Titanic: Adventure Out of Time

1996

Britský tajný agent Frank Carlson je poverený prísne tajnou misiou a vyslaný na palubu lode RMS Titanic na jej prvú plavbu v roku 1912. 14 apríla, 4 dni po tom, čo loď opustí Southampton, s ním nadviaže kontakt agentka Penny Pringle a dá mu za úlohu dozerať na nemeckého diplomata. Frank však medzitým odhaľuje aj pár prekvapujúcich informácií, mimo iné aj fakt, že konštrukcia lode nie je tak pevná ako si každý myslí. A keď sa po zrážke s ľadovcom začne Titanic potápať, okrem splnenia misie sa objaví aj nová úloha - prežiť.

Hráč môže v 3d pohľade preskúmať väčšinu lode, počínajúc hornými palubami, luxusnými kajutami, cez strojovne, či nákladné priestory. Časové obmedzenie na adventúrne úkony neexistuje, po vykonaní podstatných vecí v príbehu dej k svojmu záveru plynie pomaly sám. Autori si dali špeciálne záležať na rekonštrukcii samotnej lode, hlavne na jej interiéroch čo ocenia skutoční fajnšmekri.

Titanic: Adventure Out of Time, nepříliš známá (u nás) adventura, která například ve Score získala hodnocení pouhé ½ body, zvláště když propadák jménem Santa Fe Mysteries na další straně 12/20. O to větším překvapením může být, jelikož jde o poměrně zajímavou, lehce netradiční adventuru.

Příběh začíná roku 1942 v jednom londýnském apartmánu, aby se o pár minut později vrátil do minulosti, konkrétně o třicet let dříve. Na palubě Titanicu, v kůži tajného agenta Carlsona, který má rozplést síť intrik mezi pasažéry a zabránit pár událostem se rozehrává politické drama odehrávající se před 1. světovou válkou, které dokáže zaujmout. Adventura z prvního pohledu, volným pohledem v pravo/levo a pohybem za pomoci klávesnice stojí a padá na atraktivnosti interakce mezi zdejší posádkou (konkrétně 25 postav), jelikož prostředí je poměrně omezené, co však vynahrazuje dle všeho velmi reálné zpracování interiérů Titanicu. Dnes však vizuální stránka příliš nezaujme, jelikož poměrně malé rozlišení hry nepůsobí příliš koukatelně na vícepalcových monitorech (takto to zdaleko nevypadá), výraznější hudební složka také zazní jen v pár okamžicích. Na rozdíl od grafiky a hudby je dabing jistě tím lepším, stejně tak jeho srozumitelnost (plus jsou k dispozici titulky). Zpátky však k příběhu a postavám. To se povedlo na jedničku, minimalistický, přesto však vtahující děj i čtyři větší úkoly dokáží zabavit, v mém případě tak, že jsem hru dohrál více méně na jedno hraní, což nás přivádí k pár nedostatkům Adventure Out of Time.

Druhý titul Cyberflix je velice krátký, což však ani tak nevadí, jelikož podobně jakou u Bad Mojo nebo DreamWeb se po finále nedostaví pocit jisté nedokončenosti díla. Stejně jako je Titanic krátkou hrou, tak nejinak je tomu s obtížností, která je nastavena na velice nízkou laťku – nutící hráče více méně pouze se zorientovat v ze začátku rozsáhle působícím prostředí lodi. Výsledek je tak až překvapivě hratelný, takřka oproštěný od zpomalování tempa zapříčiněného bezradností v postupu, což ještě umocňuje in-game "nápověda", respektive někteří pasažéři, kteří stručně a jasně poradí, když je třeba. A jistým zpestřením je i real-time provedení, kdy na času tu tak trochu záleží. Například jeden úkol může skončit tím, že předmět bude na svém místě, pokud vše stihnete, v opačném případě zbyde jen prázdná bedna – v obou případech hra pokračuje dále. Není to tak propracované jako u Last Expressu, ale dodává to hře jistou akčnost a nutnost jednat.

Pokud se vám líbil The Last Express (což každému, kdo hru dokončil :), tak s Titanicem získáte podobný, avšak ne tak do detailů vybroušený zážitek. Příjemné překvapení, zvláště po přečtení některých, spíše negativně laděných, recenzí – za mě lepších sedm z deseti, s tím, že hra mohla být o něco delší, prospěla by větší interakce s předměty a prostředí, ač realistické, mohlo být trochu rozdílnější.

Pro: hratelnost, ovládání, interakce s posádkou (povedené dialogy)

Proti: málo předmětů, délka (plus mínus 5 hodin)

Titanik jako loď a její potopení mě vlice fascinuje, proto jsem se rozhodl vrátit k této hře. Jsem zatím na uplném začátku, takže zatím nemůžu příliš hodnotit, ale už teď můžu říct, že hra se jeví jako velmi pěkná, je tu spousta detailů které si můžete prohlédnout a provést s nimi nějaký úkon, hra má velmi pěknou grafiku, také mě zaujala možnost pohybovat se po celé lodi. Příjemně ponurou atmosféru podtrhuje hudba.

Pro: Propracovanost, grafika, hudba, atmosféra

Proti: Zatím nevím