To End All Wars

26.08.2014

Devatenácté století, se svými složitými velmocenskými vztahy, závody ve zbrojení a počtu kolonií, byl sud prachu, na kterém spočívala celá Evropa. Bylo jen otázkou času, kdy se jemná rovnováha sil naruší. 28. června 1914 umírá kulkou Srba Gavrila Principa v Sarajevu František Ferdinand d'Este, padesátiletý následník rakousko-uherského trůnu. Rakousko-Uhersko následně vyhlašuje válku neutrálnímu Srbsku, na jehož straně stojí Francie, carské Rusko a Britské impérium (tzv. Dohoda). Naproti tomu k Rakousko-Uhersku se připojuje Německá říše, která se delší dobu připravuje na válku s Ruskem, a společně tvoří tzv. Ústřední mocnosti (později se k nim připojuje ještě Osmanská říši a Bulharsko). Vlivem aliančních smluv dochází k řetězové reakci a nejen Evropou brzy otřásá válečný konflikt, který se označoval jako Velká válka.

To End All Wars je tahová válečná strategická hra (systému WEGO), která První světovou válku pokrývá v rámci několik scénářů i velkých kampaní od r. 1914 do jejího konce v r. 1918. Konflikt se převážně odehrává na mapě Evropy a blízkého východu rozdělené do více jak 3000 regionů (mimoevropské lokace jsou reprezentovány samostatnými dlaždicemi). Regiony jsou definovány terénem a dalšími vlastnostmi mající vliv na vojenské jednotky, které se v nich vyskytují, a případně svádějí bitvy. Ty jsou automatické, ale velice komplexní, neboť jednotky a velitelé, kteří jim velí, mají mnoho specifických vlastností. Vedle válčení je možné činit i politická rozhodnutí, které ovlivňují celkovou strategii a případně i rozhodnutí pouze regionální (např. špionáž, překvapivé útoky atp.). Možné je kontrolovat výdaje na armády, ekonomiku, výzkum a diplomacii.

Hrát je lze jak za Ústřední mocnosti, tak za Dohodu.

@Richmond (21.02.2021 10:16): Z těch důležitých ještě časem přidám Wars of Succession, Wars in America a Revolution Under Siege. Osobně mě láká zatím nejvíc asi Alea Jacta Est. Na To End of All Wars jsem četl pár negativních názorů (v tom smyslu, že se ten jejich engine AGE spíše hodí na historičtější období), tak mne to v tom množství jejich titulů trochu odrazuje. Jinak sis to měl koupit právě přímo od Slitherine! ;-)