Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

  • PC 70
Pátý díl Atlantis a tím i celá série je za mnou. Dopadlo to celkem slušně a těch 70% je spíše odrazem únavy z celé série, z toho že je to po páté totéž a ze zbytečnosti celého dílu.

Secrets of Atlantis je totiž poprvé v sérii pohodová adventura. Není tu žádné bloudění, žádné schovávání se před strážemi, žádné časované úkoly. Systém hry - tj. pohyb ve 3D prostředí, průzkum okolí v 360 stupních zůstal zachován, ale jinak se to hraje v podstatě jako většina adventur z té doby. Je tu několik kapitol, sbírání a používání předmětů, pokec s postavami, které Vás občas postrčí v ději dál, vrátilo se i řešení puzzlů. Dlužno říct, že puzzle jsou zoufale neinspirativní, protože pokud jste hráli v životě aspoň 10 adventur, většinu z nich jste viděli. Nechybí poker, sudoku, skládání obrázků posouváním, rovněž průchod loďky či včely jsou klasické puzzle. Na závěr je tu něco jako AZ kvíz. Jedinou prasárnou je kromě tradičního pixelhuntingu to, že některé předměty se nehlásí a stanou se aktivní až když něco provedete.

Grafika má konečně krásné rozlišení, jednotlivé lokace vypadají skvěle udělané. Jen těch zajímavých míst ke kochání ubylo. Jediné místo, kde se dostavil wow efekt byla oblačná cesta do paláce v Indii, jinak jsou lokace docela fádní.

Jádrem pudla je pro mě jako tradičně v sérii příběh. Tvůrci se inspirovali nejspíše sérii Broken Sword, nebo spíše Indiana Jonesem (orichalcum, přímá narážka hrdiny). A tak se píše rok 1937 a dobrodruh Howard Brooks je na palubě Hindenburgu přepaden a záhy se vydává pátrat po třech amuletech, které mají otevřít bránu k tajemství Atlantis, v patách se záporákem Eliottem. Příběh svižně ubíhá kupředu, lokace se mění (Empire State Building, herna v Macau, palác v Indii, vesnička v Blízkém východě). Jenže... je to o ničem. Zaprvé podobný příběh už tu byl a mnohem lépe (zmiňovaný Indy), zadruhé se celou hru k Atlantis ani neblížíte a když se příběh chýlí ke konci, začalo mi být jasný, že to k ničemu nepovede. A taky že ne - hrdinové najdou Noemovu archu, udělají vše správně, ale zával ji zasype a mají jen nekompletní mapu k Atlantis. Pokračování příště....

Zkrátka hrálo se to pěkně, pěkně se na to koukalo, jen mi pátý díl přišel jako opětovné vaření z vody. Navíc v roce 2006 (dle mobygames) vznikly v tradičním provedení kousky zábavnější (Secret Files, Runaway 2) i zajímavější (Paradise, Dreamfall). Proto jen 70%.

Pro: Bezchybná grafika, zvládnutelné puzzle, celkem pohodová hratelnost

Proti: Fádní příběh i většina lokací, bez pořádného konce.

+11
  • PC 65
Zatim posledni dil serie Atlantis zustane nejspis nadobro poslednim, protoze kde je dnes vyvojarum konec. Pro tuto znacku mam slabost, nebot prvni dil me vlastne privedl k adventuram jako takovym. Samotna serie bohuzel k tomu nejlepsimu z zanru nepatri a i kdyz se Secrets of Atlantis pokusily ze zajetych koleji vyjet, spis nez drahokam je to spis takovy achat, a jeste s kazy.

Snad nejvic zarazi pro serii naprosto nezvykly komiksovy look, jakoz i presne casove zasazeni: 1937. Zlaty vek komiksu zacina, zlaty vek stribrneho platna je v plnem proudu (i kdyz nakolik je Hrabenka Walewska vyznamnym filmem pro historii kinematografie ci pro Gretu Garbo samotnou, netusim, nevidel jsem). “Atlantis V” paradoxne odkazuje daleko vic na Indiana Jonese and the Fate of the Atlantis, nez na predchozi dily serie – a i kdyz samotne jmeno nikdy nepadne, odkaz na hrdinu s fedorou a bicem je snad kazdemu jasny, nemluve o kovu zvanem orichalcum.

Lokaci neni mnoho (Hindenburg, nekolik pater Empire State Building, dzunka v Macau, indicky chram a nakonec Mezopotamie – lokace ma presny nazev, ale nevybavuji si ho), bohate to vsak vynahrazuji nektere puzzly. Obzvlaste vypecene je treba presouvaci puzzle v Macau s neoficialnim casovym limitem – jako by nebylo malo, ze mate sachovnici ctyri krat ctyri s patnacti rozhazenymi kameny, ktere musite klasicky slozit a muzete presunout vzdy jen jeden kamen, navic na vas cas od casu koukne vyhazovac a pokud se rychle nezdekujete, vyhodi vas z lodky a game over. Rovnez tak neprijemne je Sudoku a predevsim vceli puzzle. Pritomnost pokeru me nepotesila, stejne jako zaverecna mezihra alias finalni souboj s padouchem.

Celkove vzato jsem z teto hry trochu zklamany – prestoze ma sva silna mista, mnohem vic se veze na vlne klise, prokladane misty tuhymi a casto otravnymi hadankami. Tezko rict, jakou cestou by se pribeh vydal, kdyby se podarilo po tomto preklenovacim dilu vydat i planovany dil sesty, takto se jedna o velmi nedustojne, nerku-li zbytecne zakonceni slavne serie... skoda.

Mozna bych mel zminit i technicke problemy, ktere bych u tak nove hry neocekaval, ale ty byly zpusobeny nejspis mym notebookem, nez hrou samotnou. Paradoxni je, ze mou originalni nemeckou verzi se mi vubec rozjet nepodarilo...

BTW jeden drobny detail - Hindenburg ma odmalovane svastiky na ocasnich kridlech!!!
+9