The Endless Forest

09.12.2005

freeware

The Endless Forest není klasická hra. Na úplném začátku šlo jen o interaktivní screensaver, s postupem času ale autoři umožnili samostatné spuštění hry. Samotný koncept hry se neustále vyvíjí a je obohacován o nové prvky.

Hráč se vtělí do role jelena a jedinou náplní hry je interakce s prostředím a ostatními hráči. V The Endless Forest nenajdete žádné násilí, žádný příběh ani cíl hry. Každý hráč může kromě typických akcí jelena (pití, tření o strom, naslouchání přírodě) vyjadřovat i různé emoce a dokonce i používat jednoduchou magii (ta je dostupná pouze pro registrované hráče).

The Endless Forest se hráčům snaží nabídnout (vedle socializace s ostatními) nevšední zážitek a vyvolat emoce tou nejmírumilovnější cestou.

Pokud by freeware hra měla být krátká, originální a dostatčně zajímavá na stáhnutí, pak to The Endless Forest bezpochyby splňuje. Ostatně, v jaké hře je možno se srncem ladným pohybem klusat po lese? O hře jsem prvně slyšel z pořadu (gamepage), a již tehdy mě její koncept zaujal, a tak, po několika letech, jsem konečně zde na hru narazil a ihned ji vyzkoušel. Interakce s dalšími připojenými hráči je minimální, ale jisté kouzlo zvuků lesu a kamery zavěšené nad hřbetem srnce funguje, a na pár desítek minut zabaví i průzkum chaoticky nadesignovaného háje s několika rozdílnými typy ploch. Podle mě jde o nejlepší námět belgických Tale of Tales, snažících se o co nejnetradičnější koncept u svých her (technologických dem). Nebyl však dotažen - taková, komplexněji laděná adventura či jednoduché RPG by s tímto námětem mohlo zaujmout.

Pro: srnec v hlavní roli, grafika

Proti: těžko lze považovat za hru

Táto hra bez misií a v podstate bez cieľa ma zaujala svojou mýtickou atmosférou. Neviem si predstaviť, že by hra podobného rázu bola situovaná do iného prostredia než do lesa. Práve to sa mi páčilo. Akýsi jeleň s humanoidnou tvárou behá po zelenom lese plnom potôčikov, jeleňov a iných foriem života. Žiadny stres, žiadny čas, len príroda a pod to príjemná ambient hudba. Odporný dušu drásajúci hluk prekliatych áut a mesta, ktorý ku človeku prerazí cez zatvorené okná po dohratí a vypnutí tejto hry, okamžite vytvorí túžbu vrátiť sa spať do pokojnej, tichej virtuálnej reality.

Pro: kľud, les, ambient

Proti: žiadna misia, žiadny dej