Venus Blood -Frontier-

VenusBlood FRONTIER International

20.12.2019

Vládce démonů Surt se, kvůli svému pokročilému, již nějakou dobu neukazuje na veřejnosti. Všechny tedy překvapí, když vydá svým potomkům nový rozkaz. Ten, který mu přinese Srdce nacházející se na létajícím kontinentu Yggdrasil se stane dědicem jeho trůnu. Jedním z pěti válečníků toužícím po odměně je i Loki, syn popraveného zrádce démonů. V cestě mu ale budou stát nejen členové jeho rodiny, ale i pět Bohyní chránících vznášející se kontinent.

Frontier je šestou hrou série VenusBlood, obsahuje však zcela samostatný příběh. Hratelnost je složena z několika rozdílných částí. Jednak se jedná o vizuální novelu, kde rozhodnutí hráče ovlivňují průběh hry. Další důležitou částí je i dobývání území a boje jednotek probíhající tahově na mapě Yggdrasilu. Zde lze také verbovat a vybavovat jednotlivé jednotky. Boje pak probíhají na samostatné obrazovce, kdy proti sobě stojí dvě skupiny a střídavě útočí. Pro sérii je typická i tzv. korupce jednotek. Podle Lokiho chování k zajatým Bohyním se mění jejich vzhled i schopnosti.

V Japonsku hra vyšla už v roce 2012. Její anglický překlad byl financován pomocí Kickstarteru a vyšel jako VenusBlood FRONTIER International. Navíc obsahuje nové jednotky, příběhové segmenty a BGM. K dispozice je all-ages verze i původní 18+ vydání s erotickými scénami.

Co vlastně čekat od podpultové, u nás zcela neznámé hry, která je součástí, v Japonsku, údajně oblíbené série? Radím vám, radši nic. Pak můžete být z VB Frontier docela příjemně překvapeni, jako jsem byl já. Předně nutno uznat, že jako celek tahle hra funguje. Tedy ve smyslu, že většina mechanik má své místo a nabízí dostatečné možnosti.

Třeba příběh se dělí do tří cest, ačkoliv ta první, kterou pravděpodobně dokončíte bude normal ending, který se dá považovat za špatný konec a odepřete si tak dobrou čtvrtinu hry. Vaše rozhodnutí během rozhovorů totiž přidávají body vedoucí ke dvěma různým koncům a pokud jich nenahromadíte do daného bodu v ději, tak jste odsouzeni k právě bad endingu. Zjistil jsem to z návodu na netu. Stejně tak, že každá z postav má ještě několik svých možných zakončení.

Hra totiž neztrácí čas s nějakým vysvětlováním a přečíst si tutorial v hlavním menu je povinnost, jinak budete, jak se říká, v řiti. I potom ale budete chvíli tápat ve špatně navrženém interfacu. Získávání postav je zbytečně chaotické a popis přiřazovaných vlastností špatně dohledatelný. Samotné souboje pak ani neovládáte, vyjma fádního útoč, braň nebo rychleji. Důležitá je tudíž příprava před střetem armád. Do každé jednotky můžete vložit až šestici postav a jejich schopnosti pak určují, co se bude dít. Třeba démoni a nemrtvý jsou silnější v noci, zatímco rytíři bojují lépe ve městech. Pravdou je, že se jedná o dost zajímavý a propracovaný systém.

Na papíře zní povedeně i korupce pěti Bohyň zajatých v průběhu hraní. Budete se s nimi přátelit nebo je zneuctíte (v 18+ verzi v hardcore tentacle rape scénách)? V zásadě na výběr nemáte, protože protagonista Loki je po naprostou většinu hry hajzl, a to i v těch údajně slušnějších interakcích. Vážně doufám, že další díly tohle řeší lépe, protože jistý potenciál tu je.

Problém Venusblood spočívá hlavně v přehnaných ambicích. Chce všeho moc a nedokáže pak svůj náklad spolehlivě unést. Přesto bych dalším dílům asi šanci dal.