Zajímavosti

Vývoj

Po vydání hry se na Naughty Dog snesla vlna kritiky za to, že se Ellie podobá až příliš nápadně skutečné herečce Ellen Page. Ta, ačkoli nedala souhlas k virtualizaci svého obličeje, sama uznala v jednom z rozhovorů, že je jí Ellie až příliš podobná a že z toho není nadšená, kvůli jejímu účinkování ve hře Beyond: Two Souls.
Podtrhujícím motivem hry je fenomén urban decay s tím, že o zdrojový materiál nebyla v Americe plné chátrajících čtvrtí a infrastruktury nejmenší nouze. Příběhový námět The Last of Us je výslednicí nepřímé inspirace řadou filmů postapokalyptického survival žánru, zejména těch z první dekády nového tisíciletí. TLOU tak místy může připomenout například 28 dní poté (2002), něčím film Já, legenda (2007) či Knihu přežití (2010), nejvíce však Přenašeče spolu s Cestou (2009).
Scenárista hry Neil Druckmann se svěřil, že při začátcích vývoje se on i ostatní tvůrci báli, že hra bude propadák a zruinuje pověst slavného vývojářského studia, proslaveného kvalitními hrami. Hra se nakonec stala jednou z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených her studia.
The Last of Us vyšel už v roce 2013 a za tu dobu si dokázal získat více než 17 miliónů hráčů, geniální číslo pro singleplayerovku, která vyšla pouze pro PlayStation 3 a potom vylepšená verze na ps 4.

Tvůrci

Tvůrce soundtracku ke hře The Last of Us je argentinský hudební skladatel Gustavo Alfredo Santaolalla. Držitel dvou Oscarů za filmy Zkrocená hora a Babel. The Last of Us byla první hra, pro kterou složil hudbu. Theme song není hrán na kytaru, avšak na nástroj jménem Umbraco.

Příběh

Dorazila smrtonosná sklizeň do USA z jihoamerických plantáží poprvé s paletou naplesnivělých para ořechů, v přepravce mučenek jedlých či s vagónem kukuřice? Závratná rychlost šíření houbové infekce se stamilióny mrtvých nedopřála lidem čas Cordyceps zkoumat, natož zastavit, což předem pohřbilo i veškerou naději na návrat společnosti do předpandemického normálu. Kámoš z kuželek vás chce obrat a zabít, na pořadí mu nesejde. Pro bývalou kolegyni z práce a její klan kanibalů jste zase hlavním chodem dne. Dříve uhlazenému sousedovi cosi raší na hlavě a má chování řeznického psa, zatímco mrtvola vašeho pošťáka nedaleko pozvolna bobtná do nadité výtrusnice.
Ve scéně v autě Joel pustí kazetu s hudbou Hanka Williamse. Nejdříve uslyšíme píseň I'll Never Get Out of This World Alive, a v další scéně hraje píseň Alone and Forsaken. Obě s poněkud výstižnými názvy.

Easter eggy

Při prohledávání bytu v kapitole The Last of Us' Pittsburgh můžete narazit na piňatu Nathana Drakea a Jaka a Daxtera, hrdiny z dalších her od Naughty Dog.

Ostatní

Po vydání se The Last of Us dočkalo nadšeného přijetí kritiky i hráči. Získala přes 200 ocenění, včetně prestižních cen BAFTA, DICE a české INVAZE za nejlepší hru roku 2013.
Hra obsahuje české titulky pro verze PS3 i PS4. U nás vydané.
Houba Cordyceps opravdu existuje. Napadá členovce a roste v oblasti Nepálu a Tibetu. Vyrábí se z nich léky.
Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).
Neil Druckmann prozradil, že Elliino příjmení (Williams) je poctou legendárním vývojářům Kenovi a Robertě Williamsovým.
Doposud se hru podařilo nejrychleji dohrát za 2 hodiny 26 minut a 10 vteřin. Údaj může být ve zdrojovém odkazu průběžně aktualizován.