No tak já jsem to tedy dohrál :-) a dokonce na 100%. Ano, stereotyp je posléze opravdu velký. Byla by to asi velká otrava, kdybych měl Hit & Run dohrát na jeden zátah, čas od času si zazávodit mi však nedělalo problém.

Hlavní devízou hry je jednoznačně fakt, že je ze světa Simpsonů a to se vším všudy. Těžko byste hledali lepší hru z tohoto geniálního seriálu. Volnost pohybu umožňuje prozkoumat celou řadu věcí. Oproti takové "hře" Virtual Springfield je sice zde přesnost položení jednotlivých oblastí a míst spíše přibližná, zato to Hit & Run nahrazuje tím, že se dá skutečně hrát.

Jací by to byli Simpsonovi, kdyby byla hra bez vtipu. Celé Hit & Run obsahuje asi tak stejně hutný nový humorný materiál jako jeden normální seriálový díl. Může se to zdát málo, ale celá hra je prošpikována obrovským množstvím detailů a recyklovaných vtipů snad ze všech dílů, které vznikly do roku 2003. V podstatě každý plakát, každý objekt, každá sběratelská karta, všechno na něco odkazuje. Potkáte zde také snad úplně všechny postavy, které se v seriálu objevily více než dvakrát. Tohle se povedlo na jedničku. Snad mi chyběla jen Springfieldská propast.

Chválím také příběhová videa, která obsahují nejvíce nových vtipů a dohromady (spolu s bonusem) mají asi deset minut. Na rozdíl od normálního seriálu je animace plně ve 3D, takže to chce trochu zvyku.

Skvělou věcí je také přítomnost plnohodnotného originálního dabingu, což při honorářích, o které si říká Dan Castellaneta a spol., je věc obdivuhodná.

Hra obsahuje celkem tři velké lokace, mezi kterými se dá přeskakovat pouze v rámci jednotlivých levelů. Jsou jimi okolí Evergreen Terace, pobřeží a Downtown. Jejich zpracování je fajn, ale působí poněkud nerealisticky, protože v jedné lokaci vede pouze jedna hlavní cesta, která směřuje buď dokola, nebo z místa A do místa B a vedle toho je přitomno pouze několik malých odboček a řada zkratek. Nehrozí tak skutečně žádné bloudění.

Kritizování ulítlosti a přehnané obtížnosti v jiných komentářích skutečně nechápu, protože obtížnost asi až na dvě mise byla vcelku minimální. Stačilo používat ve vydatné míře všudypřítomné zkratky. Daleko náročnější (hlavně časově) bylo nalézt všechny včely, karty, gagy a mít dost peněz na nová auta a oblečení. Co se týče ulítlosti, tak ta je na úrovni speciálních čarodějnických dílů, takže tak akorát.

Hudba je skvělá, zvláště v závěrečné misi. Bere si to nejlepší z Dannyho Elfmana i Alfa Clausena. Grafika je ucházející, oproti seriálu však daleko méně bohatá a možná až příliš tmavá.

Hlavní problém hry tkví ve velmi malé herní variabilitě. Zkrátka buď jezdíte na časový limit, nebo hledáte karty, včely a gagy. Přestože hra exceluje ve všech těch blbůstkách okolo, samotná hra toho nabízí málo, velmi málo. Pokud by se nejednalo o Simspony, těžko bych u toho vydržel s takovou chutí.

Pro: obrovské množství detailů souvisejících se Simpsony, dabing, hudba, humor

Proti: sterotypní a obecně slabé a neinvenční herní mechanismy, rozporuplné designové řešení

Tak takto sa robí dobrá licencovaná hra. Zoberiete známu licenciu (seriál) a skrížite ju s jedným s najväčších herných fenoménov (séria GTA) a ono to prekvapivo funguje. Kto by to bol povedal?

Prvýkrát som sa ku Hit & Run dostal ešte v čase, keď bola hra relatívne čerstvá, teda asi rok aj niečo po vydaní. Ale ako to tak býva, štylizovaná grafika, náplň hry bez strieľania a do toho ešte aj technické problémy zapríčinili, že som hru odložil do šuflíka na mnoho rokov s tým, že k nej niekedy vrátim. A to niekedy je teraz.
Svoj podiel na tom majú aj hoši z Retro Nation, ktorí hru ukázali v tak dobrom svetle, že by bol zločin nedať jej druhú šancu.

Prvé čo udrie do očí je grafika. Síce je plne trojrozmerná, ale v rámci vtedajších technologických možností je verná seriálovému originálu. Niektoré postavy vyzerajú v 3D lepšie, niektoré už menej, každopádne zvyknúť sa na to dá. Hlavne ak ste fanúšikovia seriálu. A to ja som.
Dabing je takisto autentický, nechýba nikto zo seriálových dabérov. Hoci mám v hlave zafixované skôr české hlasy, všetko je na správnom mieste a väčšina dialógov bola podobne trefných a humorných ako v seriáli.

