Trabi II: Pohár míru a přátelství

2001

freeware (dříve placená hra)

Trabant – legendární vůz bývalé NDR, který se po pádu berlínské zdi stal terčem posměšků ze strany západního světa. Jeho výroba skončila roku 1991, světlo světa spatřily přibližně tři miliony těchto vozů.

Jak již název napovídá, jedná se o freewarové závody věnované vozům této značky. Po zobrazení úvodních log se ocitnete v hlavním menu, ve kterém máte na výběr z těchto položek – jeden hráč, více hráčů, nastavení, autorský kolektiv, konec. Po kliknutí na položku jeden hráč vám hra dá na výběr ze tří módů – šampionát, volná jízda, závod s duchem. Jestliže si vyberete šampionát, můžete si zvolit, za který tým chcete jezdit, na výběr jich je šest. Poté si zvolíte stupeň obtížnosti (malá, střední, vysoká) a nakonec si nastavíte vůz. Je možné upravit vlastnosti převodovky, brzd nebo vybrat výrobce pneumatik. Při hraní šampionátu se můžete podívat také na průběžnou klasifikaci. Ve volné jízdě můžete soupeřit až s pěti počítačem ovládanými soupeři, je možné si vybrat také okruh a počet kol. Okruhů je celkem deset, jsou umístěny v SSSR, ČSSR, NDR, Maďarsku, Rumunsku či Polsku.

Na vůz se díváte z ptačí perspektivy, díky tomuto máte dokonalý přehled o situaci jak před vámi, tak za vámi. Potěší také přítomnost systému poškození, má velký vliv na chování vozidla. Grafika je dost jednoduchá, zato zvuková stránka je na výborné úrovni, byly použity originální zvuky.

Dne 19. 3. 2003 byla hra uvolněna jako freeware.

Tyto jednoduché závody od českých tvůrců jsem kdysi hrával především jako pohodovou oddychovku. Tehdy jsem si k ní vybudoval vztah nejspíš i díky tomu, že naši měli v devadesátkách právě trabanta a tohle byla první hra, na kterou jsem narazil, kde jsem si s tímto legendárním vozem mohl zajezdit. Ke hře jsem se zkoušel několikrát vracet již dříve, ale bohužel se mi ji nikdy nepodařilo rozjet ani v DosBoxu. Až teprve nedávno jsem narazil na video na youtube, kde to někdo rozchodil pod trošku upraveným DosBoxem SVN-Daum a popsal tam, jak na to. Proto jsem neváhal to zkusit a za pár chvil jsem se zase proháněl trabantem na komunistických závodech.

Samotné závody jsou pořád zábavné. Protivníci nejsou žádná ořezávátka a předjíždění je tak někdy docela hardcore záležitost. Obzvláště s ne příliš povedeným systémem kolizí, kdy se v plné rychlosti srazíme, můj trabant prakticky zastaví, ale soupeř jede vesele dál. No řekl bych, že se vyplatí se soustředit na kvalifikace a startovat ideálně z prvního místa. Tratě jsou různorodé, některé rychlejší, jiné se spoustou 180 stupňových zatáček. I proto přijde vhod si trabant přenastavovat právě dle potřeb tratě (rychlost vs. akcelerace, intenzitu brzd a typ pneumatik, u kterých mám podezření, že nemají vůbec na nic vliv).

Určitě nesmím zapomenout zmínit povedený hudební soundtrack, hlavně skladba na motivy klasické Katushi se pro závody tohoto typu skvěle sedí.