Bardův příběh je tak trochu oříšek.
Na jednu stranu je to minimalistické RPG, které vám nedovolí sáhnout do inventoráře, osekává rozhovory na minimum, při přechodu na vyšší úroveň zvyšujete jen základních 6 statistik a občas nějaký ten "perk". Na stranu druhou je to konzolovitá rubačka s vylepšováním vybavení a postavy, základními dialogy a schopným příběhem.

Jak bych to shrnul já?
Bard's tale je jedno z nejlepších hack and slash rpgček, stavící na hlavu Diabla a spol promakaným příběhem, questy a ovlivňováním světa nikoliv pouze ostřím zbraní.

Na čemže ta hra staví? Na humoru a klišé.
Humor BT není pro každého. Člověk, který nutně potřebuje vysoce intelektuální humor, si BT neužije. Na stranu druhou, si Bardí humor neužije ani člověk, jemuž postačí humor fekální prostřídaný údery do hlavy.
Bard je totiž solidní parchant, který neustále trpí potřebou něco cynicky/sarkasticky/ironicky komentovat. Většinou i v případech kdy o to nikdo nestojí. Lépe však, právě v těch případech.
Teď k tomu klišé (zde se pokřižujte). Neexistuje snad žádné fantasy klišé, které by se v BT neobjevilo. Záchrana princezen, hledání tří klíču u tří strážců ve třetích patrech třech věží, úvodní quest likvidace krysích škůdců ve sklepení hospody. Všechno. Všecičko.
A pak, kdykoliv nastane něco takového, co se vám už tisíckrát stalo v jiných rpgčkách, a bard to nějak trefně ohláškuje či ten quest dopadne uplně jinak, nejlépe totálně naopak. K plnému ocenění je ovšem jistá míra znalosti RPG žánru, ale co už s tím.

Co se soubojů týče, bard má na výběr z několika (málo) zbraní - Luk, meč se štítem/dýkou, obouručák a řemdih. Tečka.
Bard v rpg nikdy nebyl považován za extra kydliče a tady to není vyjímka. Takže o co tu jde? Bard je muzikant vládnoucí magií hudby. Tutíž - na pomoc si přivolává bytosti. Na začátku mí místo jen ja jednoho, ale později jak nachází/nakupuje lepší a lepší hudební nástroje, tak sebou může táhnout větší a větší bandičku.
Obyčejnou krysku pak třeba updatuje vorpal rat (něco jako zajíček z Monty pythonovic Grálu), elektrický pavouček, víla, která funguje jako lucernička + oslepuje nepřátele, přestárlý dobrodruh - starý neustále drmolící dědek s holí, který likviduje nastražené pastí tím, že je sám pustí, pak ještě různí bíjci, čarodějnice - stará tlustá černoška pobrukující písničky Tiny Turner, která vás léčí...

Co se těch osekaných rozhovorů týče - máte jen dvě možnosti odpovědi. Buď přívětivou, nebo drzou. A to ještě klikáte jen na ikonky, takže netušíte co z barda vypadne za perlu. A že to jsou občas řádné věci. Vysvětlovat, že různý přístup má na různé lidi různé účinky. Takže kdy jste na jednoho drzí, tak s vámi nich chtít nebude, další vás bude hnát od čerta k ďáblu a pak se vám vysměje a jiný zase dovede ocenit prostořekost a dá vám to vlastně zadarmo.

Ale teď už vrychlosti - musím ocenit jistou nelineárnost postupu ve hře, případné extra dungeony, pokud o ně stojíte, hádky mezi Bardem a Vypravěčem, finální koncovou volbu, která mezi dobrem a zlem vám umožňuje i se na všechno vykašlat, nechat to plavat a jít chlastat, vždyť ti nemrtví jsou vlastně docela fajn.

A hudbu. Hudba je naprosto parádní, popěvky vtipné, trefné a zpracované jako karaoke, přičemž Bard ani jednou nezapěje. Soundtrack je na stránkách tvůrců uvolněn volně ke stažení - rozhodně doporučuji.

Pro: Humor, hudba, bard povolání, Bardův charakter, Vypravěč, humor, relativní volnost

Proti: Místy je to toho rubání opravdu dost (a ne zrovna nejlehčí)

Na první pohled není The Bard's Tale nic moc: zasataralá grafika, primitivní soubojový systém, konzoloidní ukládání u checkpointů... a navíc ještě absence češtiny a (ať se v internetu vrtáte jak chcete) tak i neexistence návodu, pokud tedy nechcete sledovat něčí gejmplej... no ale v několika směrech je to výjimečná hra. Perfektní je především humor, za kterým však nijak nezaostává výtvarná a zvuková stránka (výtvarnou stránku prosím neplést s grafickou, graficky je hra zastaralá, ale výtvarně mi perfektně sedla).

Žánrově je The Bard's Tale erpégéčko. Zároveň je to parodie na všechna možná literární, filmová i RPG klišé. Ale je to DŮSTOJNÁ parodie, což znamená: žádné odkazy na tuťu ňuňu Disneyem zpitvořené pohádky, žádná joztomiloušká žvatlající zvířátka.Všichni aktéři (s výjimkou titulní postavy) se chovají smrtelně vážně (až do absurdity). Prostředí je stylizované do jakéhosi mixu středověkého Skotska a Irska v době pozdních vikingských nájezdů a to včetně oblečení, architektury, keltských mýtických příšer a dialektu... ano, dialektu. Třeba oslovení "boyo", nebo "laddie"..

Ke grafice musím říct ještě jednu věc: po většinu času se na hrdinu i na jeho společníky díváte z ptačí perspektivy, tedy shora. Nikoliv ze šikma, jak je zvykem, ale prostě shora... což nemusí každému sednout.

Dialogy jsou kompletně namluvené a proložené keltsky znějícími písničkami a melodiemi. Občas se objeví pěvecký soubor goblinů a zazpívá vám svoji hitovku "It's bad luck to be you".

Hlavním hrdinou je bard jménem Bard, který se umí ohánět jak mečem, tak lukem, ale i svou (magickou) loutnou. Právě loutna je klíčová: když bard hrábne do strun a zahraje určitou melodii, připojí se k němu společník, který je mu k užitku - například kušištnice (=střelkyně z kuše), žoldnéř s velkou sekerou nebo (v zapasťovaných lokacích) hledač pastí nebo (v temných sklepeních) světlušák s lucernou.

Boje probíhají dost chaoticky a jsou nejslabším prvkem hry. Mnohdy jen tak pobíháte dokola a znovu a znovu přivoláváte společníky, když jejich předchozím verzím došly hitpointy. Ale i tohle je většinou zábavné a vyžaduje to určitou strategii a určitou kombinaci společníků.

Pokud si koupíte GOG verzi, dostanete nádavkem i 3 digitální relikty rovněž s názvy Bard's Tale, vržené na trh v létech 1987, 1988 a 1990. Já osobně jsem zatím nesebral odvahu je rozehrát a nejspíš ji nikdy neseberu.