Virtual Skipper 5

Virtual Skipper 5: 32nd America's Cup - The Game

20.04.2007

VS 5 je hardcore simulace plachtění po moři. Nabízí přes 14 odlišných kurzů po všech mořích světa (Valencia, Marseile, Sydney, Bay of Rio atd.), 4 typy lodí - Class America, Open 60, Melges 24 a Offshore Racer. Čtyři druhy obtížnosti uspokojí jak náročné hráče, tak i úplné nováčky. Realistické chování lodí ve všech možných povětrnostních podmínkách zaručuje vždy unikátní situace. Simulace větru, vln a chování lodi odpovídá skutečnosti. Jízdu po moři si můžete užít jak v singleplayeru, tak v online závodech. Široká komunita hráčů, integrovaný Seascape editor a Mediatracker spolu se špičkovou grafikou dávají této hře neomezenou trvanlivost.

K dispozici je také neplacená verze, u které je rozdíl pouze v tom, že při jejím hraní musíte být online.

Jakožto velkému fandovi Trackmanie mi to nedalo, abych nevyzkoušel další produkt z dílny Nadeo, zvláště když existuje i zdarma přístupná verze této hry. Měl jsem ovšem značné obavy z toho, že o jachtingu vlastně vůbec nic nevím. Nikdy jsem na jachtě neseděl a ani závody v jachtingu v podstatě nesleduji, takže jsem moc netušil co mě čeká.

Tady ovšem musím před vývojáři z Nadea smeknout a uklonit se až k zemi. Snad v žádném jiném simulátoru jsem nezažil tak výborný a poměrně dlouhý a víceméně i zábavný výcvik, jako zde. Hra vás skutečně provede krok za krokem všemi důležitými a podstatnými záludnostmi tohoto sportu od výběru lodi, přes její ovládání, pochopení pravidel, až po čtení větru a výběru správného kurzu plavby. Navíc oplývá slušnou řádkou asistentů, takže zpočátku toho hra udělá spoustu za vás. Na druhou stranu si můžete vybrat co všechno za asistenty chcete použít, takže i zkušení plachtaři si po jejich vypnutí přijdou na své.

Po absolvování několikahodinového tutoriálu jsem byl tedy velmi natěšen na online zápolení, domnívajíce se, že to bude stejně zábavné jako v Trackmanii, i když o něco poklidnější. Bohužel zde jsem tvrdě narazil. Trackmanie totiž neobsahuje žádné kolize s hráči. Tím pádem vás nikdo nemůže blokovat, nebo přímo kazit hru a je to jen o vašich schopnostech. Ve Virtual Skipperu to neplatí, je to sice logické a k jachtingu to neodmyslitelně patří, bohužel se to ukázalo v dané chvíli jako v podstatě nehratelné.

Nevím zda jsem měl skutečně smůlu na servery a na lidi, ale kamkoliv jsem se připojil, tak se opakoval ten samý scénář. V jachtingu totiž závod probíhá už vlastně několik minut před startem, kdy se snažíte s lodí najít optimální postavení tak, abyste v okamžiku startu získali co nejvýhodnější pozici. A právě už zde se vždy našlo několik "hráčů", kteří vyloženě záměrně se snažili najíždět na mou loď, a co hůř, byli v tom tak dobří, že následná penalizace za srážku byla v 99% případů udělena mně, ač jsem dělal co jsem dělal. Skutečně jsem tehdy nepřišel na způsob, jak toto eliminovat a byl to i důvod proč jsem záhy se hrou seknul. Nevím, jestli placená verze má ještě nějaký singleplayer navíc, pokud ano možná by to za to stálo, ale do online hraní téhle hry, mě už asi nedostanete...

Pro: Originální simulátor, Výborný výcvik

Proti: Online hra