The Settlers IV

01.07.2001

V čele velení nad jedním ze tří národů (Vikingové, Mayové, Římané) se pustíte do boje proti temnému spolku uctívačů zapovězeného boha, který spustošil všechnu krajinu a nakazil ji plísní, která vše ničí a po celém území vystavěl bizarní stroje.

Pokračování legendární série, ve které opět budujete známé stavby z prvních dílů a staráte se o ekonomii, opět těžíte dřevo, staráte se o potraviny a za pomoci geologů těžíte suroviny pro výrobu zbraní pro své vojáky. Grafické zpracování je opět klasicky stylizované.

Ke hře vyšly dva přídavky, The Settlers IV Mission CD a The Settlers IV: The Trojans and the Elixir of Power. Série pokračovala v roce 2005 hrou The Settlers: Heritage of Kings.

Po děsivém zážitku ze Settlers VI, jsem se pustil do čtvrtého dílu a pocitově hned z prvního dojmu se mi vidělo jako kdyby hraji Settlers III, opravdu jsem nenašel skoro žádnou změnu.

Menu, ovládací prvky, rasy, jednotky, herní principy vše úplně stejné.
Popisovat detailně rozdíly ani nejdu, je toho fakt málo a nic co by stálo za řeč, pár nových jednotek a dalších drobností fakt nestojí za řeč.

Zajímavostí je více méně datadisk, který přidává celou novou rasu a dlouhou kampaň.

Pozitiva hry zůstali nedočteny, vše co bylo dobrý v trojce je aj tady. Zajímavá hudba, pestrá paleta jednotek, náboženství, bojové taktizování, obsazování nových území, velmi povedené animace.

Celkově hra ničím novým nenadchne, ale ani netrpí novými neduhy.

Jestli jste měli rádi Settlers III, tohle budete milovat.

verze hry: GOG Gold Edition 2.50.1516 v2 (30536)

Pro: typický Settlers III, úžasné animace

Proti: nekompatibilita s Windows 10

Settlers IV mě neoslovili svojí zvláštní grafikou, kde jako jedna z mála her je lepší vypnout akceleraci, protože hra je poté hezčí. Hra mě osobně přijde spíše jako nastavovaná kaše vůči třetímu dílu. Samozřejmě několik změn jsme se dočkali, ať třeba v ekonomice, nebo ve vyprávění příběhu, celkově pro mě ale hra ztratila kouzlo předchozích dílu.

Pro: Grafická stránka, změny v ekonomice.

Proti: Divná akcelerace, kouzlo hry pro mě již není zdaleka tak silné.

Sérii Settlers moc dokonale neznám. IV je jediný díl, který jsem hrál a z doslechu vím, že asi nepatří k těm nejpodařenějším. Jako hra to určitě není špatná, dovede zabavit a je docela časově náročná. Jen samotné budování osady a nastartování vaší ekonomiky je dosti zdlouhavé, chcete-li něco postavit, přijdou napřed kopáči s lopatama kteří upraví terén, následně nosiči nanosí potřebný materiál, po té stavitelé s kladívkama začnou budovu stloukat. Všechno ostatní funguje podobně pomalu. V celku zajímavý je systém ovládání postaviček. Nemůžete na ně kliknout a zadat jim úkol, žijí si svým životem. Sám pouze určujete, kde se má co postavit, můžete nastavit počty pracovníků, produkci u budov atd. Ovládání tedy probíhá nepřímo. Přičemž je zábavné sledovat ten rostoucí ruch v osadě a rýsující se vyšlapané cestičky. Ovládat přímo lze jenom vaše vojska. Počet staveb, které musíte postupně vybudovat, je zde několik desítek. Produktů ve hře je taktéž moc, od potravin, surovin a polotovarů, přes pracovní nástroje až po zbraně. Přičemž rozjet výrobu zbraní a vést boje už vyžaduje mít slušně zajištěnou ekonomiku, kterou jen tak něco nepoloží. Systém boje je poněkud netradiční. Útočit se dá pouze na vojenské cíle a likvidovat civilní budovy je možné jen obsazením věže/hradu, čímž zaberete okolní území a budovy, které se v něm nachází okamžitě zmizí. Jednotek není mnoho, v podstatě jenom válečník, lučištník, specialista, zdravotník a velitel družstva. Souboje vojsk jsou někdy opravdu masivní, snad největší co jsem kde viděl, v jednom kole se do sebe pustilo 150 vs. 260 vojáků apod. Grafika postaviček i vyprávění příběhů jsou spíše takové dětínské (viz i obal hry), hru bych určitě doporučil pro malé začínající stratégy. Co dodat, rád jsem si něco takového zahrál. Rozhodně mě nezklamala hudba, ta je špičková. Grafika se mi taktéž líbila, potěšilo i plynulé zoomování s docela velkým rozsahem.

Pro: Ekonomická stránka hry, souboje, hudba.

Proti: Někdy neskutečně zdlouhavé mise.