The Odyssey of the Mammoth

04.03.2022

freeware

The Odyssey of the Mammoth je závěrečným herním projektem studentů bakalářského oboru videohry na UNIVERSITÉ DU QUÉBEC EN ABITIBI-TÉMISCAMINGUE (UQAT) - Création et nouveaux médias. Nad vývojem hry strávili zhruba 6 měsíců.

Krátká Mamutí odysea vás zavede do doby kamenné před 12 000 lety, do doby vymírání mamutů. V kožichu mamutí matky povedete skrze tři různá prostředí (rozlehlé stepi, bujnou tajgu a arktické ledovce) a mnohá nebezpečenství své mládě na Wrangelův ostrov, poslední známé útočiště mamutů. Cestou budete bojovat s předky dnešních lidí a prostředím. Na cestě vás bude doprovázet angažovaný vypravěč dynamicky reagující na probíhající události, které bude doprovázet radami, fakty o dané době a občas utrousí sarkastickou poznámku.

Podle několika málo dostupných informací od studia je The Odyssey of the Mammoth studentský bakalářský projekt z univerzity v Quebecu. Na jeho vytvoření měli studenti nepochybně stanovené zejména časové mantinely, takže je celkem pochopitelné že nejde o nijak ambiciózní titul, navíc se jedná o hru zdarma, takže jsem neměl od hry žádná očekávání a byl jsem docela překvapen.

Zhruba 12 000 let před naším letopočtem, tedy v době, kdy končila doba ledová a podnebí se začalo oteplovat, budete mít za úkol v roli mamutí matky migrovat skrze tři krátké kapitoly se svým potomkem do chladnějších krajin a přitom se starat o to, aby nebohé mamutě předkové lidí neubili palicemi či neprošpikovali oštěpy. Ač mi z počátku připadalo, že hra má být výuková, během zhruba hodiny, než doputujete do cílové destinace, povraždíte více než 250 nabíhajících nepřátel a zničíte jejich obydlí, takže se vlastně jedná spíš o hru akční. K likvidaci se velmi rychle naučíte používat máchání kly, charge a dupání.

Hrou naštěstí provází vypravěč, který má krom vyprávění zajímavostí o mamutech (například věděli jste, že … ale to si hru radši zahrajte) mnohdy vtipné či sarkastické poznámky a občas se snaží upozornit na některé herní aspekty, třeba na grafickou stránku hry, která je zvolená přesně pro daný účel a dokáže vykouzlit zajímavé scenérie.

Hra by zasloužila ještě trochu optimalizace. Nemám sice úplný high-end notebook, ale přeci jen jsem nečekal, že bude při hraní hučet a hřát, jako u Cyberpunku 2077 na vysoké nastavení. Nicméně hraní bylo plynulé, bez lagů či jakýchkoli bugů.

Pokud jste lovci achievementů, je potřeba vědět, že jeden je zabugovaný a zřejmě ho nelze ve hře získat, k zisku ostatních budete potřebovat hrou projít minimálně dvakrát.

Je to milá lineární jednohubka, kde se možná něco přiučíte o mamutech, i když edukativní rovinu jsem čekal hlubší.
Her s mamuty není nikdy dost a když mi někdo zdarma nabídne zhostit se role mamutí mámy, je třeba toho využít. O Wrangelově ostrově jsem neměl ani ponětí, takže jsem se při tom krátkém putování i něco přiučil. Všechno však není tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

Jednoduché ovládaní je vysvětleno hned na začátku hry pomocí maleb na skalách a snaží se s ním pomoci i vypravěč. Ten mi místy přišel značně otravný, především kvůli různým vtípkům, které se do hry dle mě vůbec nehodí. Samotné putování bylo celkem fajn, akorát těch lovců bylo až moc a pochybuju, že by ty jejich útoky jakýkoli jiný mamut přežil. Mimo cesty vpřed a vyhazování pralidí do vzduchu se toho ve hře moc neděje, ale ta postupná změna prostředí od podzimní krajiny přes takovou jarně letní až po zimní se mi líbila.

Narazil jsem bohužel na několik bugů. Párkrát mi nešlo odvalit kámen, jednou jsem se zasekl v lese tak, že jsem musel načíst pozici a došlo i na automatické přeskočení celé jedné kapitoly. Rozbité jsou i některé achievementy. Při prvním hraní jsem třeba získal ten za neutržení žádného zranění, ale ačív za projití hry bez smrti se neobjevil. Kromě jednoho za dokončení celého putování jsem ale nakonec získal všechny. Hru jsem samozřejmě dohrál, dokonce dvakrát, ale ačív se prostě neodemkl.

Jako studentský projekt je to určitě dobře odvedená práce a i přes výše zmíněné bugy se The Odyssey of the Mammoth hraje dobře, akorát to někdy skřípe a herní zážitek není úplně takový, jaký by být mohl. Pokud se autoři budou hrám věnovat i nadále, jistě své dovednosti vypilují a můžeme se dočkat ještě zajímavých titulů.

Pro: mamuti, poučné texty, putování, postupná změna prostředí

Proti: vypravěč, bugy