Victoria 3

25.10.2022

Victoria 3 je třetím dílem série grand strategií z období 19. a počátku 20. století (1836-1936). Hráč se ujímá jednoho z tehdejších států a je jen na něm provést jej průmyslovou revolucí, jejími zázračnými vynálezy, politickými i sociálními reformami a vydobýt si své místo na slunci.

Tak jako v předchozím díle hraje i zde prim populace a světový trh. Hra detailně simuluje celou populaci vámi vybraného státu. Do jaké sociální vrstvy patří, jakou má profesi, jak jsou uspokojovány její potřeby, jaké jsou její politické preference a názory na určité reformy. Hráč tak musí bedlivě balancovat na hraně změn, aby reformami nevyvolal nevoli, nepokoje a v nejhorším případě i občanskou válku. Obdobně detailně je zpracován i světový trh. Veškeré vaše pole, plantáže, manufaktury, ale i továrny produkují zboží, které se po upotřebení ve vaší zemi dále prodává na světovém trhu. Specializací výroby pak je možno i získat monopol na světovém trhu, což můžete následně chytře využívat při manipulaci s cenami anebo tím i ovlivňovat rozvoj ostatních zemí (suroviny jako uhlí, kaučuk apod.) či dokonce ovlivňovat války manipulací se zbrojařským trhem. Nechybí opět ani diplomacie, budování vlastní sféry vlivu, kolonizace zbylých částí světa, ale i války, kterou mohou přerůst až do rozměrů světových válek.

Čus taže dnes tady máme tuto slovenskou hru jakože Vy, ktoria to znamená slovencky něco jakože Mí římané nebo něco takového já nevim, strejda Mirek na slovensku stavěl přehradu Gabčíkovo, ale spadl mu tam Kubiš a musel toho nechat. Ale to sem odbočil od tato hra Vy, ktoria. Tato hra se odehrává v dávné minulosti předchozích staletí, která předcházela staletím současným v minulosti. Je to doba páry a uhlí a poctivé dětské práce a to mnou rezonovalo mocně protože jsem jako dítě taky hodně pracoval a jednou jsem při orání brambor spadl do brázdy a kopl mě valach Ludvík do hlavy a měl jsem málem sem umřel. Ale pak jsem neumřel a strejda Mirek zařval hej ty přestaň se mi válet v brázdě a koukej sbírat erteple, tak jsem šel sbírat erteple ale doteď mám v hlavě díru ve tvaru podkovy od Ludvíka, což je nemilé když prší. Ale to jsem zase trochu odbočil od této hra Vy, ktoria. V této hře je třeba musíte spřetrhat jha buržoazně kapitalistického útlaku imperiálních utlačovatelů abstraktního dělnictva a přisvojit si produkty společnosti, což si myslím že není ve hrách jako Doom tak běžné a je to veliká bžunda znárodnňovat kapitál. Já jsem takto kapitál znárodnil v Argentině, ale lid mi povstal a vyhodil me z vrutlníkoptéry.

Závěrem si myslím že právo je vůle vládnoucí třídy povýšená na zákon.

Pro: Děcká práce, kapitál, znárodňování

Proti: Mám díru v hlavě