Warhammer 40,000: Dawn of War - Dark Crusade

09.10.2006

Druhý datadisk k Dawn Of War bol skutočne naplnený obsahom, priniesol nielen dve nové rasy a to technologicko-divošsky hybridné Impérium Tau a "nemrtvé stroje" Necronov, ale aj rozsiahlu kampaň za akúkoľvek z teraz už siedmych rôznych rás.

Kampaň pozostávala zo systematického dobývania území jednej planéty na strategickej mape. Táto časť hry prebieha na ťahy, svojím vojskom môže hráč posunúť raz denne, pričom za získané územia dostáva rôzne bonusy. Každá strana má svoju hlavnú hrdinskú jednotku, ktorá za dobývanie území a plnenie rôznych zadaní (počet zabití a podobne) získava body, ktoré môže prerozdeľovať do rôznych schopností, či už vylepšenie obranyschopnosti, palebnej sily, alebo schopnosť úplne nová.

Samotné boje už priebehajú v starom známom real-time štýle, tak ako to poznáme z Dawn of War a datadisku Winter Assault. Nutno dodať, že Dark Crusade je stand-alone datadisk, teda nevyžaduje pôvodnú hru k spustení.

Zatím nejlepší datáč, původní hra oproti tomu působí jako rozšíření.
Dohráno za Nekrony.

Původně jsem napsal komentář kde jsem spíše vysvětloval co se děje ve hře. Pak jsem ho editoval abych hru nějak objektivně recenzoval. Ale já si ho editnu ještě jednou abych všem kacířům, cizákům a všemu jinému možnému vysvětlil proč je Dark Crusade moje nejoblibenější hra už přes 3 roky (předtím to bylo základní DoW hehe). Věřte nebo na začátku na mě okmžitě dýchla ta Warhammerovská atmosféra. Necronům jsem se vyhýbal obloukem a bál jsem se jich a z Tauů a jejich "spurstrojů" jsem měl bůhvíproč panickou hrůzu. Když konečně došlo k nějaké vyrovnanější bitvě celý šťasten jsem pozoroval svou vzkvétající základnu a ješťě šťastněji jsem pozoroval jak mizí ta nepřátelská. Když už jsem se začínal nudit že se nic významného neděje tak konečně dostanu nový kousek výbavy či nějakou "hustou" jednotku do čestné stráže. A než se naďeju už jsem dobyl celý Kronus a Game over. Bůůůůů, mě je tak smutno. No nic tak jdu ještě zopakovat za jinou frakci... Na DC jsem si vybudoval závislost a je to jedna z mála her, kterou si rád zahraju znova a znova. Po technické stránce není co vytknout snad jen že si mohli trochu vyhrát s terénem. Zamrzela mě absence příběhu aspoň nějaký tu mohl být... To jak si Relic vyhrál s propracovaností jednotek je naprosto úžasné. 2 nové rasy? Jejejej to jsem šťasten! Každá frakce má novou jednotku?? Wow to si nechám líbit!(narozdíl od soulstormu kde přibyli jen trapné letecké jdenotky a 2 naprosto zbytečné frakce, tady k maríně přibyli šedí rytířy k gardě těžké zbraně atd. bez kterých se velká armáda neobejde). Ti kacíři kteří Warhammer 40,000 nazývají blbou hrou a dávají blbá hodnocení jednou budou upáleni!(sorry ale pro mě je minimální hodnocení 80 %)

Pro: Spousty nových prvků v kampani, 2 nové rasy, nové jednotky...

Proti: animačka! ten hnus jak tam necroni masakrovaly mariňáky! no fuj!

V stratégiách sa najprv zaujímam o singleplayerovú kampaň. Nie je to ani tým, že by ma multiplayer nebavil, ale podľa mňa základom každej dobrej hry by mal byť hlavne kvalitný single s dobrým príbehom. V tomto datadisku sa autory snažili predostrieť nelineárny príbeh, ale to hre podľa mňa príliš nesvedčí. Po tom ako vás zdržuje neustále bránenie tých istých území, osviežia špeciálne misie a dobývanie pevností ostatných generálov, ale to nezachraňuje stereotypnosť ostatných bitiek, ktorých je drvivá väčeina. Hru zachraňuje naozaj len multiplayer, ale kvôli pridaniu pár jednotiek si treba rozmyslieť či vlastne tento datadisk chceme.

Pro: špeciálne misie

Proti: nelineárnosť

-4 +1 −5