Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.
Han22

Han22

Martin Halilovič • 40 let • Brno (ČR - kraj Jihomoravský)

Komentář

Přejít na komentáře

Grand Theft Auto III

  • PC 80
GTA sérii jsem hrál tak cca před 12-13 lety. První dva díly mě minuly o světelné roky a nikdy mě nechytly, čtverku jsem o něco později nerozjel. Ale "trojkové" hry, tedy GTA 3, Vice City a San Andreas mě naprosto nadchly. Po letech jsem zkusil GTA 3 znovu a ta hratelnost mě znovu strhla, ale tentokrát tu bylo i pár obřích masařek, co mě štvalo od začátku do konce.

Když začnu grafikou, ta je víceméně i po letech funkční. Na PC hra vyšla v roce 2002, tedy ve stejném roce jako Mafia, která vypadá mnohem lépe. Ale GTA 3 nabízí obrovské otevřené město se třemi částmi, plné úkolů, honiček, provozu a prakticky bez loadingu, na což bylo nejspíše nutno obětovat trošku té vizuální parády.

Z dalších dílů si pamatuju parádní příběhy, bohužel GTA 3 je v tomto dost zklamáním. Hlavní hrdina Claude po vzoru Gordona Freemana po celou hru vzdorovitě mlčí a šance zjistit co si myslí je nulová. Samotný příběh rovněž není nijak hluboký. Claude se dostává ven z vězeňského transportu a spoluvězeň mu dohodí pár kšeftů pro mafii. Claude zde stoupá v žebříčku dokud není zrazen. Následuje pár misí pro Yakuzu a další charaktery, ale posun příběhu je nula. Jediné co Vás žene dopředu je motivace pomstít se ženské, která Vás na začátku zradí. Pobavil mě závěr kdy Claude zachrání dívku, ale poté co má plné zuby jejího žvanění ji suše odpráskne.

Hratelnost je to, co dělá tuhle sérii. Máte tři části jednoho města, které se postupně otevírají, jak postupujete "příběhem". V každé části máte na minimapce ikony, které Vás směřují k lidem co Vám zadají další úkoly. Kromě různých mafií jsou to i zkorumpovaný polda či rozhlasová hvězda. Většina úkolů je něco ukrást, někoho oddělat, zachránit, odvést, nebo způsobit škodu konkurenční mafii. Tady se tvůrci dost vyřádili, takže ve městě působí klasická italská mafie, Yakuza, triády, kolumbijci, jamajčani a ještě pár pouličních gangů. Bohužel namísto nějakého postupu či získávání vlivu po Vás ve finále prakticky všichni jdou, což dělá v pozdějších fázích hry některé side mise nedohratelnými.

GTA 3 je stále v principu závodní hra. Máte nějaký úkryt s garáží pro 1-2 auta, kde probíhá ukládání (v rámci mise ukládat nelze). Vyjdete ven, čmajznete první auto a vydáte se na mapě plnit příběhové či postranní úkoly. Je tu samozřejmě spousta možností vylézt a něco rozstřílet či rozmlátit, ale většinu času strávíte za volantem.

Čím větší brajgl ve městě děláte, tím víc po Vás jdou poldové. Můžete tu pozornost vytáhnout až na šest hvězdiček a odstupňovaně - nejprve po Vás jde jen pár poldů, pak se přidají další, na třech se objeví vrtulník, na čtyřech SWAT, na pěti přijíždí FBI a a na šesti přijede armáda v čele s prakticky nezničitelým tankem Rhinem. Hvězdičky můžete ztratit když najdete policejní úplatek, nebo když se Vám podaří dostat do pay´n´spray, kde Vám auto přestříkají a poldové venku nic nepoznají :D

Podobných nelogičností je ve hře více, některé dost nefér. Například po Vás střílí gang a poldům je to fuk. Ale běda jak se naštvete, vylezete a pár ji pobijete, rázem máte poldy na krku. Poldové po Vás jdou i když plníte jejich mise. A bez ohledu na to v čem jedete nepřátelské gangy stále ví, že jste to Vy a pálí.

Doprava mě občas nažhavila do běla a řval jsem něco o hovadech řidičích :) Auta hážou myšky, předjíždí do protisměru, v plné rychlosti to do Vás našijí z boku, nebo naopak jedou vedle sebe pomalou rychlostí v místě, kde nemáte šanci předjet. Není větší lahody, než se dostat k nějakému monstru typu kamion či hasičák a pěkně je v plné rychlosti rozrazit.

