Trauma

adventura > interaktivní film *
08.08.2011 PC
Krystian Majewski
Kostra příběhu se točí okolo mladé ženy, kterou postihla autonehoda způsobující jí bizarní sny, jež jsou reinterpretací minulých vzpomínek. Trauma nás vpustí do čtyř takových, posloupnost si zvolíte sami. Prezentace fragmentů paměti pracuje s reálnými fotografiemi. Pomocí interaktivního přepínání prolínajících se obrázků dochází k artikulaci děje. Vedle samotné projekce a jejího roztínání variací pohledů či zážitků nabízí Trauma hráči možnost pohybu na základě předpřipravených úhlově se měnících animací skrze kliknutí myši, i několikero podob k uzavření kapitoly příběhu. Máme vždy jeden hlavní úkol a tři nepovinné vedlejší s devíti fotografiemi k posbírání, jež poodhalují detaily života hrdinky.

Významným prostředkem k dovršení poslání jsou zpětnovazebné symboly a jejich manipulace, s nimiž lze myší kreslit po předmětech, nebo si usnadňovat pohyb do stran. Každý ze znaků skýtá jiné využití, např. nakreslením oválného půlkruhu se otočíte o 90°, popř. načmáráním spirály nadzvednete těžký předmět.

Vše je doprovázeno melancholickou hudbou a hlasem protagonistky. Veškeré sekvence sestávají z živých filmových scén s reálnými herci.

Čekal jsem to tedy o dost delší, 15 minut je málo. Jako experimentální freewarovka by to bylo dobré, ale chtít za tohle 5 éček? Pche.

Celou hru jsem dohrál se všemi konci i fotkami za cca hodinu a čtvrt, což není moc, ale zase ten zážitek je opravdu zvláštní. V podstatě jde jen o nafocené prostředí poskládané do pseudo3D světa, ale dohromady s hranými kousky a s dabingem (skoro až ve stylu ASMR) to vytváří tak zvláštní a "snovou" atmosféru, jakou jsem ještě nikdy nezažil. Je to jako výlet do světa, kde všechno vypadá normálně, ale když se před vámi betonová zeď vcucne do odpadu ve dřezu, pochopíte, že tady není nic normální.

Velmi osvěžující a netradiční záležitost. A že je to krátké? To bývá třeba sex taky a nehodnotí se nízko :)

Pro: netradiční vizuální i zvuková stránka, atmosféra

Proti: malá délka, prostředí je občas trochu prázdné