Zup!

logická > logický rychlík *
04.10.2016 PC
Zup!1 je oddechová hra, jejímž principem je pomocí červené kostičky, která po stisknutí exploduje, dostat modrou kostičku na bezpečnou zelenou plošinu. Explodujících kostiček je v úrovni většinou více a hráč tedy musí přijít na to, kterou nechat v pravý čas vybuchnout. Modré kostičce jsou do cesty vkládány různé překážky a vaším úkolem je důmyslně zdolávat tyto překážky. Hra obsahuje přes 100 úrovní a 118 achievementů, přesto je herní doba poměrně krátká a hra se dá dohrát za několik desítek minut.

jvempire: Jasně, ale když už má hra achievmenty, ať nějaké solidní. Jakožto statistikofil mi stejně jako Rikuhahlovi vadí, když k mé sbírce…

Zup! je "logická" hříčka od které jsem čekal oddychovou zábavu ve stylu např. Hexcells. Obrázky vypadaly zajímavě a v slušné slevě jsem pořídil celou sérii. Po dohrání prvního dílu jsou dost zklamán. Hra má velice dobrý nápad a daly by se kolem něj postavit opravdu zajímavé rébusy. Bohužel všechny levely jsou strašně primitivní a dohrání celé hry je otázkou půl hodinky.

Účelem je dostat modrý čtvereček na plošinku v čemž vám brání a pomáhají jiné různobarevné čtverečky. Bohužel máte vždy jen pár možností co udělat, takže i když náhodou netrefíte správné řešení napoprvé, je dohrání stejně otázkou 30 vteřin.

Hru bych doporučil jen notorickým sběratelům achievementů, kterých hra obsahuje mnoho. Bohužel jejich získání je tak snadné, že je jakákoli hodnota degradována. Doufám že další díly nabídnou větší výzvu, protože hra má potenciál zábavně ukrátit volné minutky.
Zajímavá primitivní hříčka jen tak pro odreagování, je to krátké ale mě to celkem bavilo. Co se týká achivmnetů tak je jich tam hodně ale jsou tak snadné že z nich nemá člověk ani radost :(

Ve hře je hlavním úkolem dostat modrou kostičku na zelenou plošinku pomocí vybuchujících červených kostiček, nic víc nic míň.

Kdo má rád "logické" hry tak možná je to hra pro něj ale té logiky tam taky moc není :D

Pro: jednoduchá zábavná hra

Proti: moc jednoduché získání achivmentů

Herní výzva 2018
Kategorie: Hru nezastavíš! (Hardcore verze)

Když jsem hledal hru, která by mi v rámci Herní výzvy přišla naprosto ideální do kategorie Hru nezastavíš (jak na Hardcore, tak Light verzi), musel jsem bedlivě přemýšlet. Když tu náhle jsem projížděl vody internetu, dozvěděl jsem se o existenci hry Zup!. A když jsem následně zkoumal její délku, jež byla pro hráčský účel naprosto adekvátní, řekl jsem si, že tohle je ten titul, který na jeden zátah stihnu úspěšně dohrát. A to se ostatně splnilo.

K hře samotné se toho prakticky moc napsat nedá, protože jde pouze o velký sled úrovní, pojmenovaných podle písmen v abecedě, kde je vaším cílem úspěšně dostat modrou krychli pomocí několika různých interakcí na zelený povrch. Jakmile tohle splníte, odemknou se vám modré dveře, vy sami se dostanete do další úrovně a to je prakticky všechno. Nic víc zde neočekávejte.

Pokud chcete rychlý počin na odreagování, případně také na použití logického myšlení, které je místy dost potřeba, Zup!, který na Steamu spolu s jeho dalšími díly můžete najít za velmi nízké ceny, je pro vás naprosto ideální. Ostatní nad ním mohou v klidu mávnout rukou. Ale za sebe musím přiznat, že jsem se při hraní poměrně bavil. To ale bylo pravděpodobně způsobeno pouze časovým omezením výzvy, jinak by mé pocity byly trochu jiné.

Pro: Rychlé, za ideální cenu a odpočinkové…

Proti: …, ale ve výsledku nic víc

Zajímavá a zpočátku i celkem návyková hra. Bohužel, po pár minutách/levelech se promění spíše v nudný a místy frustrující kousek. Přiznám se ale, že mi hra zabrala více, než pár desítek minut. Byly levely, které jsem musel opakovat mnohokrát, dokud jsem nevychytal správné načasování. Nadruhou stranu, spoustu levelů jsem udělal naprosto náhodně - prostě jsem klikl a kostička už si poradila sama.

Původně jsem chtěl Zup! zařadit do loňské výzvy (2018) do kategorie “Hru nezastavíš”, ale po nějakých dvaceti levelech mi došlo, že takový záznam by mi výzvu pouze zhyzdil (místo toho jsem zvolil perfektní Inside). I letos by se Zupem dala zaplácnout minimálně jedna kategorie, ale pokud si nechcete výzvu odbýt trapně vymyšlenými a snadno získatelnými achievementy, tak se raději porozhlédněte jinde.

Pro: Zpočátku zajímavý nápad, vhodné pro achievement-honibrky

Proti: Brzký nástup nudy a stereotypu