Tower of Goo

2005

freeware

Tower of Goo je velmi jednoduchou hříčkou, jejímž autorem je spoluzakladatel projektu Experimental Gameplay Kyle Gabler, a právě zde měla tato hra premiéru.

Cílem je postavit co nejvyšší věž z Goo kuliček, které při napojování jedné na druhou vytvářejí traverzovité stavební bloky věže. Koncept velmi připomíná podobně jednoduchou nezávislou hru Bridge Builder. Vskutku o nic jiného nejde a celý tento projekt měl za cíl nastartovat tvorbu originálních nezávislých her.

Později Kyle Gabler ještě vydal upravenou verzi hry pod názvem Tower of Goo: UNLIMITED!, ve které odstranil výškové omezení a dal hráči k dispozici neomezené množství kuliček Goo. Na úspěch této hry později navazuje již komerční (ale stále nezávislý) World of Goo, který Kyle vyvíjel již se svým kolegou Ronem Carmelem v nově založené dvoučlenné společnosti 2D Boy.

Geniálně jednoduchá hříčka připomínající Bridge Builder, která zabavý na pár (desítek) minut. Roztomilé kuličky, roztomilý koncept a roztomilá hudba. Kdyby mě ale hra chtěla udržet déle, musela by ta roztomilost nabrat trochu na rozmanitosti, pač po pár desítkách minut začne trochu lézt krkem.

Tady netřeba říkat více, zkrátka Tower of Goo se povedl a projekt EGP prezentuje ve velmi dobrém světle. Hezkých 6/10 pro základní verzi a ještě o chlup více pro UNLIMITED verzi.

Pro: jednoduché, rychlé, originální, zábavné, goo kuličky

Proti: po čase mohou některé prvky lézt krkem (hlavně hudba)