Triviador

Dobyvatel, Triviador World, Conquiztador

20.10.2002
07.07.2015

free to play

Triviador, u nás známější pod českým názvem Dobyvatel, je vědomostní hra pocházející z Maďarska. Její popularita a také příčina rozšíření do světa tkví převážně v jednoduchosti. Hraje se ve třech hráčích (je možná i hra s boty) v hráčově zemi, sloužící jako hrací plocha. Hned na začátku všichni zúčastnění získávají jedno území, jež slouží jako základna. Následně dostávají časově omezené otázky testující jejich znalosti z různých kategorií, a podle přesnosti odpovědi nad spoluhráči vyhrávají, nebo prohrávají. Existují dva typy otázek: výběr ze čtyř odpovědí a zadání čísla.

Na výběr jsou čtyři herní módy. Nejpopulárnějším je bleskový útok sestávající pouze ze dvou kol alias dobývání, ve kterém si hráči zabírají území, a bitvy, kdy hráči útočí jeden na druhého a snaží se vyškrábat na vrchol. Dlouhá kampaň je jeho delší verze, která nabízí v obou částech více kol a kromě toho dovoluje hráčům vybrat si místo pro základnu. Miniturnaj se hraje ve 27 lidech po třech kolech v módu bleskového útoku metodou postupného vyřazování (první kolo se hraje devět her, druhé tři, třetí jen jedna). Posledním je přátelská hra hraná jako bleskový útok, která jako jediná povoluje pozvánku do hry pro přátele.

Původní verze pod jménem Conquiztador byla uvolněna již v roce 2002. Na jméno Triviador byla přejmenována při expanzi do světa někdy během roku 2011. Do Česka se tato hra dostala rok předtím, kdy ji zde začala provozovat společnost TV Nova. V roce 2016 vyšla velká aktualizace rozhraní. Mimo změny podoby celé kvízové části pak přidala do hry i vesničku spravovanou hráčem. V této vesničce se dají pasivně (po uplynutí časové lhůty) získávat různé nápovědy a opevnění použitelné ve hře. Tato aktualizace byla hráčským obecenstvem hojně kritizována a došlo po ní k lehkému úpadku počtu hráčů. Na konci roku 2020 byla zároveň s odstraněním doplňku Flash z prohlížeče zrušená prohlížečová verze hry. Verze na mobilní zařízení se paralelně aktualizovala. Opět se změnilo celé rozhraní a, zřejmě jako reakce na předchozí změnu, byla odstraněna spravovaná vesnička.

@stepankoby1 (09.01.2021 14:01): Po skoro dvou letech jsem se zase odvážil vyzkoušet a byl jsem příjemně překvapený. Jsem docela rád, že si autoři kritiku berou k srdci. Optimalizace je vylepšená, boti mají upravenou AI (i když občas jsou hloupí možná až moc, ale na druhou stranu, to bývají i samotní hráči) a rozhraní nabízí příjemnější možnosti, třeba vypnutí debilního otáčení mapy nebo přepnutí na starou kreslenou mapu. Už se to zase dá hrát. Škoda neexistující webové verze, přestože doména je stále vlastněná.