Trauma

08.08.2011
22.03.2013

Kostra příběhu se točí okolo mladé ženy, kterou postihla autonehoda způsobující jí bizarní sny, jež jsou reinterpretací minulých vzpomínek. Trauma nás vpustí do čtyř takových, posloupnost si zvolíte sami. Prezentace fragmentů paměti pracuje s reálnými fotografiemi. Pomocí interaktivního přepínání prolínajících se obrázků dochází k artikulaci děje. Vedle samotné projekce a jejího roztínání variací pohledů či zážitků nabízí Trauma hráči možnost pohybu na základě předpřipravených úhlově se měnících animací skrze kliknutí myši, i několikero podob k uzavření kapitoly příběhu. Máme vždy jeden hlavní úkol a tři nepovinné vedlejší s devíti fotografiemi k posbírání, jež poodhalují detaily života hrdinky.

Významným prostředkem k dovršení poslání jsou zpětnovazebné symboly a jejich manipulace, s nimiž lze myší kreslit po předmětech, nebo si usnadňovat pohyb do stran. Každý ze znaků skýtá jiné využití, např. nakreslením oválného půlkruhu se otočíte o 90°, popř. načmáráním spirály nadzvednete těžký předmět.

Vše je doprovázeno melancholickou hudbou a hlasem protagonistky. Veškeré sekvence sestávají z živých filmových scén s reálnými herci.

Čekal jsem to tedy o dost delší, 15 minut je málo. Jako experimentální freewarovka by to bylo dobré, ale chtít za tohle 5 éček? Pche.

• iOS 80
Trauma jsem nainstaloval během prohlížení titulů v mé Steam knihovně, které se zde nashromáždily během prastarých Humble Bundle akcí (Trauma je konkrétně z Frozen Synapse Bundle z roku 2010). Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu, o hře jsem si nic předem nezjistil a byl jsem nakonec velmi příjemně překvapen.
Předně, Trauma má velmi originální zpracování a byť je díky tomu možná ovládání trochu těžkopádné (na PC více než na tabletu), jednoznačně mě zaujalo. Též téma traumatizované mladé ženy po autonehodě a odkrývání střípků její minulosti mě nejen že hnalo hru dohrát, ale i odkrýt všechny další konce a fotografie, nacházející se ve hře (zatím se mi ale ještě všechno odhalit nepodařilo). Atmosféra hry mě, i přes zjevné amatérské podmínky ve kterých hra vznikala a které jsou na hře tu a tam znát, pohltila. Svůj podíl na tom jistě má i soundtrack Milana Straky, který stojí i za samostatný poslech.

Ať už se Trauma ve vašich Steam knihovnách nachází nebo ne, jednoznačně doporučuji dát hře šanci. Zejména pokud máte v oblibě i trochu experimentálnější tituly.

Pro: netradiční zpracování, působivý soundtrack, atmosféra

Proti: krátké