Torin's Passage

31.10.1995

Svět Strata je rozdělen do pěti rovin, umístěných ve vrstvách jedna nad druhou. V nejvyšší rovině zvané Země Nahoře žije i mladý Torin, který byl jako miminko odebrán svým rodičům (kteří pak byli zakleti) a od té doby vyrůstal, aniž by to tušil, u pěstounů. Mezitím uplynulo mnoho let, Torin dospěl a jednoho krásného dne jej adoptivní rodiče poslali na pochůzku do města. Zatímco byl mladík pryč, zjevila se zlá postava a Torinovi pěstouny odčarovala pryč. Po svém návratu našel hrdina doma jen záhadného muže v kápi. Ten Torinovi prozradil, že takový skutek mohla provést jen zlá čarodějnice Lycentia, která však byla před mnoha lety vyhnána do Zemí Dole. Podaří se Torinovi a jeho zvířecím pomocníkovi jménem Boogle rodiče zachránit?

Torin’s Passage je pohádková point and click adventura nešetřící humorem. Je jediným příspěvkem Ala Lowea (tvůrce série Larry), která není určena jen dospělým, ale především dětem. Vyznačuje se pestrou grafikou a především unikátní herní mechanikou, díky které se pomocník Boogle dokáže proměnit v různé předměty do inventáře, a ty je pak možné použít k řešení jednotlivých hádanek. Jak je u her od Sierry zvykem, každá úspěšná akce je bodovaná. Hra má rovněž vestavěný systém nápovědy, jeho používání však hráči body ubírá.

@90210 (komentář): Podle mě to rozdělění na kapitoly bylo dáno spíše pro případ, že by to člověk hrál podruhé, neměl savy a chtěl se dostat rychleji k nějakému bodu v příběhu.

Torin`s Passage je málo známá a dnes už prakticky zapomenuta adventura od žánrového giganta Sierra, která nevzbudila žádný velký povyk ani v době jejího vydání, byť byly ambice autorů určitě mnohem vyšší. Za hrou totiž nestojí nikdo jiný, než legendární Al Lowe, autor série Larry, tedy přinejmenším té původní, s paskvily vydanými v novém tisíciletí, které tuto druhdy slavnou značku totálně pohřbily, už nemá nic společného.

V Torin`s Passage se Al Lowe podle svých slov pokusil oslovit mladší publikum, to se projevuje zejména na opravdu velmi nízké obtížnosti a Torin se dá bez větších problémů dohrát za pár hodin. Ve hře je navíc přítomen docela vychytany systém hintu a stejně jako v dalších sierrackych adventurach z té doby (KQ 7, Phantasmagoria 1) je možné začít hrát od jakéhokoliv chapteru a to ihned, bez nutnosti předchozího dohrání. Zajímalo by mě, kdo tuto nesmyslnou slepou uličku ve vývoji her v Sierře vymyslel, ale tohle by mi nijak nevadilo. Horší je to s příběhem, kterým je milióntá variace na téma "královský synek, vyrůstající ve skromných poměrech, se vydává pomstít smrt svých rodičů", vůbec ničím nepřekvapuje a navíc bych si rozhodně dovedl představit jeho lepší a intenzivnější podání. Během hraní, ale ani po dohrání, se hráč vůbec nedozví motivaci hlavního zaporaka, který se tradičně chová úplně stupidně, a o nějakém propracování všech postav včetně Torina nemůže být vůbec řeč. Samotný Torin navíc není zrovna velký sympaťák, zejména zpočátku, nijak zvlášť na mě nezapůsobil ani radobyroztomily ruzovozeleny kockopes, který ho doprovází a symbolizuje inklinaci k mladšímu publiku. Na druhou stranu je i tady možné Torina zabít, ostatně zabíjení hlavních hrdinů a čtení následných vtipných hlásek patří k oblíbeným činnostem při hraní sierrackych adventur, a Al Lowe i do TP dodal několik vtipných scének, které dětem asi moc nedojdou. Slabší příběh pak trochu kompenzuje originální svět Strata, herní univerzum se totiž opravdu povedlo, jeho jednotlivé části vypadají zajímavé, bohužel v nich ale hráč stráví příliš málo času na to, aby se dál plně využít jejich potenciál.

