O žádném f2p, či mikrotransakcích není na homepage ani zmínka. Přesto mi příjde divné, že se jedná o trial a ten přeci má vždycky danou dobu, kdy skončí. Nebo mi něco uchází?

Docela rád bych to zahrál, ale to, že po stáhnutí skoro 10gb mi to hodí hlášku s tím, že za 14 dní vyprší možnost "FOREVER FOR FREE" to nechci hrát.
Ja nehovorím o praxi, ale o žánri na teoretickej úrovni. Veď som to aj napísal, proste potenciál a zbožné prianie autorov, je to, aby hra oslovila masy ľudí a tí ju potom hrali a boli ochotní platiť mesačné poplatky. Veď v MMO o to ide, masívny multiplayer v neustále fungujúcom online svete.
Singleplayer si jednorázovo ľudia kúpia, ale to je možno z komerčného hľadiska hra pre masy, ale z praktického ju hráš sám, MMO ako také vyžaduje aby ju hrali tisíce hráčov simultánne, ak má fungovať.
Pre masy bol doteraz len WoW. Teraz je pre masy uz aj WAR a AoC. Na to ti mozem uviest priklady predajnosti.
Kym nevysiel WoW bol odhadovany pocet subscriberov vsetkych mmo hier 550.000 co je oproti predajnosti masovych single hier vtip. A to je pocet ludi rozdelenych vo viacerych hrach. Nastupom WoW, ktory bol prvy mmo-popcorn sa enormne zvysil pocet subsciberov a samotny wow ma okolo 5 milionov (EU+US) platicov. Azia sa nerata, tam je iny billing system.

Pozoruhodne na tom je to, ze hry ktore boli na trhu pred WoW, si uchovali svoj pocet subscriberov, cize je pravdepodobne ze naprosta vacsina hracov WoW, boli newbies dotiahnuty do zanru prave WoWom.

MMORPG stale nie je zaner pre masy. DDo je pre niche market. Takisto VG, AA+, planovay Darkfall, Earthrise, Fallen Empires, ... mozem ti vymenovat dalsich 10, ktore aj tak nebudes poznat.