Všimol som si, že sa hre často vyčíta stereotyp. V podstate je to pravda. Síce hráte až za 5 postáv, ale celú hru človek nerobí nič iné, než že jazdí z bodu A do bodu B a naopak. Či už s časovým limotom alebo so špecifickým vozidlom, prípadne nejakým iným cieľom, celá hra sa odohráva takmer výhradne za volantom.
Takto na papieri to možno znie nudne, ale mne to prekvapivo nevadilo, pretože tých vozidiel bolo požehnane a jazdný model správne arkádový. Nechýbajú ani skvosty typu „Auto vyrobené pre Homera“ z jednej konkrétnej epizódy. Najradšej som však za všetky postavy jazdil so „šporťákmi“, či už Lízin Malibu Stacy kabriolet alebo Homerov kabriolet zo sedemdesiatych rokov. A do toho ešte autori zapracovali do každého levelu nejakú tú nepovinnú misiu, za ktorú som získal nové auto do zbierky a ešte samostatné závody. Pretože keď už máte hru s autami, musí sa tam aj pretekať. A jazda po Springfielde so známymi postavičkami takzvane plech na plech bola ukrutná sranda niekedy skrížená aj s frustráciou.

Takže keď to tak zhrniem, určite sa jedná o podarenú hru. Síce nie dokonalú ani vhodnú pre úplne každého, ale určite zábavnú a vtipnú. A pre fanúšikov seriálu je to priam povinné čítanie, prípadne aspoň dobrý doplnok k seriálu, ktorému autori určite neurobili hanbu. D'oh.

Pro: správne uletená náplň misií, humor, pekne vymodelovaný virtuálny Springfield, závody

Proti: ku koncu stereotyp, miestami nevyvážená obtiažnosť

The Simpsons: Hit & Run
====================
Očakával som toho veľa, kvalitný humor, dobrý príbeh a aj trošku znovuhrateľosť. Čo som dostal? Nič, absolutne nič. Už na začiatku som bol neprijemne prekvapený absenciou titulkov, takže z príbehu nič nemám. Kamera strašne nemotorná a tak blbá, že ma to občas vytáčalo do zurivosti. Myš vám vôbec netreba a všetko sa hrá čiste na klávesnici.

Tieto neduhy boli hned na začiatku. Postupne čo som hlbšie šiel do hry, tak som zistil, že hra mi absolutne nič neponúka. Nekonečné zbieranie mincí a kartičiek ma neláka. Po čase vás hra sama núti zbierať tieto veci a to tak, že ak si nekúpite sprostý nový oblek alebo nové fáro, tak nepokračujete dalej. Pre mňa najhoršia vec na tejto hre je časovač, ktorý je v každej misií. Neskutočne sa všetko opakuje od začiatku až po koniec hry. Základné disciplíny sú búranie aut, preteky aut, sbieranie nejakých vecí a väčšinou na čas. Čo som ocenil na hre, tak to možnosť preskočenia misie. Niektoré misie boli fakt ťažké!

Základný mechanizmus v hre je jazdenie po oblasti. Zámerne som použil toto slovo. Je to vlastne jedná hlavná cesta s nejakými vedľajšími, ktoré sa na seba napájajú. Takže sa vôbec nestratíte a ani netreba mapu. Všetko vám ukazujú šipky na ceste. Celkovo v hre sú tri oblasti a 7 kapitol. Ked začínate novú kapitolu, tak vždy v novej oblasti. Oblasti sa po 3tej kapitole opakujú, len s malým odlíšením typu deň a noc.

V hre som objavil celkom dosť nedostatkov typu, že prečo ked hrám za Marge musím isť do bartovej izby cez okno? Prečo Bart má pod oknom rohožku typu Welcome? Prečo mi hra pokladá, že misiu som nesplnil, ked mám ešte posledné 3 sekundy a posledný item 1 meter pred sebou? Ako mám zničiť obrnenú dodávku, ked mám iba auto, ktoré absolútne na to nevyhovuje a nemám možnosť si ho ani vymeniť. Atmosféra hry je síce pekná na oko, stretávate známe postavy zo seriálu, ale nič viac.

Kto má skutočne rád serial a je ich verný fanúšik, tak nech hre dá šancu. Ostatný ruky preč!

