Hrou se proplétá poměrně zajímavý a rozsáhlý děj, točící se kolem souboje dobra (reprezentovaného hlavním hrdinou Sartorem, synem zavražděného krále Roana) a zla (mocný čaroděj prahnoucí po magické kouli, s jejíž pomocí by ovládl svět). Sartor je zachráněn kouzelníkem Ghironem a s jeho pomocí se vydává znovu osvobodit Keanor, porazit zlého čaroděje a najít magickou kouli.

Ve hře jsou tři stupně obtížnosti, i na nejnižší je však hra poměrně obtížná. K vítězství je potřeba značná dávka taktického myšlení, vtipné využívání terénu a výhod či nevýhod jednotlivých jednotek.

Každá jednotka má svou úroven/level, která/ý se zvyšuje úspěšnými souboji. Jednotka je pak odolnější a silnější např; rozdíl mezi skupinou veteránů na úrovni 5 a stejně početnou skupinou zelenáčů je vidět na první pohled.

Ve hře se občas vyskytují předměty, které mohou jednotky sebrat a později použít. Většinou se jedná o magické předměty – knihy kouzel, lektvary atd.

Je třeba zdůraznit, že je tam technologický systém, který vám umožní specializovat se z jedné ze čtyř větví ( někdo to zná pod pojmem svět divů, který vám dá jisté výhody ), představující válečnou/bojovou guildu, náboženské centrum, obchodní centrum a mágovu věž/magickou věž. Investování do jedné ze čtyř unikátních staveb, vám umožní např na výběr ze unikátních jednotek či magické síly.

Hra má velmi detailní textury, doplněné s živými barvami, co jsem tak sledoval tak lepší než w2. Není to jen z mého pohledu.
Dalo by se říci, že grafika je mix Warcraft II a TA: Kingdoms, ale s nedostatkem 3D vylepšených efektů.

Zvuky jednotek a boje s meči jsou dobře udělané, bohužel hra postrádá dabing.
Není tam žádná formace, která by dělala kontrolu velkých armád, což je poněkud nepříjemné.

Jednotky často uvíznou a budete muset často obcházet daný objekt , u kterého se zasekly.

K velkému neštěstí se kolikrát stane, že z vaší utvořené jednotky kupříkladu lučeštníků - pár opilých jedinců kamikačně zaútočí a nechá se usmrtit. Tohle mi třeba dělali hrdinové.

Hra dohrána za 24 hodin.

Pro: Cena,Grafika, Konkurence, Zvuky, Délka, hrdinové.Technologický strom.

Proti: Žádná formace jednotek, Zasekávání jednotek, kamikaze jednotek, slabší příběh.

Tzar - další hra mého mládí. Společně s Kupci a rytíři patří jednoduchým a líbivým strategiím. Škoda jen, že se v Tzaru nemluví taky tak krásně česky :) (spíš se tam nemluví vůbec, ale ona vlastně stačí jen čeština psaná ). Velmi se mi zamlouvá přednastavení hry, zvláště pak "náhodná mapa". Člověk si může hru zpříjemnit nebo znepříjemnit, aniž by měnil obtížnost - možnost chtění/nechtění těchto věcí: útesy (zk* překážka. Jednotky je obcházejí těmi nejroztodivnějšími směry), "černota" na mapě, "mlha"... (je to asi i u jiných her, ale u téhle mi to utkvělo v paměti). Pojmenovávání vojáků a nevolníků bylo také zábavné.
Trochu zamrzelo maximální množství jednotek, které může hráč postavit... Je jich opravdu málo (při hře za Araba nebo Asiata - teď nevím za koho - se dá zvýšit, ale i tak je to málo) Člověk má všude nevolníky, posádky dolů, obranných hradeb a když chce vrhnout armádu na nepřítele, musí je všechny sehnat dohromady. Další věc je, že brána se dá stavět jen horizontálně, což je v případě dlouhé vertikální hradby nevkusný problém řešitelný jen "zubem" nebo úplnou absencí brány.

Pro: příjemná (byť zastaralá) grafika, jednoduchost, nenáročnost, čeština

Proti: občas umělá inteligence, málo jednotek