Pre masy su len tie, ktore som vymenoval a ktore predchadza mega reklamna kampan - WoW, AoC, War. Ak mas odovodnenie svojho tvrdenia, ze cely mmorpg zaner je pre masy tak sem s nejakym vysvetlenim. Predajnost totiz hovori nieco uplne ine. Ocividne si odrastol na WoWku a to ze si povies "MMORPG je zaner pre masy" nikoho nepresvedci.
MMORPG je žáner pre masy, to že sa konkrétneho titulu masy nechytia je už iný problém
Fg: tak jasne, ale FC 2 je iný žáner,prostredie, proste všetko :)
To bude taka ista popkornovica jak wow/war. Cim vacsia IP tym vacsi rozpocet, tym viac zamerane pre masy.
Problem wow grafiky je najma kratky rozhlad a zla kvalita textur. Ked to mam porovnavat s nadhernym Lotro ci Vanguard kde je vidno stromy a objekty vzdialene 10 minut jazdenim na koni (2-3 kilometre v hre, je tam aj ukazatel vzdialenost) tak WoW nezobrazuje takmer ziadne vzdialene stromy len obrysi hor.
jedine o co sem kdy mel zajem bylo StarWars Galaxies, joo projit se tam kde te to tahne je cool, ale neni to tak bozi jako Kotor/Jedi Knights s lepsi hratelnosti a hlavne pribehem,plnit dany quest je neco odlisneho...
Ja ich hrajem uz 10 rokov, skusil som snad kazde mmo co vyslo a stale ma neomrzeli.
LJ:jooo to je mozna dalsi fakt,nejsem zrovna fantasy pozitivni:) a zkouset bych to nechtel uz jen predstava, ze by se mi to mohlo libit me desi:), to se radej podivam na zapadajici slunko ve FarCry2, coz ma o malilinko lepsi grafiku nez WoW(ale neni to o grafice je mi to jasne...)
Fg: nj ale aj tá omalovánka má svoje grafické kúzlo, hlavne keď prvýkrát letíš nad niektorými oblasťami, či pozoruješ peknú scenériu, alebo západ virtuálneho slnka.
Jasne,že skutočná príroda je čosi iné, ale aj v hre nejde o to len tak sa túlať, ide o to, že vo fantasy svete sa v reále len tak neprebehneš, nezabiješ pár medveďov a dinosaurov :)
Jasne, že po čase to stratí zábavnosť, ja som niekoľko rokov aktívne hral niekoľko onlinoviek (najviac práve WoW) a po čase to omrzí, dáš si pauzu, mesiac, dva a pokračuješ a raz ťa to omrzí celkovo, no.
LJ:tjn...ale toulat se prirodou, to si radej sednu na kolo a pojedu do lesa:) a kdyz si chci zahrat tak neco s poradnym pribehem at to ma grady, todle by u me ztratilo po case zabavnost,nevedel bych proc to vlastne hraju a stejne bych ani nezacal:D
me by se libila Tabula Rasa, ale jen kvuli te pekne rezatce:D to bych si tam skocil obcas do hry a mrkl na ni, ale stejne nebude v takove high-res kvalite a asi ji tam stejne nepotkate,wowko omalovanka, takze si ani nemas co vybrat:D
Fg: to by mali, inak ad ešte onlinovky, tam je dosť problém v tom, že buď nehráš vôbec alebo na plno, len tak trochu sa onlinovka nedá hrať, lebo nespravíš žiaden progress, nikde ťa ľudia nebudú brávať, to je blbé, tá časová náročnosť, ale to nemení nič na tom, že to dokáže byž zábavné a mesačné poplatky mi nevadia, na jednej strane sa časom pridáva nový content, na druhej je to čosi ako auto na leasing, pretože ty si síce kúpiš krabicu s hrou, ale ta hra je oveľa rozsiahlejšia a dlhšia než klasický singplayer za rovnaký peniaz.
240,-???to by bylo este dobre ale je to mnohem vic:), tak dlouhy vyvoj?hum tos to nvm, treba takovy Stargate vyviji nake +-3roky to je normal i na lepsi hru, 8let mi prijde pritazene za vlasy....stejne pak vysledny produkt nevypada na to ze je v tom tolko milionov:D, nake plane potvora,plane ptak...:D

btw.co je WAR? a pokud je to tadle hra tak to je opravdu divna zkratka:D
Tg: Ono to neni take jednoduche. Vacsina firiem co robi MMORPG s mesacnymi poplatkami krachuje alebo sa len ledva drzi nad vodou. Udrzia sa len tie najmasovejsie (je ich priblizne 30 momentalne). Pointa je v tom ze ako som uz pisal, MMORPG stoja desat az stonasobne viac na tvorbu ako single. MMORPG robi 150-200 programatorov 5-8 rokov. WoW stalo 120$mil, WAR 115$, AoC 85$, Tabula Rasa 90$...atd.

Navyse, mmorpg ma konstatne updaty. Ty ano platis 14-15$ mesacne (240KC/290SKK) ale to studio nadalej funguje. Ti programatori su plateni a hra dostava pravidelne nove a nove updaty. Je to vlastne ako hra ku ktorej su stale vydavane datadisky a za tie si platis. Ta suma sa mi nezda zavratna, stoji to jak dve navstevy kina alebo flasa priemerneho vina.

