Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

FEZ

  • PC 80
Fez jsem zaznamenal díky dokumentu Indie Game, kde mě z her jejichž vývoj film mapuje zaujal nejvíc. Na plošinovky jsem popravdě nikdy nebyl ale tahle slibovala jednu žánrovou neobyčejnost a to otáčení prostředím, na které jsem se opravdu těšil.

A dočkal se skutečně pořádné porce zábavy a taky několika momentů kdy jsem překvapením jen kroutil hlavou či jindy zase uznale pokyvoval nad tím jak to tvůrci chytře vymysleli. Hrát 2D hru tak trochu ve 3D je totiž opravdu nevídaná věc a když jsem si na toto originální pojetí po chvíli zvyknul byla doslova jedna radost procházet hrou a hledat další postupy. Pozadu v kvalitě nezůstali ani hádanky, které většinou přinášely ten správný sladký pocit vítězství při jejich zdolání. 

Pixel artová grafika není zrovna moje nejoblíbenější ale zde je provedena do větších detailů a po čase jsem ji tak vlastně ani nevnímal. Za vyzdvihnutí pak stojí hlavně animace hlavního hrdiny a efekty počasí, zvláště pak místa s deštěm a plošinami viditelnými jen při úderu blesku. Zajímavé ale byly i další lokace jako třeba "černobílé" stoky i když průchod jimi patřil k těm tužším. 

Potěšila mě i délka hry, která byla velice solidní. Povedla se i zvuková stránka a občasné vychytávky jako třeba QR kód na zdi. Co se mi naopak nelíbilo bylo zobrazení mapy které je v pozdějších fázích hry kdy byl již herní svět hodně rozvětven docela matoucí a k nalezení správné cesty bylo potřeba se pořádně soustředit. Také úroveň některých hádanek byla na můj vkus docela hardcore a rozhodně bych k nim uvítal alespoň malou nápovědu.

Jinak mě Fez ale velmi bavil a to i přesto že se nejedná o hru která by zrovna spadala do mých oblíbených kategorií. Jednoduše je to ale titul plný zajímavých nápadů a díky poctivé práci vývojářů jej může ocenit každý kdo si rád virtuálně hraje.
+17