Pro: Soundtrack, grafika, atmosféra

Proti: kamera, ovládanie, absencia titulkov, nelogickosť, stereotyp

Já vám nevím. Je to v podstatě strašně smutné, ale některé hry, které jsem v dětství zbožňoval, dnes nemůžu ani vystát. Takhle jsem si řekl, že právě Simpsoni by stáli za druhé zahrání, ale to jsem neměl dělat. To jsem fakt, kurvafix, neměl dělat! Proč? Protože jsem si tím akorát kvalitně pohnojil fajné vzpomínky a zadělal si na neskutečný nervy. Ale hezky popořádku.

Zpočátku se ta hra tváří fakt svůdně, a jeden by rozhodně neřekl, co se v ní fakt skrývá. Grafika je správně ulítlá (ale vcelku příjemná na pohled), ovládání komfortní, věrný humor, skvělý hlášky, vtipné mise, celkově „prdlej“, ale šíleně sympatickej koncept hry…no zkrátka a dobře se ze začátku zdá, že všechno bude fajn. Jenže zdání klame a v tomhle případě přímo monumentálně.

Co vás totiž při té zaslepenosti během prvních hodin hraní nenapadne je taková nepatrná skutečnost, že to, co během těch prvních pár minut hraní zažijete, je skutečně to jediné, co hra nabízí. Zkrátka to na vás nekompromisně vybalí ihned po spuštění nové hry a nesere se s čímkoliv zajímavým na pozdějc. To by ale samozřejmě bylo překousnutelný v rámci žánru, ve kterým se nikterak variabilní hry nikdy neobjevovaly, nicméně tahle hra dělá oproti jiným jednu katastrofální chybu, a sice to, že postupem hrou tak nějak vážně zvyšuje obtížnost, až to hraničí se snesitelností (tuto hranici pak směle překročuje). I to by teoreticky mohlo bejt překousnutelný, ale jednoduše není. Tohle totiž není hra, u který bych zvýšenou obtížnost toleroval. U týhle hry, když už je tak zoufale stereotypní a časem neskutečně nudná a opravdu EXTRÉMNĚ frustrující, bych uvítal obtížnost odlehčenou, abych se u ní pohodově odreagoval. Ale ne, tahle hra se vás místo toho od půlky dál pokouší přímět k sebevraždě.

Jinak opravdu nevím, co bych k tomu řekl. Snad jen, že se upřímně obdivuju, že jako malej caprt jsem to dokázal dohrát (zároveň nad tím ale kroutím hlavou).

Pro: humor, hlášky, voice acting, v dobrém slova smyslu "debilní" koncept hry

Proti: Všechno dobrý vám hra naservíruje hned zkraje, pozbytek hry už jenom dožíráte zbytky a ke konci vám ještě dá zvýšenou obtížností táckem přes držku! :/

The Simpsoooons.

V herním světě nemají adaptace úspěšných seriálů své místo. Když už se něco objeví většinou to za moc nestojí. Dalo by se říci, že Hit & Run je do jisté míry opakem. První spuštění hry a celý úvod působí věru grandiózně. GTA ve stylu Simpsonů naláká fanouška seriálu na tu správnou atmosféru. Ano, ale nesmíte to brát příliš doslova. Z GTA si hra bere otevřený svět, kdy si můžete volně pohybovat po Springfieldu a narazit tak na nejrůznější postavy, budovy či jiné repliky známé ze seriálu.

O tom jaká je akce nemá smysl mnoho psát, protože ta tu úplně chybí. Dočkáte se pouze jednoduchého ničení a veškerá zábava je tak řešená především závoděním, nakupováním utilit nebo příběhem. Hra potěší četnými odkazy na různé epizody a vidět virutální Springfield také stojí za to. Jde jen o to, zda-li máte rádi arkádové závodění a jste ochotní dohrát těch spoustu závodů s časem nebo proti protivníkovi. Více hra bohužel nenabízí. Za zkoušku to každopádně stojí pro každého fanouška Simpsonů.

Pro: virtuální Springfield, odkazy na různé epizody

Proti: absence akce či adventurních prvků, závodění s časem, ke hře se pravděpodobně už nevrátíte

Priznám sa že som túto hru nikdy nedohrál. Je to totiž arcádovka a na mnohé misie som nemal nervy. Dostal som sa len do predposlednej kapitoly a potom som túto hru zabalil. Jednotlivé misie sú občas dosť náročné a neustále sa vztekáte. Kupríkladu keď máte za úlohu zozbierať 30 plechoviek coly a máte na to necelé 2 minúty. Ďalej je tu prehršel závodov s minimom času. Grafické spracovanie tiež nie je nič moc. Jediné čo ma u tejto hry udržalo je že som veľkým fanúšikom tohto seriálu a celá hra je doslova nacpaná odkazmi na jednotlivé diely.

Pro: virtuálny Springfield, odkazy na mnohé diely

Proti: grafika, náročnosť, hra je zameraná hlavne na deti