The Hex

16.10.2018

The Hex je netradičnou paródiou na archetypálnych počítačových hrdinov a zmesou rôznych žánrov. V jednej starej reštaurácii sa jedného dňa zíde šesť hrdinov z videohier. Každý z hrdinov predstavuje jeden herný žáner, na čo už poukazujú aj ich samotné mená. Konkrétne sú to Spacemarine, Sorceress, Platformer, Fighter, Apocalypse Survivor a dokonca aj The First Person Perspective. Majiteľovi reštaurácie v tej chvíli neznámy telefonát oznámi, že jeden z týchto exkluzívnych hostí plánuje vraždu. Aby ste odhalili potencionálneho vraha z radov spomínaných počítačových hrdinov, môžete ovládať kohokoľvek z nich a pozrieť sa do jeho osobnej minulosti. A práve tento aspekt tvorí základ hrateľnosti.

Každý úsek je totiž výrazne žánrovo odlišný od každého ďalšieho, pričom platí, že dôležité je to, za koho práve hráte. Takže napríklad First Person Perspective prenesie kameru do pohľadu vlastných očí, Sorceress musí podstúpiť bitky v klasickom štýle JRPG a Apocalypse Survivor vám pripomenie pôvodné diely Falloutu. Aby toho nebolo málo, tak s Platformerom si poriadne zaskáčete, Fighter prinesie starú dobrú klasickú bojovku v štýle Tekken a u Spacemarina očakávajte frenetickú strielačku z top down pohľadu. Keďže je však The Hex je postavený aj na príbehu, medzi spomínanými pasážami budete chodiť po reštaurácii a jednotlivých hrdinov postupne spovedať, aby do seba zapadla mozaika vyšetrovania a celého príbehu.

Za Hexom sa skrýva obrovské množstvo práce a nápadov. Predstavte si tvorbu malej indie hry. Veľakrát sa jedná o kombináciu vlastných nápadov a vzdávanie holdu nejakej kultovej hre alebo sérii. No a teraz si to vynásobte 7x. Hra má totiž 6 postáv - hrdinov rôznych videoherných žánrov a subžánrov a okrem toho je vlastne ešte aj adventúrou. Každá postava má vlastný svet a vlastné herné mechanizmy a pravidlá, ktoré sú zakaždým odlišné. Či už sa jedná o klasickú plošinovku, jrpg/zeldu, ťahové rpg jednoznačne inšpirované starým dobrým falloutom, vesmírny shoot em up, bojovka alebo walking simulator s audio komentárom.

Čo je na hre krásne a smutné zároveň je to, že ona na jednej strane naozaj vzdáva holt klasikám týchto žánrov, no na druhej strane ich aj paroduje a poukazuje na stereotypy a klišé, ktorých sa tieto žánre nevedia zbaviť a dookola ich omielajú, miesto toho, aby boli ochotné urobiť aj nejakú invenciu.

Ďalšia vec, ktorá je na hre zároveň krásna a smutná, je fakt, že napriek tomu, že sa opiera o klasiky spomínaných žánrov, skoro do každého z nich prináša tak zaujímavé a zábavné herné nápady a prvky, že najradšej by som si s nimi zahral nejakú seriózne myslenú plnohodnotnú hru a nielen čiastočný gameplay v sarkastickej hre búrajúcej štvrtú stenu. Obzvlášť epizóda postapokalyptického ťahového rpg a využívanie cheatov/trainerov ako herných mechaník pôsobí extrémne zábavne a bizarne zároveň. No a tie originálne boss fighty!

Čo mi však na hre trochu vadilo, bolo, že hlavný príbeh bol naschvál prekombinovaný, aby pôsobil zaujímavejšie než naozaj bol a tak trochu "klamal telom", ale hlavným problémom bol pre mňa záver hry. Nie po príbehovej alebo logickej stránke. Ale po stránke u ktorej som nečakal, že ju budem niekedy pri nejakej hre riešiť. Našťastie som nikdy nemal epilepsiu. Takisto ani motion sickness či problém s pozorovaním pod určitým uhlom alebo určitých farieb. No autor záver rozhodne prepískol neskutočným epileptickým preblikávaním obrazu a farieb v takej kadencii a nepríjemnom štýle, že mi prišlo fyzicky neskutočne zle a mal som pocit, že začnem vracať. A to sa mi pri hre nikdy nestalo. Normálne som musel odvrátiť zrak, nadýchnuť sa a pozerať len trochu alebo len bokom, pretože pre oči a hlavu to bolo naozaj neznesiteľné. A podľa recenzii na steame vôbec nie som jediný, kto mal tento problém. Neviem, či to bol autorský zámer alebo to autor len prepískol, ale bolo to naozaj veľmi nepríjemné a hlavne neočakávané.

Pro: veľmi originálne stvárnenie rôznych herných žánrov a mechanizmov, humor

Proti: prekombinovanosť príbehu, epileptický, vizuálne neznesiteľný záver