Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentář

Přejít na komentáře

Half-Life: Blue Shift

  • PC 80
Blue Shift, fajnšmekry nazýván též „Modrý Half-Life“ je dnes využíván jako instruktážní film pro výuku bezpečáků. Zprvu ale BS začal jako klasický akční snímek určený pro masy lidí. Málokdo má takovou odvahu a nízký rozpočet pro to, aby ve stejných kulisách natočil hned tři dlouhé filmy. Ale náš rejža to zvládnul levou zadní i pravou přední a po stránce prostředí i akce je snímek na úrovni předchozích. Zprvu se přemýšlelo, o kom film bude. Odborníci totiž při návrhu usadit do hlavní role strážníka Barneyho Calhouna kroutili hlavami a nevěřili. Nevěřili, že příběh o práci bezpečáka může být zábavný. Uvěřili teprve, když jim rejža umožnil nahlédnout do budoucnosti a ukázat jim, jaký bude příběh o vědci. A tak padlo prohlášení, že pokud bude děj situován do Black Mesy, bude to akční trhák i kdyby byl film o uklízeči toalet.

Natáčení probíhalo ve stejné době a dokonce s krátkým předstihem před vůbec původním snímkem HL. Dodnes se diváci pozastavují nad tím, jak to rejža zvládl zorganizovat. Oproti předchozím snímkům navíc přibyla nová tvář a jeden nový kostým. V důsledku těchto výdajů byla bohužel zkrácena celková stopáž na 3 hodiny. Může se to zdát málo, ale údajně je v tom víc, než že ta modrá košile byla osazená diamanty – totiž celková stopáž filmu prý odpovídá reálné pracovní době dnešních bezpečáků. Zkrátka věrohodnost především. Horší bylo odebrání značné části zbraňového arzenálu i postav hraných mimozemšťany. V tomhle ohledu BS nepřinesl nic nového a ještě omezil to staré, čímž právem sklidil vlnu kritiky.

A o čem Calhounův tříhodinový film složený ze 7 snímků je?

Film I – Living Quarter Outbound (00:05)
Začít film v něčem co se pohybuje je jedním z poznávacích znamení našeho rejži. Pokud má věci pod kontrolou, pak hlavní hrdina musí někam jet.

Film II – Insecurity (00:25)
Tato část způsobila po celé Americe masivní stávky bezpečáků. Každý z nich se totiž viděl v roli chudáka Calhouna a chtěl nápravu – už ne dlouhé cesty do práce, žádné čekání na vrátného, žádní drzí kolegové, nefunkční automaty… Stávky byly rychle potlačeny, když bezpečáci shlédli i zbytek filmu a zjistili, že se až tak špatně nemají.

Film III – Duty Calls (00:30)
Kanalizace není zrovna atraktivní prostředí. Říká se, že rejža počítal s tím, že technologie rychle pokročí a bude možné diváky vtáhnout lépe do děje díky simulaci zápachu, který Calhoun tehdy cítil.

Film IV – Captive Freight (00:50)
Velmi dlouhá část, která Calhounovi konečně dovolila nadechnout se čerstvého vzduchu. Ukázalo se, že i obyčejný bezpečák je schopen úspěšně čelit vycvičeným vojákům Americké armády. A co víc, dokáže mezitím konat svoji práci a chránit vědce. Zatímco armáda hrdě hlásila: „je to jen film,“ fanoušci oponovali: „ale vojáky ztvárňuje realisticky.“

Film V – Focal Point (00:35)
Návštěva Xenu diváky obvykle moc nenadchne, ale najde si i své příznivce. Odpůrci se nudili, fanoušci nadšeně hltali mimozemskou faunu a Calhoun se z Xenu vracel s nepořízenou – na Xenu jeho úklidové služby už nikdo nechce.

Film VI – Power Struggle (00:30)
Z minulých snímků jsme si zvykli na to, že děj jde stále vpřed a prostředí se neustále mění. O to překvapivější BS je, neboť se hlavní zápletka točí okolo jednoho místa. Tato část však jasně ukázala, že Calhoun by se dokázal uživit i jako skladník. Vzhledem k tomu, ke kolika úmrtím během jeho služby došlo se spekuluje, že by mu tato práce šla o poznání lépe.

Film VII - A Leap of Faith (00:05)
Nízký rozpočet se bohužel promítl i na závěru snímku. Rejža zřejmě nedokázal sehnat pořádný kus mimozemské entity a postavit jí Calhounovi do cesty. Anebo, že by nedokázal postavit Calhouna do cesty mimozemské entitě? Každopádně je vyvrcholení příběhu pěkně odfláklé. Dle zvěstí je to způsobeno malým dohledem rejži nad natáčením. Všimněte si prosím, že má-li rejža vše neustále pod dohledem, vznikne trhák, kdežto pokud má spoustu práce někde jinde, výsledek je pouze nadprůměrný film.

Epilog
Povedlo se však ukončit snímek happy endem, což nikdo nečekal. I to je pokládáno jako důsledek malého dohledu rejži. A tak se i do budoucna nabízí otázka, zda je pro hlavní protagonisty lepší přežít ve zdraví nebo se nesmazatelně zapsat do herní kinematografie. Diváci mají víceméně jasno.

Pro: Návrat do známých míst, velký počet easter eggů a secretů (neoficiálních), + vše dobré z HL

Proti: Žádné novinky (ani boss), omezený arzenál zbraní, zbytečně moc vojáků

+13