The Fifth Element

5th Element

30.09.1998
říjen 1998

The Fifth Element je 3rd person akce s adventurnímy prvky, jež si bere předlohu ze stejnojmenného filmu Luca Bessona.

Spojitost s filmem je opravdu značná, a tak postupujete po stejné dějové linii v absolutně stejně navržených prostředích a bojujete se totožnými nepřáteli. Na konci každé úrovně jste odměněni krátkými sekvencemi z filmu. Na výběr je ze dvou postav - Corbenem Dallasem, který používá nejrůznější střelné zbraně a Leloo, bojující v Tekken stylu, občas s pomocí nějakého toho granátu.

Graficky je hra vyvedena celkem dobře, hudba a zvuky jsou taktéž totožné s těmi filmovými.

j.calling.2bad: Ja som hral len PSX verziu, zaujímalo by ma aké tam je ovládanie.

Pátý element je klasickou akcí z pohledu třetí osoby odpovídající době vydání. Že hra vychází ze stejnojmenného filmu asi netřeba zmiňovat, ale potěší přítomnost mnoha filmových sekvencí přímo ve hře. Jsou trochu sestříhané pro potřeby pozměněné chronologie hry, ale mají překvapivou kvalitu. V hraní se střídá postava Korbena a Leeloo a každý z nich má trochu jinou hratelnost. Korben se specializuje na střelné zbraně, Leeloo je pohyblivější a bojuje na blízko. Většinu úrovní procházíte dvakrát, pokaždé za jinou postavu a vždy je to odlišný zážitek a dostanete se do jinak nepřístupných prostor. V pozdějších částech jsem už dopředu věděl, kde budu pak za Leeloo pokračovat. Korbenovi části jsou o něco jednodušší, takže jsem s ním vždy začínal. Mise nejsou špatné, atmosféra filmu je vystižena skvěle. Díky odlišné hratelnosti a odlišnému přístupu mi dvojí opakovaní misí ani nevadilo. Z celkových 16 misí se deset hraje za obě postavy, dohromady je tak třeba projít 26 misí. Celá hra zabrala slušných 16 hodin.

Přes zmíněná pozitiva hru považuji pouze za lehce nadprůměrnou. Největšími problémy jsou ovládání a pár nepovedených pasáží. Ovládání je u, mnou hrané, PC verze čistě na klávesnici. To samo o sobě nevadí, ale nastavená citlivost a požadované akrobatické kousky nejdou moc dohromady. Nároky na skákání navíc postupem času rostou. Sice jsem si po pár misích zvykl a dostal hru do ruky, ale o pohodlnosti nebo zábavnosti se mluvit nedá. Mise ve kterých musíte na úzké kolejnici uhýbat pře tramvají nebo mise s časovým limitem a skoky (díky nic moc kameře) v podstatě do neznáma, jsou frustrující a stojí dost životů. V jiných se naštěstí dají ve služném počtu získat, k čemuž dopomohou i pěkně ukryté secrety. Největší zásobu životů si lze udělat při hře za Leeloo během útěku ze Zorg's HQ. Je sice časově omezená, ale dá se naučit a zvládnout při to vysbírat slušné množství předmětů. Samotná hratelnost je dle očekávání a ničím nepřekvapí, to platí i pro samotné finále. Ve výsledku tak dostáváme průměrnou hru se zajímavým zasazením. Před hraní doporučuji shlédnou film pro navození atmosféry.
Co uděláte, když dáváte dohromady hru podle filmového hitu s Brucem Willisem v hlavní roli? Korbena Dallase dáte jako hratelnou postavu, ale jeho představitele neukážete ani jednou ve filmečcích. WTF? Už to byl zcizovák jak hovado a zbytek hry to nevylepšil. Přestože předloha nabízela dostatek podhoubí pro videohru, její tvůrci šli z nějakého důvodu vlastní cestou, lokacemi málokdy připomněli slavný originál a i když se to takzvaně "dalo hrát", velká radost se nedostavovala. Přitom zrovna svět Pátého elementu je pro hru jako dělaný. Velká spálená šance, která měla jediné - velmi slušný soundtrack, který si šlo (jak to občas u PS1 titulů bývalo) samostatně poslechnout po vložení disku do CD přehrávače.