LJ: Mne ten popis nepride v nicom neobjektivne. Ak tebe ano, tak mas moznost nalavo hore v profile pozmenit ten popis a poslat ho na schvalenie. A taketo nieco by som viac uvital ako tvoj prvy sarkasticky vstup do tejto diskusie.
Ebb: ja nehodnotím tvoj komentár k WO, ale čas hodnotenia a hlavne popis k hre, ten má byť neutrálny, je už na samotných hráčoch, uživateľoch, aby si hraním utvorili svoj názor.
Ebb: no aspon vis ze mas brain:) jooo w3 vlna byla taky velka:D nastesti me nejak strategie moc nevzrusujou stejne tak RPG, takze me jen tak neco nezotroci, sem odolny jedinec:)

ale pride mi demence za to ze si koupim hru este platit takove nehorazne poplatky, ok mozna bych jim neco dal, ale to co pozaduji je nechutny:X a uz z principu bych to nehral, todle je jakoby normalnim lidem pichli heroin a jen se usmivaji jak ti blbecci zavisli jim sypaji miliardy do kapes, obe strany jsou spokojeny, jenze tady neco nehraje...
LJ:no kdyz clovek zacne treba v 17ti to uz ma mozna i brain:) jenze naky maly 15ti lety smrad jesste nevi ai kulove, takze je mi jasne, ze pokud takovy clovicek podlehne, je ztracen minimalne na 5 let, pak ho mozna zacne zajimat jestli je to i na neco inciho nez na curani:), ja nvm ja bych na takove zavislarny dal rating az ten nekdo ma neco v hlave a ne nasrano a pak ani nevi, ze mu neco utika....
LastJedi: Nepises nic relevantne. Stale cakam, ze sa vyjadris aky mas ty nazor na WAR a v com sa mylim. Skus napisat nieco take a nie stale len "To je blbost..." To je nezmysel..." To je whining..." "Tak to nema byt..."

Fg: Ja som hral warcraft 3 do takej miery ako to rozpisujes. A nezda sa mi, ze by MMORPG bolo viac bezduche ako hrat turnajovo w3. MMORPG mas takisto raidy kde je treba voice chat (ventrilo). To mlatenie, zbieranie xp atd.. je skor len jak predohra v sexe. Navyse su mmorpg kde to vobec netreba a da sa to preskocit (na to by sa tiez naslo nejake prirovnanie v posteli) pripadne hry kde leveling nie je vobec (sandboxes)
na polici mam treba Zaklinace, ani nvm proc sem si ho koupil,RPG moc nemusim ale tak takovy KoToR zeru, jenze jak sem se dozvedel, kolik to ma herni dobu, tak od te doby se toho bojim a ani nvm, zda to nekdy zahraju/dohraju....posledni dobou mi radej vyhovuji ty kratsi hry:)
Fg: lenže hrať gildovo/klanovo v onlinovke je takisto vzrúšo ako hrať tú fps. Jasne, že to môže liezť na mozog, ale to je otázky sile vôle človeka čo to hrá a jeho duševného zázemia. Osobne by som hlavne decká (menej ako 15) do wowka moc nepúšťal, lebo som ich tam zažil a sranda to nebola.
Tu ide o perspektívu, tak ako sa niekto odreaguje pri fps a má adrenalín pri clan waroch, tak sa iný odreaguje pri tupom expení a adrenalín má na raidoch.
Ebb: no zprvu sem hral jen tak na pubu...pak sem zjistil, ze by tam mohl byt i nejaky ten potencial a chtel sem si neco dokazat a dostat se na spici je hodne tezky,jako vrcholovy sportovec:) a sem rad, ze sem(ikdyz ne moc) tak cosi sem dokazal a poznal par skvelych lidi, mozna kdybych zacal v 15ti a byl v 17ti tam, kde sem byl pred pul rokem, tak bych pokracoval, jenze ted je potreba resit dulezitejsi veci, takze vylozene hry pro zabavu mi jiz staci....

