si že by na PC nic tak skvělého nevyšlo. Dungeon Master je lepší hra a Beholdery jsou minimálně srovnatelné.

Úroky fungovaly dokud se nepřátelé nenaučili kouzlit. Pak už se na ně nedalo spolehnout, protože každé kouzlo partu na chvilku zmrazilo a mezitím přilétlo nové. Čili občas úkrok prostě nenastal. Chápu že autoři chtěli zkusit jiný přístup, ale moc se jim nepovedl.

Respawn fakt existoval. Občas díky nášlapné plošince a některé levely měly generátory monster. Vyplývá to i z legendy mapy v manuálu. Je ale pravda, že rychlost obnovování byla nízká, takže nahrabat zkušenosti nešlo. Stejně se mi levelování zdálo vedlejší. Mana pochopitelně nebyla žádná a HP bojovníka kupodivu rostlo pomaleji než HP kouzelníka. Nové levely jsem sledoval hlavně na přibývajících kouzlech. Ale byl jsem za to rád. V DM pravidelně vyrábím z postav variabilní supermany a hra na to nedokáže reagovat.
@hanak_v_exilu (27.06.2019 21:45): Komentář: Plusko je jasné, ale s některými věcmi nesouhlasím. Pamatuji si dobu, kdy Black Crypt vyšel a jako zarytý PCčkář jsem se nesmířil s větou v recenzi, že BC v lecčems i Beholdery předčí. Samozřejmě jak souboje PC vs Amiga vyšuměly, tak jsem si BC zahrál a opravdu to byl dungeo, který PCčkáři mohli Amigistům doslova závidět a byla to pravda. jen je třeba to vnímat v kontextu doby.

Ono toho v tom roce 1992 ještě moc nebylo. Co jsme tu měli zásadního (když nepočítám takové ty venkovní jako Might and Magic 1, 2, 3, nestavějících vyloženě na prohmatávání stěn) - stařičkého Dungeon Mastera, Wizardry VI, Eye of the Beholder 1 a 2 nebo Ishar 1. Lands of Lore vyšlo až o rok později. Takže Black Crypt byl naprosto zásadním titulem, který nevydali trestuhodně na PC a mohli jsme amigistům opravdu jen závidět.

Jinak jak popisuješ souboje, těžké byly face to face, ale nezdá se mi, že by BC nějak znemožňoval klasické úkroky, využíval jsem je hojně. Kde to bylo třeba horší, tak co si tak pamatuji ten svět s těmi rybími potvorami, tam se rojily v počtech, že nebylo moc kde ustupovat a muselo se to umlátit.

Respawn, jestli se pamatuji dobře, tak nebyl žádný, v tomhle jsem na jednu stranu trochu prskal, že si nemůžu nahnat levely a vývoj postavy je čistě závislý na postupu do dalších levelů, ale na druhou stranu to bylo dobře vyvážené a udržela se konstantní obtížnost, hra nic neodpustia tím, že nebylo kde grindovat, na druhou stranu neházela klacky pod nohy tím, že by to nešlo zvládnout.

Jinak tísnivá klaustrofobní atmosféra a svitky se vzkazy, naprostá dokonalost, pojmout to jinak, tak to tu atmosféru ztratí.
Dají se vybité kouzelné hůlky zase nějak zprovoznit? A nebo je musím nemilosrdně vyházet? Paranoidně hromadím úplně všechno co najdu, protože si pamatuju jak se mi v Beholdrech mnohokrát vymstilo že jsem něco nechal ležet na zemi.
@hanak_v_exilu (24.06.2019 19:54): To je vcelku problém hry, väčšinou asi stačí, že je novšia takže lepšia... údajne Doom Hammer alebo niečo také je zabugovaný a dáva absurdný DMG, čo je asi pravda.
Aspoň čo si pamätám tak fakt dával strašné hodnoty, ale obecne platí "nové je dobré" :-D
Tak dvouhlavá bestie je konečně mrtvá. Parta neumírá hlady a dokonce už mě neirituje ani ta krkolomná práce s inventářem. Zatím to vypadá na lepší hru než Eye of the Beholder I. Dá se nějak zjistit která zbraň je lepší? Mám sekeru, kladivo, válečné kladivo a palcát.
@Ringo (23.06.2019 21:12): Díky. Doufal jsem v to, když už je tam systém kouzlení podobný jako v AD&D. Stejně to ale budu muset rozehrát znovu, protože to kouzlo ještě nemám a nemám ani zbraň proti té nesmrtelné dvouhlavé bestii. Tuším kde asi bude, ale ty dveře pořád odolávají.
Chtěl bych se zeptat někoho povolaného jestli je ve hře opravdu takový problém s jídlem jak se mi zdá. Bloudím v prvním levelu, zvolna se seznamuju s ovládáním a během toho jsem snědl všechno jídlo které jsem našel. Uklidní se to později podobně jako v Eye of the Behoder?
V pondělí 3.6.2019 plánujeme s Rudou z Pařanského ráje stream na Twitchi s Black Crypt, jste všichni zváni.
(když zprovozním mikrofon a discord, budu přítomen i hlasově).
@StriderCZ (26.01.2019 16:10): Že jo? Taky jsem jí tahal, prý byla nějak pro štěstí. Bylo to vlastně daleko realističtější, než když člověk rozjede RPG a každá postava má asi tablet, kde si na netu vyhledá, co dělá konkrétní předmět, co našla :-)
@Phoenix (26.01.2019 15:56): JJ, jenže body budou dostávat hry, kde když najedeš na předmět, tak ti k němu hned naskočí text s jeho vlastnostmi a podobně. Chápu tuhle pohodlnost a chápu, že dnes spousta hráčů třeba nevybojje boj s inventářem v Might and Magic III. Ale ono to chce nebýt pohodlný, trochu proto něco udělat a člověk zjistí, že rázem ty pomocné berličky informující všude o všem nepotřebuje.
@Ringo (26.01.2019 14:06): Jedna věc je, jestli je dokonalá (nebo vůbec existující) ekonomika nutná k zábavě nebo ne. On ve hrách nějakou ekonomiku čeká (protože už při vytváření GIMLETu měl na mysli určitý typ her) ... ale vymyšlení funkční ekonomiky je nezávislé na roce, ve kterém hra vznikla (na funkční ekonomiku, kdy do konce hry je co kupovat, opravdu nepotřebuješ výkonný superpočítač, spíše dobrý nápad, jak to celé vyvážit).

