Teardown

21.04.2022
15.11.2023

Teardown je hra zasazená do kompletně zničitelného voxelového světa. Cílem jednotlivých levelů je většinou něco ukrást nebo zbourat. Způsobů, jak dosáhnout tohoto cíle, je více a je na hráči, jaký přístup zvolí. Může pomocí výbušnin odpálit buď celou budovu nebo jen část zdi. K destrukci objektů má také k dispozici hned několik vozidel, například auta, kamiony, bagry či jeřáby nebo také střelné zbraně či velká kladiva.

Každá mise má své hlavní a vedlejší úkoly. Na jejich splnění má hráč pouze 60 sekund, a proto je vyžadována důkladná příprava, která může zabrat několik desítek minut či dokonce hodin a ve které tak neběží žádný časový limit. Pokud chce hráč splnit všechny body dané mise, musí metodou pokus-omyl naplánovat celou svou cestu. Ve hře, kde je plně zničitelné prostředí, to není žádný problém. Jediným limitem je hráčova představivost.

Krom kampaně, ve které hráč plní mise, je k dispozici také sandboxový mód, ve kterém má hráč neomezený počet surovin a předmětů k ničení, a také kreativní mód. V něm si hráč sám může postavit objekty či upravit existující, které následně může zničit.

Teardown je zajímavá hra, která zaplňuje místo po chybějícím Red Faction, jež se už dlouho nedočkalo nového dílu, kde bychom se jako hráči-ničitelé mohli vyřádit. Přichází s neotřelým nápadem možnosti splnit jednotlivé mise prostřednictvím vytvoření si různých cestiček ať už za pomocí kladiva, bomb, prken, brokovnice nebo třeba bagrů. Hra je jistě zábavná, mise jsou docela fajn, i když na jedno brďo, ale stále je nutno přihlížet k tomu, že se nejedná o plnou verzi, čemuž odpovídá i celkový stav hry.
Grafika mě nejprve praštila nepříjemně do očí, pak už jsem si docela zvykl a uvítal jí, hudební doprovod je fajn, nevýrazný, ale fajn, ničitelnost prostředí je famózní, má to však velké ALE. Fyzika ještě ani zdaleka nepůsobí tak, jak by měla a tak se může stát, že zcela rozbouraný barák stojí, i když nemá na čem.
Co bude asi většině hráčů vadit, je neúprosný časový limit v některých misích, kdy opravdu netuším, jak stihnout všechno včetně vedlejších úkolů, ale hlavně technický stav hry - při větším ohni nebo více explozích klesá hra až k nehratelně nízkým snímkům a tak místo sladké podívané do vybuchující dům, auto nebo třeba loď jen čekáte, až se obraz dotrhá, abyste si alespoň užili to, co po vašem ničitelství zůstalo. Nicméně jedná se stále o Early Access, a tak se dá předpokládat, že tohle všechno bude ještě doladěno.

Pro: Pixelová grafika, zničitelnost, nástroje, mise, příběhové pozadí, lokace, vedlejší mise, fyzika, volnost

Proti: Časový limit v některých misích, technický stav hry, nevýrazné ozvučení