Starship Troopers: Terran Ascendancy

28.10.2000

Starship Troopers: Terran Ascendancy je real-time stratégia odohrávajúca sa vo vesmíre vytvorenom spisovateľom Robertom A. Heinleinom a čiastočne inšpirovaná dizajnom filmu Paula Verhoevena – avšak nie príbehom.

V hre hráč dostáva pod velenie skupinu vojakov, s ktorými plní jednotlivé misie. Starship Troopers nie je založená na stavaní základní, plne sa orientuje len na boj vašej jednotky proti mnohonásobnej presile rôznych druhov chrobákov. Každá jednotka sa skladá z veliteľa, piatich vojakov a jedného špecialistu (medik, inžinier, psionik a snajper). Bojovať budete proti množstvu protivníkov, od klasických chrobákov vojakov na blízko až po rôzne nebezpečnejšie druhy. Plniť budete rôznorodé misie od jednoduchých vyhladzovacích, cez eskortné alebo až po misie, kde treba zajať špecifického chrobáka.

Vojaci, ktorí prežijú misiu, získavajú skúsenostné body, za každého zabitého chrobáka. Tieto body sa potom rozdeľujú do jednotlivých vlastností vojakov a získavania vyšších hodností. Špeciálna silnejšia zbroj je k dispozícii len pre vojakov z vyššou hodnosťou, rovnako ako silnejšie a lepšie zbrane. Okrem skúsenostných bodov hráč získava aj body pre vylepšenie výzbroje a zbraní (napr. zvýšenie poškodenia pre jednotlivé zbrane). Samozrejmosťou je, že si každého vojaka v jednotke môžete vyzbrojiť podľa vlastných potrieb, či potrieb misie – s dvoma rôznymi zbraňami a dvoma tzv. tech-item (bomby, toxický plyn a pod.).

Je škoda, že tento kousek poněkud upadl v zapomnění... Dnešní hráči si mnohem spíše vybaví Hvězdnou pěchotu z roku 2005, která oproti starší kolegyni notně pokulhává snad ve všech směrech. Film jsem vždycky bral s nadsázkou a příběh mi přišel poměrně klišoidní (i když to byl podle všeho záměr): U této hry mi ale kosení chrobáků nikterak nevadilo, naopak - třebaže velcí zlí brouci zavání těžkým béčkovým propadákem, tady to jaksi fungovalo. Grafika, hudba, a vlastně i ten příběh (daleko zajímavější než ve filmovém podání) společně vytvořily hutnou atmosféru, díky níž vás určité nedostatky prostě míjely.

Pro mě vysoce nedoceněná záležitost - ne ve smyslu hodnocení, ale co se týče popularity. Všem, co mají rádi netradiční RTS s omezenou skupinou jednotek, taktiku namísto masových front-útoků, doporučuju.