The Last of Us

Zajímavosti

Vývoj

Po vydání hry se na Naughty Dog snesla vlna kritiky za to, že se Ellie podobá až příliš nápadně skutečné herečce Ellen Page. Ta, ačkoli nedala souhlas k virtualizaci svého obličeje, sama uznala v jednom z rozhovorů, že je jí Ellie až příliš podobná a že z toho není nadšená, kvůli jejímu účinkování ve hře Beyond: Two Souls.
Podtrhujícím motivem hry je fenomén urban decay s tím, že o zdrojový materiál nebyla v Americe plné chátrajících čtvrtí a infrastruktury nejmenší nouze. Příběhový námět The Last of Us je výslednicí nepřímé inspirace řadou filmů postapokalyptického survival žánru, zejména těch z první dekády nového tisíciletí. TLOU tak místy může připomenout například 28 dní poté (2002), něčím film Já, legenda (2007) či Knihu přežití (2010), nejvíce však Přenašeče spolu s Cestou (2009).
Scenárista hry Neil Druckmann se svěřil, že při začátcích vývoje se on i ostatní tvůrci báli, že hra bude propadák a zruinuje pověst slavného vývojářského studia, proslaveného kvalitními hrami. Hra se nakonec stala jednou z nejprodávanějších a nejlépe hodnocených her studia.
The Last of Us vyšel už v roce 2013 a za tu dobu si dokázal získat více než 17 miliónů hráčů, geniální číslo pro singleplayerovku, která vyšla pouze pro PlayStation 3 a potom vylepšená verze na ps 4.

Tvůrci

Po vydání se The Last of Us dočkalo nadšeného přijetí kritiky i hráči. Získala přes 200 ocenění , včetně prestižních cen BAFTA , DICE a české INVAZE za nejlepší hru roku 2013.

Příběh

Dorazila smrtonosná sklizeň do USA z jihoamerických plantáží poprvé s paletou naplesnivělých para ořechů, v přepravce mučenek jedlých či s vagónem kukuřice? Závratná rychlost šíření houbové infekce se stamilióny mrtvých nedopřála lidem čas Cordyceps zkoumat, natož zastavit, což předem pohřbilo i veškerou naději na návrat společnosti do předpandemického normálu. Kámoš z kuželek vás chce obrat a zabít, na pořadí mu nesejde. Pro bývalou kolegyni z práce a její klan kanibalů jste zase hlavním chodem dne. Dříve uhlazenému sousedovi cosi raší na hlavě a má chování řeznického psa, zatímco mrtvola vašeho pošťáka nedaleko pozvolna bobtná do nadité výtrusnice.

Ostatní

Hra obdržela hodnocení PEGI 18 (pro EU) a ESRB Mature 17+ (pro USA).
Hra obsahuje české titulky pro verze PS3 i PS4. U nás vydané.
Houba Cordyceps opravdu existuje. Napadá členovce a roste v oblasti Nepálu a Tibetu. Vyrábí se z nich léky.