Stronghold Crusader Extreme

Stronghold Crusader Extreme HD

28.05.2008

Stronghold Crusader Extreme je rozšíření původní hry Stronghold Crusader, které je ale zvláštní tím, že vyšlo až šest let po původní hře. Hra sice na první pohled působí úplně stejně jako původní Crusader, obsahuje však prvky, které mění hratelnost hry od základů. Budování hradu, průmyslu, obchodu a ekonomiky se tentokrát dostává do ústraní kvůli přítomnosti "božských sil". Existuje mnoho druhů pomoci, vždy na určité území můžete poslat salvu šípů, vytvořit si oddíl kopiníků či jezdců na koni, nebo si počkat na nejničivější bonus, což jsou balvany, které mohou zničit oponentův hrad nebo početnou armádu. Dále zde třeba najdete léčení vlastních jednotek (poprvé v sérii) nebo značnou sumu zlata, vše záleží na tom, jak dlouho budete čekat na dobití božské síly.

Druhá velká novinka je počet jednotek na bojišti - až 10 000. Tvůrci také slíbili lepší AI, to se ale naneštěstí nepovedlo a vojáci se chovají stejně jako před šesti lety. Třetí a poslední velkou novinkou jsou předsunutá stanoviště, kde se automaticky vytváří obvykle jeden až dva typy jednotek, nezávisle na vašem počínání, samozřejmě je můžete libovolně využívat stejně jako váš oponent. Grafická a zvuková stránka jsou nezměněny, přidána byla podpora vyšších rozlišení a systému Windows Vista. Nutno poznamenat, že hra je extrémně obtížná a vhodná pouze pro fanoušky série, kteří chtějí prověřit své bojové schopnosti v nových podmínkách.

Reemake výborné strategie Stronghold Crusader? Ale proč ne, říkal jsem si když byla tahle hra oznámena. Okamžitě po vydání jsem ji zkusil, boužel mě ale čekalo jisté zklamání.

Začnu těmi novinkami - přestože hre obsahuje minimum novinek hraje se téměř úplně jinak. Klasické stavění budov jak jsme zvyklí u minulých dílu tu sice je ale obvykle ho využijete minimálně, protože skoro nejsou potřeba, ve hře totiž máte "božské síly" které se postupně nabíjejí a přidají vam určité věci, jako jsou třeba vojáci, léčení jednotek, kameny na nepřátelský hrad, zlato (za to můžete vše nakoupit a nemusíte tedy nic stavět, navíc je hra opravdu rychlá takže na to ani nebude čas)

Další novinkou jsou předsunutá stanoviště, ať už vašich přátel tak nepřátel, což dělá hru pekelně těžkou. Samotní protivníci jsou stejně hloupí jako minule (jaké zlepšení AI? že jsem si nevšiml), ale ubránit hrad proti 30 arabským lučištníkům či 300 borců s pochodněma není jen tak.

Stronghold Crusader extreme je extrémě obtížná hra která je vhodná pro fanoušky předchozích dílů (Stronghold 1 a Crusader). Pokud jste už předchozí díly několikrát dohráli (stejně tak jako já) a hledáte něco podobného je SC Extreme dobrá volba, pokud ne tak raděj zkuste předchozí díly a objevte pravé kouzlo Strongholdu

Pro: Stronghold je zpět, výborná hratelnost a nové možnosti, extrémní obtížnost

Proti: Pokud Stronghold neznáte raději zkuste předchozí díly, slabá AI, extrémní obtížnost