Kladnou stránkou měla být v době vydání určitě grafika, ale z dnešního pohledu se rozhodně nejedná o nic extra, spíš naopak. TP jakožto 3. generace adventur od Sierry rozhodně nevypadá lip, než třeba Quest for Glory 3, být se rozhodně nejedná o podobný graficky průjem jako u Spáče Questu 6. Hra vypadá docela dobře, fajn jsou zejména některé backgroundy, animace postav při cutscenach ale vypadá trochu levné a superhnusny je masivní interface, který by se dál minimálně o třetinu zmenšit. Hra není moc ukecaná a ve hře nejsou titulky, pro ulehčení je tu v měnu možnost přehrát si proběhlé dialogy včetně jejich textové podoby. Hudba je fajn, ale mohlo ji být víc, zvlášť při bloudění v lávovém světě.

TP je jednoduchá, nenáročná a docela zábavná adventura, že které autoři mohli udělat skvělou hru, kdyby zdvojnásobili její rozsah, více využili dobře navržené univerzum a vylepšili podání příběhu. TP působí osekaným dojmem jako hra, která měla být rychle na trhu, takže se musely udělat ústupky vůči obsahu, což dokládá zejména absolutně nicnerikajici outro, které mě opravdu zklamalo. Je to škoda.

Pro: hratelnost, svet Strata, originalni momenty

Proti: ohrany a nedotazeny pribeh, prilis kratke, hnusny interface

A tak jsem si dal včera a dnes ještě jednu adventuru, tentokrát od Sierry Torrin´s Passage. Sierra tady bohužel opět pohnojila co se dalo a zabila všechno to co mohlo být dobrý.

Stejně jako v King´s Quest 7 je hra zaměřená na nejmenší publiku a jako první si vemu na paškál grafiku. Ta je prakticky totožná s King´s Quest, to znamená kýčovitá, přeplácaná infantiflní kresba ala Disney. Infantilitu podporuje i humor, který je místy totálně debilní a některé scény jako černobílý sitcom jsou totálně za hranou absolutní trapnosti, něco jako sledovat Kameňák. Celou tu mizérii podporuje podivný "roztomilý" mutant, kterého sebou titulní hrdina tahá. Ten má teoreticky možnost se měnit na jakýkoliv tvar, ale tohle využijete v celé hře tak 10*, zbytek času prostě dělá grimasy, šaškuje a pitvoří se ve stylu kreslených grotesek.

Tahleta stylizace hry mě totálně otrávila a zabila i to dobré. Tím je třeba svět, který se dělí na 5 plánů uložených nad sebou, přičemž hrdina se v rámci putování podívá do všech pěti. Normální svět střídá svět červích lidí, nakoukneme mezi pidižvíky, do vražedného lávového světa a podivné míchanice světa mluvících květin. Příběh o mladíkovi, co zachraňuje rodiče před zlou čarodějnicí by nebyl špatný, má dokonce pár pěkných zvratů včetně finálového. Jenže je nedořešený co princezna, co čarodějka co udělá jeden dobrý skutek a všichni ji odpustí, co bude s Torinem?. Hrdina není úplně špatný, zaujaly jeho neskutečné akrobatické schopnosti, kde se to jako naučil?

A hratelnost? Ovládání je v pohodě, interface který zabírá půlku obrazovky otřesný. Obtížnost je ze začátku až primitivní, ale přituhne a to velmi. Bloudění nekonečnými bludišti v lávovém světě, několikafázové skládání pidižvíků aby zahráli melodii jsem pomalu nezvládl ani s obrázkovým návodem. Nad některými kombinacemi zůstává rozum stát, občas je obtížné pochopit kam vlastně jít, protože obrazovka se dá ručně dvěma kurzory skrolovat. Díkybohu si Sierra odpustila všechny dead endy a podobné chuťovky, ale neodpustila si IMHO zbytečné sbírání bodů a "vtipné" úmrtí. Nechybí tu ani pár odkazů (Indiana Jones, Čaroděj ze Země Oz, z herních Loom či Sam a Max) ale vtipné to moc není.

Torin´s Passage je herně slušný, příběhově průměrný a stylizací, humorem a grafikou otřesný.

Pro: Slušná hratelnost bez neférovostí, pár easter eggů, relativně podedený herní svět.

Proti: Odfláknutý konec, otřesně infantilní humor a grafika.