Přes různé výtky je princip toho všeho velice chytlavý, zábavný a hra je prakticky okamžitě ovladatelná, základy pochopíte bez větších problémů ihned. Úžasný je vozový park - od různých osobáků, přes našlapané sporťáky, policejní, hasičské či lékařské vozy, po náklaďáky, tahače. Nechybí busy, popeláři a brutální tank s kanonem. Každé auto jede jinak rychle, jinak zatáčí a jinak drží na silnici.

Pokud se vydáte pěšky, máte kromě pěstí postupně rozšiřující se arsenál zbraní - pistole, samopaly, kulomety, granáty, molotovy až po sniperku a bazuku. Obecně ale střílení není nijak úžasné, i když co potřebujete trefit většinou trefíte.

Kořením všech GTA her jsou postranní mise. Ve trojce absentují různé sociální hovadiny co byly v pozdějších dílech a kvalita postranních úkolů je různorodá.

- Kromě příběhových úkolů máte telefonní mise, které jsou v podstatě totožné - zvednete telefon, dostanete úkol, splníte ho.

- RC mise jsou zábavné. Obsadíte dodávku a s autíčky na ovládání odpalujete auta nějakého gangu.

- Import/export mě taky velice bavil. Ve městě jsou dvě garáže a jeden jeřáb, kam dodáváte unikátní auta. Jedno se zaměřuje na osobáky, druhé na náklaďáky a třetí na služební auta. Odměnou za splnění je tučný peníz a možnost si kdykoliv nechat doručit jakékoliv auto ze seznamu.

- Offroad mise jsou pekelné. V teréňáku Patriot musíte v časovém limitu posbírat všechny checkpointy na nepřístupných horách/garážích a dalších lokacích. Tu první jsem jel asi 20*, tu poslední jsem neudělal.

- Unikátní skoky to je paráda. Je tu 20 míst, kde to s rychlou károu rozpálíte a skočíte přes nějakou rampu. Odměna jsou finance a zpomalený záběr parádního skoku.

- Výtržnosti rovněž 20*. Seberete lebku a s určenou zbraní zlikvidujete v krátkém limitu určitý počet cílů. Někdy zábava, někdy výzva, někdy frustrace, ale celkově mě to bavilo.

- Balíčky. Naprostá nutnost a základ. Po celém městě je 100 balíčků. Jejich hledáním zaprvé poznáte jednotlivé čtvrti do každého koutu a jednak Vám k základně doručují zbraně, za každých 10 balíčků novou. Není nad to mít u základny kopletní výzbroj; třeba poslední mise (kde o zbraně přijdete) se díky krátké zajížďce domů pro bazuku a sniperku stala naprosto triviální.

- A nakonec sanitka/hasiči/taxi/policie. Odměny za splnění jsou slušné, ale přiznám se, že jsem to vzdal a ani jednu z misí nedokončil. Všechny tyhle mise mají pár věcí společných - šibeniční časové limity, šílenou dopravu a postupnou devastaci auta, útoky nepřátelských gangů, kteří Vás v pozdějších fázích zničí pár salvami, nebo naopak vytáhnou z auta. Kromě taxi musíte všechny mise splnit bez přerušení, hasičské auto je neohrabané a pomalé, sanitka nestabilní. U policie potřebujete rychlost a zablokovat/zničit prchající auto je někdy nemožné, navíc po Vás v misi jdou i gangy a policie. Navíc u taxíku musíte odjet 100! jízd, u hasičů/policie dohromady 60 jízd, což je prakticky nemožné. U sanitky máte jen 12 jízd, ale s každou další přibude jeden pacient, sanitka pobere jen tři, pak musíte náklad vyložit do nemocnice a je prakticky nemožné to dojet bez bouraček. Zkrátka tohle jsem vzdal a tím i šanci dohrát hru na 100%.

Na závěr nelze nezmínit rádia. U Vice City mě rádia nastartovaly lásku k osmdesátkám a pomohly objevit spoustu 80s hitů, které tady nikdy zaručeně neuslyšíte. U GTA 3 je to bohužel slabší. Rádia nemají žádné hity a žánrově je to z větší části slabota. Vážná hudba, gangsta hiphop, zhulené reggae, jungle/breakbeat většina z toho neposlouchatelná. Lips a Head hrají alternativní pop, kde mě taky nic moc nezaujalo. Takže u mě vítězilo taneční Rise FM a Flashback s 80s songy z filmu Scarface.

Závěrem? GTA 3 je stále parádní hra. Hratelnost je revoluční, je tu sice pár much, ne všechno je zábavné a příběh je také slabší, přesto ty klady stále výrazně převažují. Takže 80%.
+25