V8 Challenge

01.05.2002

V8 Challenge je hra z prostředí okruhových závodů, kterou mají (za přispění EA Sports) na svědomí švédští vývojáři z DICE. Jedná se o velmi populární (především v Austrálii) závodní simulátor série V8 a zprostředkování boje mezi dvěma závodními rivaly Ford a Holden. Hra je z části licencovaná (pro stáje Holden Racing Team, Ozemail Racing, Castrol Perkins Racing nebo Big Kev Racer se všemi jejich jezdci). Podobně je na tom s licencí okruhů – čtyři jsou vytvořeny podle skutečných předloh (Bathurst, Adelaide, Sandown a Queensland Raceway) a další čtyři jsou nelicencované.

Hra nabízí 3 herní módy (šampionát, time a free), kde na každém z osmi okruhů budete závodit vždy dvakrát včetně testovací jízdy, tréninku a kvalifikace. V každém závodě proti vám bude stát 14 pilotů. Abyste byli schopni je porazit, je zde umožněno nastavení a ladění vašeho závodního speciálu (nejvíce se projevuje při projíždění zatáčkami).

Hra obsahuje také multiplayer, který je možný spustit po lokální síti nebo internetu.

Jé, muj první komentář pot hrou, to zase dostanu nějaký body, tak si na něm dám záležet: Jsem celej šampionát dojel s fcí zabranující prokluzování kol, protože to samozdřejmně hraju na klávesnici, a ted jsem zjistil, že je to bez ní (tý funkce) mnohen lepší a dá se to v klidu udržet na trati. Další duležitý vliv, který ovlivnuje chování vašeho vozu v zatáčkách a hlavně na mokru, je nastavení síly brzd, přesněji jejich poměr mezi nápravami, s čímž si před závodem mužete pohrát stejně jako s gumama, který jsou na výběr jednoduše tři, není to HC simulátor. Co mě příjemně překvapilo, byla jednoduchá grafika, optimalizace HW a v podstatě je tam další minimum věcí, které musíte nastavovat, abyste vyrazili na trat! Zkoušel jsem třeba zajet Adeline a porovnat časy s Race Driverem 2, ale pocit z jízdy je uplně jinde. Mně osobně vyhovuje tahle verze, protože jízdní model se dost liší od jiných simulátoru a rozhodně to není taková arkáda! Takže tak.

Hledal jsem nějakou starší klasiku, která by se dala na rozdíl od např. GP3 hrát a zárověn trochu vypadala a voila - jsem nadšen! Závody V8 jsou zajímavé už tím, že vám na tradičních okruzích nabídnou velkoobjemové speciály ne nepodobné těm z nascaru a díky polovičním právum EA si je budete moct zajezdit i na okruhách ve Švédsku.

Pro: netradiční, nenáročné závody od kvalitních severských vývojářu!