no ale chapu, ze nekomu se MMORPG muze libit, ale dyt se to za rok dva musi omrzet, chodit si s postavickou mlatit sbirat XP ja nvm todle mi prijde jako "tupa" zabava...FPSka sou vpodstate taky tupa, ale pro nekoho je to ciste odreagovacka....zato hrat klanove je strasne vzruso a kdo to nezaziil nepochopi, hrat nejake evropske turnaje a kazdy zapas prozivat-adrenalin,vzruso, napeti + hodiny planovani,taktizovani a zabavy na ventrilu pri treninzich ci TGckach, ale je to solidni zrout casu a pocase stejne poznas ze stojis zaho,tak radej se vratis z5 k singleplayerum:D
Ebb: tak ale je blbosť na základe bety a troch dňoch to hodnotiť, to už ani nie je tak sarkazmus, ako skôr holý fakt. Odvolávať sa na poplatných blbcov nie je zrovna to najlepšie. Nikdy som nemal to: "ak môžu oni, prečo nie aj ja?".
Ja nemám problém akceptovať konštruktívnu kritiku, ale nejaké paranoidné kecy vážne nemôžem za konštruktívnu kritiku považovať. Veď tvoja logika je samotná pokryvená, už len z princípu ako si napísal ten popis WO, veď preboha má ísť o neutrálny popis hry, nie žiaden whining, ktorý väčšina ľudí nepíše ani do komentárov.
Fg: hah omalovanka to si vystihol. Nehadz ale vsetky mmorpg do pytla s wowkom. To je len omalovanka jak si to ty nazval pre masy. To s tym dosahovanim je ale trochu blbost co si napisal. Hry su hlavne pre zabavu, co si tam potrebujes dokazovat? Bud to bavi a potom je to fajn alebo nebavi a vyhodit to von oknom.

WAR ma nebavilo ale nejak som sa tych 50-60 hodin pretrpel (vdaka alkoholu) lebo som tomu chcel dat sancu. O to viac som bol nasraty ked som na konci zistil aka je to kktina a proste som zabil tolko desiatok hodin. Preto som tomu dal 20%.
muj byvaly spoluzak ze zakladky hraje WoWko....nejprev hral nee neoficialnich servrech pak ofic(jako kazda normalni zavislacka bytost),mno to by nebylo az tak zarazejici....jenze pridu k nemu asi po pul roce a co nevidim - oba rodice maji v obyvaku sve kompy a hraji WoWko!!!i matka!!! ty kraaavo, chapete to?:D,takze tri zavislaci na te OMALOVANCE....sem myslel, ze se tam u nich zhroutim, este ze ma brachu, ktery je proti tomu, takze dycky flejmujem:D zapnem PS3jku a je nam dobre:D. Ale zkratka hra by mela zustat hrou a ne cloveku zmenit zivot. A chapu to i z druhe strany, taky sem hral online FPS, pak ztoho vzlesly asi 2 roky "na spicce" a kdyz sem se snazil dostat do top klanu ci do reprezentace tak ano, hral sem hodne, ale cely den urcite ne, drzel sem si odstup a rozeznaval realitu:),naposled too byla CoD4 ve ktere sme meli velkou budoucnost, jenze sem dal radej prednost skole a team sem opustil, kdyz se ohlednu zpet a spocitam kolik sem u toho ztravil hodin, jen muzu kroutit hlavou, jenze jinak to nejde, pokud sem chtel byt top tak uz 3 dny znamenalo lameni a napravovani hodinama na pubu s lamkama:).No ale todle porad neni demence jako u RPG, tam to hraji cely den a ceho dosahnou?
Pipboy: Hahah, to nebudem ja. Ultimu praveze nekopiruje nikto. Kiezby... Vsetky firmy prave kopiruju Everquest 1 a Asheron's Call 2. Kiezby kopirovali UO...Zahrat si UO v novej grafike by bola parada.

Vyjadrit nazor? Neni problem, pocuvam tvoj nazor na WAR. Zatial si len prisiel a sarkasticky podotkol, ze hodnotim hru po 3 dnoch. Realita je ale taka ze som ju hral podstatne dlhsie v bete a potom ju porovnal s par dnami po vydani tak ako to urobili aj recenzantske casopisy v anglicku, ktore som uz predtym menoval.

A takto to bolo vo vsetkom. Zatial som nereagoval ani na jeden tvoj komentar k hre. Vsetky hadky vznikli, ze si nedokazal prekusnut opacny nazor, ktory som vyjadril v komentary a vzdy si musel sarkasticky nieco podotknut. Ak mas nejaky problem akceptovat kritiku na tvoje oblubene hry tak jediny liek je vyhybat sa foram a recenziam.

