Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Grim Fandango

  • PC 90
Při každém zmínění Grim Fandanga si můžete být jedním jisti, v souvislosti s touto adventurou takřka nepochybně padne jméno Tima Schafera nebo zvolání typu nedoceněno, originální, geniální, úžasné… a vše je pravda. LucasArts vydal ze sebe to nejlepší, a po rozpačitém Full Throttle, nezvyklém The Dig a nádherném The Curse of Monkey Island zkombinoval to nejlepší a představil právě dílo mrtváka Mannyho. A to se, paradoxně, stalo velmi špatně prodejným vzhledem k reputaci autorů a ještě stále populárního žánru.

Začnu vůbec nejpovedenější složkou hry. A to je výborný dabing, jenž nepochybně potěší všechny hispanisty. Hlas Mannyho Calavery a jeho společníků i nepřátel v říši mrtvých je jednoduše ten pravý a jediný. Navíc podobné kvality poskytuje i hudba a vizuální styl zpracování hry. Technická stránka je tak téměř bezproblémová... ale! Ovládání, velký problém - tedy z teoretického hlediska - se ukázal z mého pohledu spíše vítanou změnou od klasického point n click pojetí, leč je mi jasné, že toto může být pro ortodoxní adventuristy :) velkým problémem.

Ruku v ruce se zpracováním jdou i hůře ovlivnitelné faktory, a to, jak si sednou příběh se scénářem, dialogy s postavy a atmosféra s designem. A i zde dopadlo vše na výbornou. A to i s přispěním spíše dlouhé hrací doby a nepromíjející, avšak motivující, obtížností. Díky těmto aspektům a jejich nakombinování se mi tak podařilo děj zachycující mexický svátek mrtvých plně vychutnat a oblíbit si hlavní hrdiny a jejich svérázný humor.

S tím, či zahrát či ne se snad ani nelze rozloučit. Jedno ze základních děl žánru by mělo být v dokončeno v portofilu těch, o videohry se zajímajících krátce i dlouze. A není náhodou, že je GF často řazeno na samotný vrchol žánru.

Pro: dabing, námět, Manny, humor, stylizace prostředí

Proti: ovládání (?)

+22