Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Halo: Combat Evolved Anniversary

  • PC 75
První díl série Halo z Master Cheif kolekce je za mnou a můj názor na hru je vlastně stejný jako kdysi po dohrání originálu. Nejdříve se zaměřím na hru obecně a pak na kvalitu remasteru. Pro zasazení komentáře do kontextu uvedu, že jsem první Halo dohrál jednou na původním Xboxu a jednou starou PC verzi. Z dalších dílů jsem dohrál pouze Halo 3. Už v době vydání byla hra zajímavá především na konzolích. Tam její kvalita a především ovládání převyšovala jakoukoli konkurenci. Pro mě, jakožto primárně PC hráče, šlo o slušnou, ale jen lehce nadprůměrnou hru. Hlavní problém je design jednotlivých levelů. Hodně částí je jak přes kopírák a procházet x-krát jednu a tu stejnou místnost nebo skupinu chodem není moc zábavné. Upřímně i starý Wolfenstein 3D má ve většině lokací rozpoznatelnější styl. Tady jsem po hektičtější přestřelce několikrát vyrazil špatným směrem. Neplatí to ale vždy a především exteriérové mise jsou moc pěkné a samotné prostředí umí působit zajímavě. Dojem zase kazí nutnost projít některé mise později pozpátku, dává to smysl, ale šlo to vyřešit lépe - třeba otevřením alternativních cest. Navíc jsem měl pocit, že se opakují zrovna ty slabší mise.

Pochválit musím zbraně a umělou inteligenci. Lidské zbraně nabízejí celkem dobrý pocit ze střelby a mimozemské jsou zase zajímavé. Téměř každá zbraň má své využití a opravdu má smysl je střídat. Nepřátelé jsou často dostatečně šikovní, takže hlavní část hry - boje - funguje dobře. Mimo života má hráč k dispozici i dobíjející se štít. Dnes už nejde o nic převratného, ale tehdy šlo o moc dobrý nápad. Je to skvělý způsob práce se zdravým a mnohem lepší řešení než samo-uzdravování v krytu. Často bývá vyzdvihována možnost řídit vozidla. To ale není nic nového a zpracování zrovna neoslní. Ani jízdní model, ani ovládání se moc nepovedlo. Potěší tak jen možnost nasednout do vozidla s parťákem - jeden řídí a druhý střílí. Příběh je průměrný, ale svět je vykreslen dobře. Vše je navíc dále rozpracováno v novějších dílech i mimo hry. Lore tedy u Halo beru jako velké plus, poznávat zajímavé světy mě baví.

Remaster přinesl především zcela novou grafiku. Ta je sama o sobě dost povedená a engine navíc umožňuje přepínat do původního vzhledu. To je super funkce a často jsem si některé scény prohlížel v obou perspektivách. Nově jsou do úrovní vhodně zakomponovány Terminály, které hezky rozšiřují informační pozadí. Rozporuplné je hlavní menu. Sice nabízí hodně možností a mimo základní kampaně lze hrát i jiné sekvence misí. Vyladění obtížnosti je také hezky podrobné a herní pravidla jde slušně upravovat. Při prvním zapnutí ale působí dost zmateně a nepřehledně. Celkem mi trvalo zjistit, jak hrát běžnou kampaň. Jinak hra šlape jako po másle a technické zpracování musím pochválit.

Nakonec jsem si hru užil. Výhrad mám dost, ale hratelnost je zábavná a svět prostě stojí za prozkoumání. Žádný slabší úsek není tak dlouhý aby vyloženě otrávil a hra tak dobře plyne. Hrál jsem na obtížnost Heroic a bylo to tak akorát. Za zahrání Halo určitě stojí, ale z multiplatformního hlediska nejde o přelomový titul. Já budu časem pokračovat hraním Halo: Reach.
+24