Trainz

11.02.2002

Trainz je vlakový simulátor s mnoha možnostmi a editorem tratí. V základní verzi toho hra moc nenabízí. Pár modelů vlaků s vagóny a asi pět tratí s jedním scénářem. Ale díky komunitě se hra rozrostla do velkých rozměrů (fandovské vlaky a tratě).

Ovládání je vyřešeno dvojím způsobem. Ve scénáři se musíte starat o každé těsnění a každý šroub, co je ve vlaku, mimo scénář můžete hru ovládat jednoduše pomocí pár tlačítek na klávesnici. Editor je jednoduchý na pochopení, ovšem dělat tratě není lehké, záleží pouze na trpělivosti hráče.

Grafika je na svou dobu adekvátní, hudbu hra neobsahuje. Hru oživují i fandovské přídavky (viz české modely vlaků i jiných objektů).

@Jumas (komentář): Tušim, jsme někde v programovejch souborech nastavili rychlost asi 800km/h a na našem okruhu ten vlak frčel tak, že ani počítač nestíhal. A vykolejili jsme potom, co jsme odpojili poslední vagon a za chvíli do něj narazila lokomotiva :)

Mašinky mě nikdy moc nebavily, a to ani jako modely jezdící pořád dokola a už vůbec ne na PC. Trainz není výjimkou, ale protože byla tato hra u jednoho čísla časopisu LEVEL, řekl jsem si, že se jí dám šanci.

Sestavil jsem pár tratí a na jednom okruhu jsem se rozhodl vyzkoušet rychlost jedné z lokomotiv. Čekal jsem, že když vlak pojede několik set kilometrů v hodině, tak vykolejí, ale nestalo se tak a naopak stále zrychloval. Kdybych nepřehodil výhybku na jedné z odboček, nejspíše by vlak stále kroužil na trati.

Je to určitě zajímavá zkušenost, zahrát si na stavitele železničních tratí, ale nemám potřebu, si ji někdy zopakovat. Tento titul navíc nedisponuje zrovna reálným chováním vlaků, což ještě více kazí celkový zážitek.

Pro: stavba tratí, lokomotivy

Proti: nereálné chování vlaků

Jako malý jsem měl své malé kolejiště v měřítku 1:87 (pro znalce - H0) a když mi v Levelu přišel rovnou simulátor, tak jsem si ho natáhl. Bohužel po pár minutách ježdění a pozorování krajiny jsem se přistihl, jak rozpaluji lokomotivu nejvyšší rychlostí, aby prosvištěla nádražím a proletěla hlavní budovou až ven na silnici... nezaujalo.