Lze říct, že tahle hra stojí na jediném – atmosféře. A to v každém smyslu, který si pod tím slovem představíte. Absolutně každá část hry je postavena na budování atmosféry. Od prostředí, přes hudbu, až po gameplay.

Shrňme si to. Hra se odehrává během francouzské revoluce. Jste obklopen významnými osobami historie (Napoleon, George Washington…). Jste v absurdně luxusním a vkusném sídle na kamenném ostrově. Nehrajete v prostředí poctivých rolníků, ale inteligence, která ví, jakou moc mají slova. Do toho přidejme, že vaše postava je součástí řádu zkoumajícího okultismus a tajemné vidiny. A to jen k příběhu. Vtip je v tom, že i gameplay je naprosto věrný svému prostředí.

I vy máte roli intelektuála, který může na začátku zvolit jednu cestu. Diplomata, Okultisty nebo Detektiva. Každý má bonus do jiných schopností, ale pěstovat lze následně všechny. Schopnosti vám pomáhají zkoumat prostředí či na někoho zatlačit v rozhovorech. Nejste jen pozorovatel hry, jste její součástí a zkrátka na ní musíte přistoupit. Ať už si zvolíte jakoukoliv cestu. Neskutečně mě ve hře baví hudba. Nejen OST jako celek, ale právě během rozhovorů, kdy se cítíte vážně jako při valčíku, při kterém se partneři přetahují a bojují on dominanci.

Hra je nesmírně bohatá, co se týče RPG systému. Po každé části hry (nikoliv epizodě, ale částech epizody) vám hra udělí expy, jejíchž množství je určené tím, kolik se vám toho povedlo v dané části objevit. Každá nová úroveň vám dá čtyři zkušenostní body, které můžeme rozdělit. Body do schopností však také můžeme získat z knih které během hry naleznete – přičemž na konci každé části můžete přečíst jednu – ale také z různých úspěchů či rozhodnutí. Pokud se například rozhodnete někomu svěřit svůj život do rukou, tak získáte úspěch „trusting“ což vám dá bod do psychologie. A tak dále…

Upřímně zcela nerozumím, jak hluboko ten systém jde a budu o tom informovat v komentáři v poslední epizodě, pokud se tam tedy dostanu. Nicméně, využít schopností stojí „energii“. Čím je úroveň nižší, tím to stojí více bodů a od třetí úrovně by schopnosti měli být zdarma. Nicméně, tak daleko jsem ještě nedošel. Energie lze dobíjet pomocí „royal jelly“ a stejně tak lze najít i další lektvary které mají různé schopnosti.  Ve hře lze také nalézt kousky jantaru, přičemž když najdete čtyři, dostanete bod energie na víc.

Hra je postavena na principu větveného příběhu a osobně mě překvapilo, že to není nadarmo. První epizodu jsem hrál už po druhé, a s nesmírným překvapením jsem zjistil, že první epizoda může mít dva absolutně odlišné závěry a upřímně mě to donutilo přemýšlet, co vše v příběhu se může měnit.

Hru lze tedy shrnout takhle – Agatha Christie v 18.století s notnou dávkou mysteriózna. A funguje to. Asi nebudu psát komentáře k dalším epizodám, ale snad se dostanu k dalšímu shrnutí u páté epizody
Prvá epizóda nás privedie na ostrov Lorda Mortimera a postupne nás začne zoznamovať s postavami a prostredím.

➤príbeh: v prvej epizóde sa nám to začína veľmi pekne rozbiehať. V koži Louis de Richeta prijmeme pozvanie na tajomný ostrov, z dôvodu nedávneho zmiznutia našej matky. Prakticky počas celej epizody sa zoznamujeme s ďalšími hosťami na ostrove. Taktiež začneme aj pomaly vyšetrovať matkino zmiznutie. Z príbehovej stránky si teda myslím že je prvá epizóda výborná, aj ked sa človek veľa nedozvie.
➤hlavná postava: Louis je na prvý pohľad celkom sympatický. Veľmi sa mi páčia možnosti, vďaka ktorým si viete postavu aspoň trochu rozvíjať a odomykať si tak nové možnosti (napríklad dialógové), vždy na konci jednotlivých časti epizódy. Som zvedavý ako sa bude Louisov charakter vyvíjať ďalej.
➤konfrontacie, rozhodnutia a dôsledky: zaujímavým prvkom sú aj konfrontácie. Jedná sa o debaty s postavami, v ktorých musíte trafiť niekoľko správnych odpovedí aby ste dosiahli úspešného konca. To vám odhalí niekedy veľmi podstatné informácie. Tie vám vedia pomôcť pri rozhodnutiach, ktoré majú celkom silnú váhu a následky. Všetko to je doplňované krásnou hudbou.
➤prostredie: zatiaľ nás hra pustí len do pár častí tajomného hradu. A už teraz sa teším na prehľadávanie ďalších častí a miestností. Možno by som prijal aj prechádzku mimo hradu.
➤ostatné postavy: od začiatku nám hra pomaly predstavuje hostí. S niektorými dostaneme na debaty a zoznámenie viac času a na iných je toho času menej. Páči sa mi, že každá postava má svoje dôvody prečo prijala pozvanie na ostrov, a budeme odhaľovať ich silné a slabé stránky. A to sa dá veľmi pekne využívať v debatách.
➤grafická stránka hry: ako celok hra pôsobí úžasne, no pri bližšom preskúmaní je to priemer. Hlavne pri chôdzi a dialógoch. Postavy pri nich pôsobia strašne umelo. Občas sa mi zdalo že som mal v hre mini záseky. Samozrejme je možné že je problém u mňa.

!! Záverečné zhrnutie !!
Na Steame sa dá prvá epizóda skúsiť zadarmo. Nad hrou som rozmýšľal už dlhšie, čiže som neváhal a skúsil ju. Hra nás pekne vtiahne do príbehu a pomaly nás začne zoznamovať s ostrovom a postavami. Rozhodnutia a ich následky sú na rozbeh výborné. Počas hry budeme dostávať možnosti si vylepšovať našu postavu a otvárať si tým pádom aj nové možnosti. Po príbehovej časti sa hra len rozbieha a nedá sa teda veľmi hodnotiť. Viditeľným mínusom je za mňa technická stránka hry. Mne osobne mierne posekávala, a v dialógoch postavy nevyzerali prirodzene. Ale uznávam že problém môže byť len na mojej strane. Každopádne sa mi prvá epizóda veľmi páčila a určite si zakúpim kompletnú hru.

HODNOTENIE: 80/100%