Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

The Beast Within: A Gabriel Knight Mystery

  • PC 100
Po prvním dílu, který musím označit za nejpříjemnější herní překvapení minulého roku (ano, mám s těmi hrami trochu zpoždění :-) jsem se konečně pustil do dílu druhého. Bohužel jsem nebyl schopen na GoG verzi i přes radu spustit patch, který zobrazuje titulky, ale nakonec to nebylo ke škodě. Drtivé většině jsem rozumněl a to málo čemu nikoliv jsem si opakovaně pustil na YouTube.

Měl jsem napsán poměrně dlouhý komentář, ale nakonec jsem to smazal a zkrátím to. Tak tedy, byl to zážitek. Filmový zážitek. První film, ve kterém jsem skutečně byl, hrál jej. Atmosféra hry, jakkoliv mluvím za sebe a tedy neobjektivně, je geniální. Může za to především naprosto uvěřitelný a na reáliích postavený příběh, dokonalá hudba, některé obzvláště atmosférické lokace (snad celý Rittersberg, lovecký klub(!), Ludwíkův hrad, chata v lesích), některé herecké výkony (Baron Von Glower ztvárněný jistým Peterem J.Lucasem je na Oscara, doslova si krade celou hru a na konci jsem téměř litoval, že Gabriel není na kluky, protože mezi nimi, ať to byl záměr nebo ne, prostě JE magie...:-)) a vzrůstající tajemno vytvořilo natolik specifickou atmosféru, díky které na tuto hru zcela jistě nezapomenu.

Tleskám autorům za odvahu přijít za 2 roky od prvního dílu v cela jiném FMV kabátu a tak trochu je mi líto, že se podobný styl v budoucnu moc neujal. S tím, že Gabriel v druhém dílu je vcelku odlišný od toho v prvním (místo extrovertního matcha je to spíš lehce introvertní - ale o to víc uvěřitelný - cíťa) jsem kupodivu neměl nejmenší problém, ale věřím, že to někomu může vadit. Sekretářka Grace mi charakterově přišla jako v jedničce (tvrdohlavá, schopná, ochotná a platonicky zamilovaná do Gabriela), škoda jen že herečka, která jí v tomto dílu ztvárnila, ze začátku přehrává, jinak je to sympaťanda a na konci v opeře ji to skutečně sekne. Což je fajn, protože tento díl skutečně není jen o Gabrielovi s Grace strávíte v podstatě půlku hry a nebýt Von Glowera, který je převážně v částech s Gabrielem, tak tu Graceinu polovinu označím za lepší!

První díl mi přišel o dost složitější, v tomto druhém bych snad ani nepotřeboval návod (tedy až na zákys v první kapitole s vysílačkou, na to bych nepřišel, i když kdybych si prvně přečetl manuál ke hře tak by mě to asi navedlo), ale hra rozhodně není dětsky snadná a rozhodně není krátká. Až na ojedinělé výjimky jsou všechny postupy hrou logické.

Hře musím bohužel vytknout v podstatě jednu jedinou věc, která se týká poslední lokace ve hře (opera, především sklepy). Jako bych hrál jinou hru. Možná je to tím, že už v podstatě víte co kdo je, kde kdo je a tušíte jak to dopadne (tedy chybí jakési tajemno, které je v celé hře jinak téměř hmatatelné) a atmosféra daného prostředí mi zkrátka - nevím proč - nesedla.

Jestliže první díl série považuji za lepší adventuru než čtvrtý díl Indiana Jonese a toto pokračování za minimálně stejně dobré, musím to ukončit takto. Beast Within je ve smyslu celistvosti zážitku patrně nejlepší adventura jakou jsem zatím hrál. Skutečně mistrovské dílo, po drtivou většinu hry jsem byl naprosto vtažen!

Pro: příběh, hudba, lokace, atmosféra(!),herecké výkony (Baron Von Glower)

Proti: atmosféra ke konci mi tolik nesedla jako zbytek hry, absence titulků

+19