Viktor, a Steampunk Adventure

03.03.2017

Hra je prvotinou záhřebského studia Spektar. Jde o kreslenou a vtipnou adventuru zasazenou do blíže nespecifikované alternativní reality steampunkového Rakouska-Uherska. Odehrává se v imaginárním městě Agram, beroucí si za inspiraci právě město Záhřeb v Chorvatsku. Zvláštností je, že všichni obyvatelé města jsou zvířaty. Jazyk, kterým postavy mluví, je de facto štěbetání, které je otitulkované. Příběh hry sleduje osud Viktora, divokého prasete, který již nadále nechce pracovat jako vrátný, ale raději by se stal vládcem Rakouska-Uherska. Klasická adventurní hratelnost je okořeněná mnohými minihrami, které prověří vaše reflexy.

Divoké prase v hlavní roli adventury, která je zasazená do steampunkového Rakouska-Uherska? Tohle byl hlavní důvod, proč jsem si Viktora pořídila. Je tu ale velký háček. Čekala jsem totiž roztomilé prasátko a adventuru s lehkým dětským humorem... Takže naprostý opak toho, co mi bylo naservírováno.

Viktor je totiž kanec (aj aj), který je pěkný vztekloun. A ten humor tu rozhodně není roztomilý ani dětský. Tou absurdností a stylem humoru mi to připomnělo Deponia, takže pokud někdo právě Deponii má rád, tak se mu tohle může na rozdíl ode mě líbit.

Hlavním kamenem úrazu ale nebyla ani hlavní postava, ani ten humor (ačkoliv to nebyl úplně můj šálek kávy). Přes to, že adventury mám fakt ráda, tak absolutně nesnáším, když řešení nedávají smysl. Bohužel s tím absurdním příběhem a zasazením se ty (ne)logické hádanky přímo nabízí. Takže frustrace v určitých místech opravdu stoupala a po nalezení řešení si člověk řekne spíš "to je ale blbost" než "to bylo fakt chytré". I při pochopení zadání jsou některé hádanky až přespříliš dlouhé (krtkovo kopání nebo trezory).

Jsou tu samozřejmě i nějaké ty pozitivní věci, jako hudební doprovod (a sbírání desek z klasickou hudbou v průběhu hry), známé postavy napříč reálnou historií a fikcí. I ta kreslená vizáž má něco do sebe. Jako celek mi ale některé části přišly zbytečně frustrující, protože jsem hledala logiku tam, kde nebyla. (A taky mi lezly na nervy ta pazvučná mluva jednotlivých postaviček).

Pro: hudba, vizuál, historické zasazení

Proti: nelogičnost, frustrující a dlouhé hádanky