Terra Invicta

Nehotová verze
26.09.2022

Jak by dopadl kontakt s mimozemskou rasou v dnešní geopolitické situaci? Na takovou otázku se ptá tahová strategie Terra Invicta. Hráč přebírá otěže jedné ze sedmi tajných frakcí. Každá z nich má odlišné cíle. Setkáte se s Resistance, která hodlá bránit Zemi před mimozemskou invazí, anebo s The Servants, která mimozemšťany uctívá a hodlá se jim podvolit. Další frakce pak chtějí například s mimozemšťany spolupracovat, využít jejich pokročilou technologii, na celé situaci vydělat či utéct ze Sluneční soustavy.

Píše se říjen roku 2022, Ukrajina se ze všech sil brání invazi Ruska, Čína zase hrozí vojenským úderem proti Tchajwanu, riziko eskalace starých nepřátelství či dokonce Třetí světové války nikdy nebylo výše. A do toho na zemi navíc ztroskotá mimozemská loď. Později začnou lidé záhadně mizet, a někteří se posléze vrátí bez vzpomínek na dobu, kdy byli pryč, ale s nově nabytým promimozemšťanským sentimentem. Vesmírné sledovací systémy také začnou zaznamenávat přítomnost ozbrojených mimozemských lodí a obytných i průmyslových zařízení ve Sluneční soustavě. Co přesně mimozemšťané chtějí, není známo. Jedna věc je však jistá, jejich úmysly jsou nepřátelské a po zemi se navíc v místech vysoké aktivity mimozemšťanů pomalu, ale jistě, začínají šířit nepůvodní druhy xenoflory a xenofauny.

Skrze řadu postav se budete snažit popostrčit jednotlivé národy, tak aby vám pomohly k dosažení vašeho cíle. Vaše postavy můžete vyslat na rozdílné mise, které například ovlivní popularitu vaší frakce anebo umožní infiltrovat vládu dané země. Důležitou součástí je také výzkum. Některé vědecké projekty jsou společné, frakce mohou na nich spolupracovat a jejich výhody dostanou všichni. Jiné jsou čistě soukromé a můžete v nich vědecky předehnat ostatní. Váš dokonalý plán mohou překazit náhodné události, jež vás donutí uskutečnit těžká rozhodnutí.

Postupem času se velká část hry přesune do vesmíru, kde se bude hráč snažit kolonizovat planety, stavět vesmírné stanice a těžit vzácné minerály z asteroidů. Přítomný je i vesmírný boj, který simuluje reálnou fyziku. Bude potřeba si tak dávat pozor nejenom na sílu palebných zbraní, ale i na rychlost a relativní postavení lodí.

Terra Invicta představuje první placenou hru od amerického studia Pavonis Interactive. Ve své komerční premiéře se odpíchli od svých předchozích zkušeností při tvorbě dvou populárních modů Long War do do XCOM: Enemy Unknown, respektive XCOM 2. Značnou inspiraci je vidět právě ve strategické části zmíněných titulů.

Bonus - Udělal jsem na hru češtinu - https://prekladyher.eu/preklady/terra-invicta.1503/

Grand strategie s velkým G.
Jakožto fanouška nejrůznějších simulátorů válečných zločinů (Paradox forever) mě tato hra samozřejmě velice chytla, a musím říct, že kombinace grand strategie a geopolitického simulátoru funguje na jedničku. Hra (i v současném early accessu) obsahuje neuvěřitelné množství obsahu, a to především výzkumu (který by měl být podle reálných konceptů), událostí i strategií, které můžete použít pro dosažení vašeho vítězství. První fáze hry se odehrává výhradně na Zemi, než dáte dohromady vesmírnou infrastrukturu, takže se především snažíte ovládnout jednotlivé státy a vypátrat mimozemšťany (kteří se před vámi skrývají, takže se s prvním setkáte až po mnoha hodinách). Tato část hry je velice komplexní (na první pokus jsem tu hru prostě nepochopil), ale v pozdějších fázích hry už dost repetitivní, tedy pokud nezačnete bombardovat vlastní území atomovkami, abyste se ubránili před mimozemskými armádami, jako se to stalo mě.

Vesmírná část hry je pak neméně komplexní. Tak komplexní, že jsem se doteď nenaučil pořádně ovládat lodě při vesmírných bitvách, naštěstí to není nutné, protože titáni (největší lodě) v podstatě manévrovat nemusí a sesmaží vše, co se jim dostane do palebného pole. Budování habů a vesmírné infrastruktury je pak také skvěle zpracováno.

Nevýhodou je poměrně špatná vyváženost závěrečných cílů hry. Od stanovení, jakým způsobem vyhrajete, může vést k vítězství ještě dlouhá cesta, především kvůli nutnosti (u protimimozemských frakcí) vyčistit Sluneční soustavu od mimozemských flotil, což trvá velice dlouho. Hra tak trvá dlouho ve fázi, kdy už se prakticky nic neděje a není se kam posouvat, ale to snad spraví.

Závěrem: Hru doporučuji, snad se ji naučíte ovládat rychleji, než já :D

Pro: Komplexnost, Grand strategie, simulátor válečných zločinů

Proti: Přísné nároky na vítězství, zdlouhavost konečné fáze hry