Ten příměr se strategiemi je přesný, on v podstatě takto dopředu odstřelí jeden subžánr v několika sledovaných kritériích. Trochu mi to připomíná komentář k autorům Commandos "Cože? Vy chcete vytvořit RTS, ve které se nestavějí jednotky?" :-)

A to nechávání prostoru pro růst je podivnost, přesně jak říkáš, může nastat s časovým posunem klidně sešup a ne růst.

Intuitivní wokenní inventář je ve hrách dlouho, ale zase záleží na typu hry. Když nebude obrovské množství lootu, tak to opět není potřeba (Dungeon Master měl zcela přehledný a rychlý inventář ... a přitom to je 31 let stará hra).
@Phoenix (26.01.2019 13:42): No právě, zcela vypouští atmosféru a to, jak hra vlastně baví? Na co mi je dokonalá ekonomika s hodnocením 8, když mě hra obecně nebaví. Naopak mophu být odvařený ze hry, která ovšem dle jeho GIMLETu v jednotlivých kategoriích naprosto selhává.

Napsal jsem mu, že dungeony jsou stísněné opuštěné lokace plné nepřátel a zla, tam prostě nelze čekat hromady NPC k pokecu o počasí a dokonalým etrade/economic systémem.

Do Dungeonu fakt nejdu prodávat zboží. Je to jako hodnotit strategie s kritériem tahový systém a odstřelit RTS hru za to ,že tam tahy nejsou.

NAvíc on si nechává prostor pro růst v něčem, co nemusí zákonitě růst mít, může mít i sestup.

To, že se dnes lépa ve hrách pracuje s inventářem ještě nemusí za každou cenu znamenat, že budou zábavnější než hry 30 let staré, které neměli ještě takový ten intuitivní windows charakter.
@Ringo (26.01.2019 11:59): To tedy také příliš nechápu. Smysl by to mělo v případě, kdyby hodnocení v nějaké kategorii bylo relativní vzhledem k úrovni dnes. Třeba kdyby hodnotil dejme tomu technickou stránku grafiky vzhledem k tomu, co je možné dnes, a ne vzhledem k tomu, co bylo možné v době vydání. Ale to by zase musel žebříčky neustále předělávat, aby byly relativní vzhledem k aktuálnímu datu.

1) Game World - příběh/zápletka, rozsah herního věta - nemá nic společného s datem vydání. Příběh je otázkou imaginace autorů bez ohledu na techniku, rozsah herního světa taktéž (viz 22 let starý Daggerfall, že)
2) Character Creation and Development - opět otázka abstraktních pravidel, to nemá s úrovní techniky tehdy a dnes nic společného

A tak bych mohl pokračovat dál. Jediný bod je 9, kde položky graphic a sound budou logicky časem lepší a lepší z technického hlediska, což ovšem neimplikuje vylepšení z hlediska uměleckého. A část interface je opět nezávislá na čase, buď se něco ovládá dobře a přehledně nebo ne, jestli je hra stará rok nebo 40 nehraje roli.

Podle mého to vychází z toho, že (pod)vědomě ví, jaký typ RPG se mu líbí. Ale tím skutečně shazuje celý GIMLET. No co, hodnocení je subjektivní, tak to chodí.
Tohle mi CRPG addict napsal na výtku k nízkému Score:

37 isn't that low a score. When you're rating games from 30 years ago, there has to be a lot of room for the scale to grow.

Podle mě tím dost shodil GIMLET system, protože hodnotí nízko s předpokladem, že až přijdou Baldursy, tak těm bude dávat tu 80 a více , nemohou ji mít přece nějaké 30 let staré hry :-) Prostě si nechává prostor pro růst :-)
@StriderCZ (25.01.2019 10:35): Grafika BC je skvostná, bohužel tohle Chester nezohledňuje v podstatě vůbec. On ji má v kategori společně s ovládáním (kde kritizuje přilišnou orientaci na myš...) a zvukama (hudbu vždy vypíná). Navíc jak víme je barvoslepý. Pro mě grafika je podstatným prvkem doplňujícím atmosféru, takže 5 bodů je velké zklamání. Ale s tím nic nenadělám. Chestera bombardovat kvůli tomu nebudu. Spíš mě překvapily ty pasáže o klonech, protože v tomhle s ním fakt nesouhlasím.