Swords and Sandals Medieval

25.04.2017
14.09.2017

Série Swords and Sandals se tentokrát přesouvá do středověku, kde se vžijete do role vámi vytvořeného rytíře. Díl Medieval ale prošel jistým zjednodušením. Hra neobsahuje žádnou magii ani schopnosti. Při získání nové úrovně si navíc můžete vylepšovat pouze čtyři statistiky.

Jako v každém díle je i zde vaším cílem zvítězit ve všech turnajích. Novinkou je tu ovšem to, že každému souboji předchází jezdecké klání.
Kromě klasických soubojů se tentokrát můžete vydat na mnohá dobrodružství. Musíte si ale hlídat hlad a energii a mějte vždy našetřeno dostatek peněz, abyste si své potřeby mohli doplnit v krčmě. Musíte proto o to více přemýšlet, co si za své těžce vybojované peníze koupíte a zvážit možnost, jestli se neuchýlíte k méně cnostným způsobům, jak nové vybavení získat.

• Android 40
Swords and Sandals Medieval se snaží obohatit jednoduché možnosti svých předchůdců o spoustu nových možností, bohužel při tom ale opomíjí to, kvůli čemu všichni sérii hráli - souboje.

Souboje v Medievalu jsou extrémně krátké a nabízejí minimum možností. Navíc mi ani nepřišly dlouhodobě zábavné, protože jsou dost monotónní. Hra se snaží jít barevně do více realistické stylizace, díky čemuž ale většina nepřátel působí bez charakteru. Také vás tu nečekají žádné teleporty, schopnosti svazující vás na místě, ani žádné podobné šílenosti. Díky tomu všemu Medieval ubírá na diverzitě jednotlivých duelů a po chvíli zkrátka přestává být zábavným.

Všechny vedlejší aktivity působí fajn a rozhodně nemohu kritizovat, že ve hře jsou. Jedná se většinou o minihry, které jsou ale místy svěžejší než hlavní obsah, a to je poměrně smutné. Pozitivně mohu také hodnotit jakýsi management peněz, kde najednou musíte šetřit na jídlo a nocleh. Kdyby všechny byly tyto mechaniky přidány například do Redux verze legendární dvojky, možná by nám to přineslo i lepší hru.

Ve výsledku asi nemohu říct, že by hra byla úplnou katastrofou, ještě když vezmu v potaz to, že je primárně přizpůsobena mobilním zařízením. Pokud hledáte něco například do MHD, kde vystupujete po pěti zastávkách, není to asi přímo špatná možnost. Na dlouhodobé hraní to ale rozhodně není a jsem si dost jistý, že ji většina hráčů nemá ani snahu dokončit.

Pro: změna zasazení, management peněz, vedlejší aktivity

Proti: vizuál, rychlé a nezáživné souboje, absence schopností, brzká repetitivita