Mne je dost jedno ked niekto zkritizuje nieco co mna bavilo. Necakam, ze hry bavia alebo nebavia vsetkych rovnako.
predstava ze bych 40 hodin stravil u neceho co bych ohodnotil na 20% me uprimne desi a povazuju to za masochysmus nejtvrdsiho zrna, beta nebeta. Ebb je ten typek co kazde druhe mmorpg zjebe s tim, ze kopiruje ultimu nebo nejakou podobnou historickou vykopavku, nebo to byl nekdo jiny?
Nemyslím si, že ak niekto totálne zprdne niečo čo sa ti páči, tak nebudeš nesúhlasiť. A ty potrebu poučovať a prokovovať nemáš? Netvrdím, že som nikdy nereagoval sarkasticky to nie, ale tvoj prístup mi je vyslovene proti srsti, tak snáď mám právo nesúhlasiť, veď aj nesúhlas je vlastný názor.
Karasmen a ohladom Last Jedi. Sere sa do kazdeho mojho komentara. Minimalne na 4 hry, ktore som okomentoval mal nejaku blbu sarkasticku narazku. Tato stranka je o vyjadreni vlastneho nazoru a on ma vkuse nejaku potrebu poucovat a provokovat.
Fg: to je človekom a nie hrou, jediné podstatné čo sa tomu z takéhoto hľadiska dá vyčítať je ľahká možnosť získania závislosti
Fg: s tym suhlasim. Plati to pre 80% mmo hier.

Karasman: To co mam v profile neplati na mmorpg. Kedze mmorpg maju niekolko stonasobne vyssi budget ako normalne hry, pracuje sa na nich 5-8 rokov a dev team ma tak medzi 150 az 200 programatorov tak naroky su o dost vyssie. 20% je pre mna velmi podpriemerne mmorpg z tych co som hral (takmer vsetky co vysli) a to napriek tomu, ze aj zpomedzi mmo hier mal jeden z najvacsich budgetov (115$ mil)
btw MMORPG je mor a to bych ani za "hry" nepocital, je to vypatlavacka mozku, znam par lidi ze kterych sou ted doslova dyliny, IQ pokleslo tak o pulku a to si za tu demenci este zaplati:D awesome
neni nad to, kdyz se hadaji 2 Slovaci:), na to se musim soustredit ve skole...
Ebb: Pokud si ve hre stravil 4 mesice, pak bys ji podle sveho profilu musel dat minimalne 80%, pokud to beres podle straveneho casu, nerikej, ze jsi v ni nestravil aspon 100 hodin. Hru jsem sice nehral, ale 20% je imho dost malo. Kdyz te to teda tak nebavilo, proc jsi to hral 4 mesice?
A to tvoje provokovani Lj taky nepobiram. Co by jako mel robit? Nic, jen ti napsal, at ho tak nenapadas.
hodnotil si to pred 4 dňami a closed beta je nedokončená hra, to že blbé časáky hodnotia na základe toho je ich hanba. A nedokončené hry v predaji neboli jedenkrát, ale to je iná téma.
Čo by som ti spravil? Nič ti nespravím, len som ti povedal, aby si si to odpustil, alebo je to také ťažké pre teba?
Last jedi ja snad zle vidim. Co ako urobis ked si to decko neodpustim? Toto by som rad vedel.
Ta hra bola vydana pred 7 dnami. Jaka nedokoncena? Jako chces povedat, ze firmy davaju nedokoncene hry do predaja?
Closed Beta alias keď nefunguje všetko tak ako má, vychytávajú sa bugy a podobne? Tak to je hrdinstvo hodnotiť betu. A to decko si odpusti, ja som s tebou husy nepásol...
Jedi si zabavny. Asi ti uniklo ze closed beta bola 4 mesiace od vydania kde hraci dostavali postavy uz na roznych leveloch. Hral som ju o dost dlhsie ako si myslis. Takze tvoje tupe komentare si odpusti. Nemam naladu sa tu hadat zase s nejakym deckom.