The Magpie Takes the Train

01.10.2020

freeware

Když J. J. Guest vyhrál se svojí textovou adventurou Alias 'The Magpie' soutěž The Annual IF Competition, vybral si jako odměnu napsání pokračování jiným autorem. Tohoto úkolu se ujal matematik vystupující v textovkářské komunitě pod přezdívkou Mathbrush.

The Magpie Takes the Train tak navazuje na humorné dobrodružství lupiče gentlemana, nechvalně známého jako Straka. Děj hry je tentokrát situován do jediné místnosti, a to do vlakového kupé, ve kterém spočívá na klopě výstřední ocelářské magnátky Cornelie Hogg rubín nevyčíslitelné ceny.

Hry byla vytvořena v systému Inform 7 a k jejímu spuštění je třeba patřičný interpret (např. Windows Glulxe).

The Magpie Takes the Train je textovka situovaná do jediné místnosti (byť technicky jsou tu dvě). Jedná se o pokračování skvělého Alias 'The Magpie' a s ohledem na první díl jsem čekal trochu více. Je zde poznat, že pokračování vytvořil zcela jiný autor. Jedná se o krátkou a nekomplikovanou hru, kde je cílem ukrást v kupé rubín z klopy milionářky. V kufru si nesete několik převleků a vždy, když vlak vjede do tunelu a nastane tma, můžete se převléknout, čímž se vám otevřou další možnosti interakce. V kupé je s vámi přitom ještě falešný vikomt, kterého budete muset zbavit jeho převleku (nejvtipnější moment), krátkozraká služebná a potom papoušek.

Zajímavostí je systém předmětů k rozhovoru. Ty si můžete zobrazit podobně jako předměty v inventáři. Tady jsem očekával, že hra bude košatější a bude akcentovat slovní humor z předchozího dílu. Bohužel, rozhovorů je minimum a humoru v podstatě taktéž. Krádež rubínu pak spočívá s omezení smyslů milionářky (zrak, čich, sluch atd.), což je zjevná inspirace Violet (kterážto je však mnohem propracovanější). Kdyby nebylo stračích pírek, které Magpie po krádeži rubínu pohodí na zem jako důkaz své práce, mohlo by jít o jakýkoli jiný heist. Nejzajímavějším prvkem tedy zůstává ona mechanika převlékání a určité opakující se události přispívající k pocitu, že jste v jedoucím vlaku.