Na Torin's Passage jsem se velice těšil, podle pár obrázků ze hry které jsem viděl bylo mnou usuzováno že se bude jednat o kvalitní,zábavnou,vtipnou pohádkovou adventuru. Bohužel musím říci že jsem byl po dohrání velice zklamán.

Vžijeme se tu do role mladíka Torina kterému jednoho dne budou uneseni rodiče, a on bude nucen se vydat na jejich záchranu. Společníka mu bude dělat podivný kočko-psí mutantík Boogle, který se dokáže formovat do různých tvarů či ze sebe dokáže udělat jakýkoliv předmět. Celý příběh je bohužel velké ohrané klišé: zrada,ztracený královský syn, nepovedená lovestory či záporná postava jejíž počínaní není odůvodněno.

Na druhou stranu tu ale máme zajímavou planetu Strata která je rozdělena do pěti světů umístěných jeden nad druhým ( Jako Matrjoška například). Každý tento svět je logicky úplně odlišný a něčím jiným zajímavý, bohužel v každém světě strávíte opravdu málo času, takže se o daném světě moc nedozvíte, a bohužel ho ani moc neprozkoumáte.

A to je bohužel další problém, hra působí místy opravdu uspěchaně, a vy někdy máte pocit jakoby vás silou tvůrci tlačily dál a dál aniž by jste měli možnost se v nové lokaci aklimatizovat. Kvůli tomu se také hra dá dohrát během pár hodinek.

Grafické zpracování jde bohužel místy také do záporu, většinou za to můžou velice nevzhledná pozadí (nemyslím zadky :D) ,objekty. Animace jsou naštěstí v pořádku a hezky se na ně dívá, tedy až na pár momentů, kdy je třeba kamera až moc blízko u obličeje postavy která zrovna mluví, to pak trošičku bije do očí.

No jednoduše grafický kabátek není nic extra a místy některé lokace vypadají s prominutím hnusně. Když už jsem u těch záporů tak musím ještě vzpomenouti na velice nízkou obtížnost(Pokud by jste si i tak nevěděly rady, ve hře je systém nápovědy),debilní bloudění ve světě Asthenia (Celkově tento svět byl podle mě nejhorší)

Abych pořád nekritizoval tak musím pochválit humor, který sice místy je více směřován na dětské publikum, ale také my vyvinutější nebudeme ochuzeni o nějaký ten povedený vtípek, jako třeba vtipné hlášky po smrti vaší postavy.

Je tu také mnoho komických postav např: dva supové,skunkové kteří se jmenují Sam a Max (hmm co jen mi to připomíná), strážce portálu či Bugs Bunny. Bohužel hlavní hrdina Torin je klasický stereotypní klaďas, a Boogle ? Ten je místy otravný ale někdy se také předvede s povedeným vtípkem.

Dialogy jsou také na dobré úrovni, bohužel probíhají tak že kliknete na postavu (logicky) ta s vámi provede krátký dialog no a vy na ní musíte zase kliknout, a tak to děláte pořád dokud se dialog nezačne opakovat.

Soundtrack je podle mě největší plus, je chytlavý a skvěle navozuje pocit pohádky.

Torin's Passage nabízí příběh plný klišé,krátkou herní dobu,ne moc originální dvojku hlavních hrdinů,místy hnusné lokace,humor,lehkou obtížnost a zajímavý svět. Občas vám hra i naservíruje otravné puzzly jako řazení mnichů podle výšky jejich zpěvu apod. Pokud se nudíte,nemáte co hrát a chcete si rozšířit obzory, tak určitě Torin's Passage zkuste, není to až tak špatná hra jak se to může po přečtení mé recenze zdát, jen je nedodělaná a v tom tkví bohužel celý problém.

PS: Titulky ve hře jsou,bohužel mi trvalo dlouho dobu než jsem to zjistil. Stačí jen kliknout na game a poté na closed captioning.

Pro: svět Strata, některé postavy,pár hezkých lokací, pro někoho lehká obtížnost, systém nápovědy,soundtrack,humor

Proti: Příběh,stereotypní Torin, pozadí a s tím i některé lokace vypadají opravdu hnusně, někdy obličeje postav, bloudění v lávovém světě,, celková nedodělanost hry,provedení dialogů.