Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Po vydání hry se na Naughty Dog snesla vlna kritiky za to, že se Ellie podobá až příliš nápadně skutečné herečce Ellen Page. Ta, ačkoli nedala souhlas k virtualizaci svého obličeje, sama uznala v jednom z rozhovorů, že je jí Ellie až příliš podobná a že z toho není nadšená, kvůli jejímu účinkování ve hře Beyond: Two Souls.
Podtrhujícím motivem hry je fenomén urban decay s tím, že o zdrojový materiál nebyla v Americe plné chátrajících čtvrtí a infrastruktury nejmenší nouze. Příběhový námět The Last of Us je výslednicí nepřímé inspirace řadou filmů postapokalyptického survival žánru, zejména těch z první dekády nového tisíciletí. TLOU tak místy může připomenout například 28 dní poté (2002), něčím film Já, legenda (2007) či Knihu přežití (2010), nejvíce však Přenašeče spolu s Cestou (2009).
Scenárista hry Neil Druckmann se svěřil, že při začátcích vývoje se on i ostatní tvůrci báli, že hra bude propadák a zruinuje pověst slavného vývojářského studia, proslaveného kvalitními hrami. Hra se nakonec stala jednou z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených her studia.
The Last of Us vyšel už v roce 2013 a za tu dobu si dokázal získat více než 17 miliónů hráčů, geniální číslo pro singleplayerovku, která vyšla pouze pro PlayStation 3 a potom vylepšená verze na ps 4.

Tvůrci

Tvůrce soundtracku ke hře The Last of Us je argentinský hudební skladatel Gustavo Alfredo Santaolalla. Držitel dvou Oscarů za filmy Zkrocená hora a Babel. The Last of Us byla první hra, pro kterou složil hudbu. Theme song není hrán na kytaru, avšak na nástroj jménem Umbraco.

Příběh

Dorazila smrtonosná sklizeň do USA z jihoamerických plantáží poprvé s paletou naplesnivělých para ořechů, v přepravce mučenek jedlých či s vagónem kukuřice? Závratná rychlost šíření houbové infekce se stamilióny mrtvých nedopřála lidem čas Cordyceps zkoumat, natož zastavit, což předem pohřbilo i veškerou naději na návrat společnosti do předpandemického normálu. Kámoš z kuželek vás chce obrat a zabít, na pořadí mu nesejde. Pro bývalou kolegyni z práce a její klan kanibalů jste zase hlavním chodem dne. Dříve uhlazenému sousedovi cosi raší na hlavě a má chování řeznického psa, zatímco mrtvola vašeho pošťáka nedaleko pozvolna bobtná do nadité výtrusnice.
Ve scéně v autě Joel pustí kazetu s hudbou Hanka Williamse. Nejdříve uslyšíme píseň I'll Never Get Out of This World Alive, a v další scéně hraje píseň Alone and Forsaken. Obě s poněkud výstižnými názvy.

Ostatní

Po vydání se The Last of Us dočkalo nadšeného přijetí kritiky i hráči. Získala přes 200 ocenění, včetně prestižních cen BAFTA, DICE a české INVAZE za nejlepší hru roku 2013.
Hra obsahuje české titulky pro verze PS3 i PS4. U nás vydané.
Houba Cordyceps opravdu existuje. Napadá členovce a roste v oblasti Nepálu a Tibetu. Vyrábí se z nich léky.
Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).
Neil Druckmann prozradil, že Elliino příjmení (Williams) je poctou legendárním vývojářům Kenovi a Robertě Williamsovým.