The Guest

10.03.2016

V 80. letech minulého století, během studené války, se ruský vědec doktor Jevgenij Leonov probouzí v pokoji amerického hotelu Oakwood a zjišťuje, že je zde proti své vůli uvězněn. Neví kdo ho zde uvěznil, ani jaký k tomu měl jeho únosce motiv. Rozhodne se proto z pokoje utéct. Aby se ale z pokoje dostal, bude třeba vyřešit několik logických hádanek, které ho dělí od svobody.

Jedná se o 3D adventuru, ve které máte za úkol dostat se ze zamčené místnosti. Aby se tak stalo, je třeba překonat různě složité puzzly. Pokud však budete mít s některým hlavolamem problém, tak je třeba jen mít otevřené oči, jelikož lze řešení vždy najít v samotné místnosti. Tvůrci také slibují zajímavý a tajemný příběh okořeněný trochou sci-fi.

A já bych nebyl s hodnocením tak přísný. Jedná se debut malého indie týmu. Na tak malém prostoru dokázali vytvořit některé opravdu zapeklité puzzly z kterých se i těm nejdrsnějším řešitelům zatočí hlava. Pokud se totiž zaměřím pouze na hádanky, tak musím přiznat, že hra předkládá několik opravdu zajímavých a nových kousků. Řešení jsou zábavná, přesto se najde pár recyklačních situací(zdravím hudební hádanku). Nejlepší na tom všem je, že Vás hru kompletně nechá na holičkách, co se týče nalezení řešení. Tísnivá herní plocha má sice rozeseté nápovědy, ale občas i na tom malém prostoru zabloudíte při hledání té správné stopy. Je to dobře? No, z části jo. Nevede Vás nic za ručičku. Na vše si musíte přijít sami. S tím se však pojí uměle natažená herní doba, která i tak přes svou cenovku je docela zarážející (10e za cca 3-7h hraní dle toho, jak jste šikovní). Doporučuji tedy mrknout spíše na alternativní získání přístupu ke hře (EA origin access má hru ve vaultu).
A co se týče příběhu? Z počátku získá Vaši pozornost díky mysterioznímu nádechu, ale při finálním rozřešení jsem cítil zklamání z nevyužitého potenciálu. Subjektivně se mi zdálo, že se hra vydala naprosto neatraktivním směrem. Vyústění je tedy rozporuplné. Za mě příběh je nejslabším článkem hry a pocítil jsem docela i zklamání. Vám ale třeba sedne. Těžko říct.
Ve výsledku se tedy jedná o atraktivní soubor hádanek v příjemném prostředí, které ztrácí atmosférický drive čím více se blíží ke konci. Mohlo to být lepší, ale jako prvotní záležitost mají vývojáři celkem našlápnuto. Otázkou je, jestli si nevyplýtvali to nejlepší.
Herní výzva 8. V zemi nikoho splněna.

Pro: z počátku atmosférické, většina hádanek je super, příjemné easter eggy, pěkný hudební podkres

Proti: kratší herní doba, slabé rozuzlení, možná až příliš obtížné hádanky, nejspíš cena