Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Hra byla vydána koncem roku 1991 ještě pod hlavičkou Potomac Computer Systems. Již začátkem roku 1992 došlo k přejmenování společnosti na 'Epic MegaGames', aby nový název více představoval zaměření firmy na hry a herní systémy. Poměrně krátké období, po které existovala 'Potomac Computer Systems', tak může za to, že na internetu je v mnoha případech jako tvůrce ZZT uvedeno právě 'Epic MegaGames'.
Jak už to tak bývá, velké věci vznikají vlastně náhodou. Akční logická adventura ZZT vděčí za svůj vznik stavu tehdejších textových editorů, čímž se myslí roky 1989 až 1990. Právě v téhle době, během svých studií na University of Maryland, hledal Tim Sweeney pro své programování v Turbo Pascalu a dalších jazycích nějaký editor, ale žádný mu nevyhovoval. Začal si tedy psát vlastní textový editor. Jak Tim sám v rozhovorech uvádí, po nějaké době ho práce na editoru poněkud znavila a tak se rozhodl vytvořit z kurzoru postavičku usmívajícího se ksichtíku a postupně i další postavičky a objekty, které by mohly blokovat hráčův pohyb nebo se pohybovat v prostoru. Z původně textového editoru tak nakonec vznikla ASCII logická akční adventura a editor, umožňující vytvářet nesčetné další světy a scénáře.
Hra byla distribuována a prodávána jako shareware skrze Bulletin Board System (BBS), dalo by se říci předchůdce sítě Internet. Shareware verze obsahovala jeden ze čtyř dostupných světů. Tímto levelem byl "Town of ZZT". Hra obsahovala i tzv. "Demo of ZZT", které umožňovalo nahlédnout na herní principy světů ZZT, a "Tour of ZZT", díky kterému bylo možné nahlédnout do některých místností v shareware verzi uzamčených světů. Postupem času byla celá hra, včetně všech čtyř světů ("Town of ZZT", "Caves of ZZT", "Dungeons of ZZT", a "City of ZZT"), uvolněna zdarma coby freeware.

Ostatní

Úspěch hře ve velké míře přinesl právě její editor s objektově-orientovaným skriptovacím jazykem ZZT-OOP, díky čemuž mohly díky rostoucí komunitě vznikat další světy bez ohledu na tvorbu samotného autora. Sám Tim Sweeney hru i její editor pokládá za jakéhosi duševního předchůdce pozdějšího Unreal Engine.
Shareware verze hry si po vydání celosvětově zaregistrovalo kolem 30 000 hráčů a uživatelů. Tim Sweeney si tak zajistil dostatek financí pro vývoj následující hry: Jill of the Jungle. Ta již vycházela pod hlavičkou nového názvu studia: Epic MegaGames.