Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

< >

Last Day of June

  • PC 80
Název hry mě trochu zmátl, čekal jsem jednoduší prázdninovou roadmovie hru ale opak byl pravdou. Poslední dobou začínám přicházet na chuť takovým to kratším a méně složitým hrám. Herní doba je kolem 6 hodin, hra neobsahuje žádné texty ani mluvení a grafické zpracování nebo řekněme spíše art podání je opravdu hodně dobré.

Jedná se o dobrodružnou logickou hru s pohledu třetí osoby, kde se hráč v roli několika postav žijících v jedné malé vesničce snaží předejít neočekávaným událostem tak aby vše nakonec dobře dopadlo. Po každém nezdařeném pokuse se hra vždy vrátí v čase zpět a hráč může změnit chování a činy jednotlivých postav.

Hra se hodí do kategorie hrátky s časem v Herní výzvě 2019.

Pro: grafická stylizace, hudba, příběh

Proti: ovládání

+15

My Memory of Us

  • PC 75
My memory of us je malá hra o velkém přátelství a možná i jedná ztracené lásce. Jedná se o příběh z doby kdy naši zemi obsadil král robotů, jeho vojáci, také roboti, začínají tyranizovat město a lidé se jich bojí. Králi robotů nejsou úplně všichni lidé po chutí a tak je začne rozdělovat. Kdo se mu nelíbil toho jeho vojáci označí červenou barvou a musí do ghetta. Ano, jistě v tom poznáváte alegorii na naši minulost zase ne až tak vzdálenou.

Hlavními hrdiny jsou dva malí kamarádi, kluk a holka, za které střídavě hrajeme. Kluk je tak trochu lapka a holka zase umí opravdu rychle běhat, takže se tihle dva dobře doplňují. Cestou za svým úkolem se různě rozdělují a tu holka zachrání kluka aby pak on na oplátku zase zachránil jí. Ovšem do země přichází vojáci krále robotu, takže není vše dovoleno a je těžké se někdy dostat na ta správná místa. Ani rádio se nesmí poslouchat a za vylepování plakátů vás mohou přísně potrestat.

Vzhled hry tak trochu připomíná komiks. Celá hra je černobílá, tak že jsou pěkně vidět ti správní lidi od těch nesprávných, jenž jako jediní mají na sobě něco červeného, což je třetí barva ve hře. Hudební doprovod moc pěkně ladí s tímto černobílým vzhledem. Hra je s českými titulky, ale ty budete číst je při předělových animacích. Místo mluvení je vše vyjádřeno jednoduchými piktogramy. Herní doba je cca 4 až 5 hodin. Ale myslím, že ty méně zkušené hráče dokáže potrápit i na mnohem delší dobu. Za mě určitě vhodná hra i pro menší a méně zkušené hráče.

Pro: grafický design, hudba, herní doba

+11

Kholat

  • PC 65
V každém případě velmi zajímavá hra. Pokud bych měl hodnotit mé první dojmy ze hry tak dám 100%. Atraktivní prostředí zimy a příběh na motivy skutečné události zahalený nevysvětlitelnými událostmi, to vše slibovalo nevšední zážitek. A ze začátku to plnilo má očekávání. Skučící vítr a tajemné ohně na obzorech, to člověk ve hrách jen tak nepotká. Ovšem s dalším a dalším postupem ve hře se z toho stávalo jen jednoduché bloudění po mapě spojené se sbíráním různých útržků příběhu. Narazit tak alespoň na vlka. Ale nikde ani živáčka.

Nasbírané části útržku, článků a zpráv sice dokreslují okolností oné událost z doby před půl stoletím, ale samy o sobě nijak příběh neovlivňují a nikam neposouvají. Hráč nemá ze začátku žádnou stopu kde se mohou nacházet a tak je potřeba pátrat téměř v každém zapadlém koutě této nehostinné krajiny.

Pro mě, jako člověka, který obecně nevyhledává horory a podobný druh zábavy, to bylo občas hodně napínavý a celková atmosféra hry je velmi dobře zvládnutá. Což beru jako velké plus. Moje herní doba u tohoto titulu byla něco přes 7 hodin, ale věřím, že je možné to "projít" i za půlku této doby. Určitě nelituji stráveného času na této hře. V každém případě se jedná o neobvyklý typ hry.

Pro: Atmosféra, krajina, hudba

Proti: Stereotyp a omezená akce

+15

Metro Exodus

  • PC 85
Arťom se nevzdal a stále doufal, že na zemi se dá žít. Jak se říká hned na začátku hry „jestli mám volit mezi nekonečnými roky beznaděje a jediným okamžikem naděje, pak dám přednost naději.“ A odměnou nám je za to pokračování této série.

Za mě hodnotím hru velmi kladně. Co se týče technické stránky věci tak za celou hru narazil jsem na dvě věci, které mohu zmínit. Jednak je to auto, do kterého jsem po té co mě zabili nebyl schopen znovu nasednout, jelikož se fakticky nacházelo jinde než byly textury. Horší problém bylo dynamo, které mě přestalo v poslední části hry fungovat a já nebyl schopen dobít svoji baterku, jenž tedy byla následně nepoužitelná. Ale poradil jsem si a nakonec mi to na zážitku za hry neubralo. Ba naopak o to větší to byla výzva. Celkově však musím technickou stránku hry pochválit a určitě byla verze hned po vydání na vysoké technické úrovni. Grafika hry si také zaslouží uznání a není ji moc co vytknout.

Co se týče hratelnosti a příběhu tak já jsem byl spokojený. Líbilo se mi střídání lokací a s tím související střídání ročních období, během kterých se celá hra odehrává. Dále je zajímavým herním prvkem střídání dne a noci, kdy ve hře neustále kontinuálně plyne čas a hráč si tak mlže vybrat zda daný úkol bude plnit ve dne nebo v noci. Velkým zážitkem byla pro mě písečná bouře , která mě zastihla jednu noc a já se v ní navíc dostal ještě do přestřelky.

Za mě jsem i spokojen s herní dobou. Hra mě zabrala cca 28-30 hodin hraní, na Epicu bohužel není počítadlo. Teď ji plánuji zahrát ještě jednou a popasovat se s některými věcmi trochu jinak. Byl jsem dříve zastáncem dlouhých hodin hraní na jedné hře, ale neví zda není lepší kratší doba a v případě možnosti si raději hru zopakuji, vyzkouším jiné možnosti, ale vždy se doberu konce a mám tak třeba během víkendu ucelený dojem a zážitek než jej v rámci dlouhé hrací doby až třeba 80-100 hodin kouskovat po 2 hodinách denně a to ještě v lepším případě a natáhnout tak sérii na měsíc či déle.

Pro: hratelnost, herní doba, grafika, plynutí času

Proti: EPIC a jeho podpora hry

+30