Star Wars: The Battle of Yavin

2004

freeware

The Battle of Yavin je 3D vesmírnou simulací na motivy filmové ságy Star Wars. Hra z dílny Bruna R. Marcose se zabývá konkrétně finální bitvou ze čtvrté epizody. V kůži, respektive ve stíhačce X-Wing, hlavního protagonisty Luka Skywalkera musíte projít šest levelů vesmírných bitev se stupňující se obtížností. Krom stovek nepřátelských stíhačů budete spolu se svou eskadrou likvidovat také obrovské imperiální křižníky, obranné věže a dojde i na velké finále v koridoru Hvězdy Smrti.

Titul, stejně jako druhý díl The Battle of Endor, pohání engine Truevision3D. Hudební doprovod i zvuky jsou věrné filmové předloze, také poněkud zjednodušené modely plavidel a cut-scény vychází z originálu. Hru je možné ovládat klávesnicí s myší či joystickem. Hra nepodporuje žádnou formu multiplayeru.

Tu jsem také hrál :) Ano je tam pár vylepšení a rozsáhleší bitvy. Můj komentář zahrnoval spíše ohodnocení obou tutulů. Ale i tak díky za plusko a odkaz :)

Na poměry freewarových titulů celkem solidní a ne zas tak obvyklá záležitost a nebýt druhého dílu, asi by si Battle of Yavin zasloužil hodnocení o stupínek vyšší. Každému zkušenějšímu hráči se po spuštění hry zákonitě vybaví staré legendární simulátory X-Wing a TIE Fighter. Titul připomíná jejich zjednodušenou variantu a to je rozhodně plus. Atmosféra je slušná, souboje hektické, hudba filmová, grafika odpovídající nekomerčnímu původu (což vůbec není na škodu), hratelnost nadprůměrná, ale zároveň také nevyvážená.

Asi dělám v něčem chybu, ale za boha nemohu hru dohrát. Problém vidím v tom, že první levely jsou až příliš rozhodující. Úkol zničit křižníky je celkem jasný, jenže když se budete zabývat křižníkem, kdo bude krýt vaše wingmany? A když se zase budete starat jen o boje se stíhačkami, kdo zničí křižník chrlící další a další TIE fightery? A když se vám to konečně povede nějak sfouknout, vašich spolubojovníku je už většinou velmi málo a v následujících levelech se tak nepřátelská palba soustředí výhradně na vás a to znamená konec.

Pro: slušné zpracování, příjemná filmová atmosféra, jednoduché a efektivní ovládání, vzpomínka na X-Wingy a TIE Fightery

Proti: nevyvážená obtížnost, více voleb by nebylo na škodu, citelně chybějící multiplayer

Nejsem Star Wars fanda ale tato freeware arkádová střílečka upoutala mou pozornost. V jednom vydaní časopisu LEVEL, na tuto hru byla mini recenze a samozřejmě byla dostupná na jednom ze dvou DVD. Tak proč ji nevyzkoušet? Hra už v úvodním menu dokázala že má kvalitní ozvučení. Nevím zda to prostě nebyla skladba z filmu (jak říkám nejsem fanoušek) ale i tak jsem nabral dobrého dojmu. Koncept je velice jednoduchý ovládáte loď a spolu po vašem křídle pluje prostorem několik desítek bratrů v kosmické zbrani. Váš úkol: postupovat vpřed a ničit každou nepřátelskou loď v dosahu. Bitvy jsou stále těžší a těžší. Spojenců ubývá a nepřátel přibývá. Bitvy jsou na freeware poměry opravdu rozsáhlé a kroužit mezi desítkami a desítkami bitevníků má svou atmosféru. Jak jsem psal výše ozvučení je takřka identické s filmem a to je dobře. Opravdu škoda jednoduchosti a absence multiplayeru.

Pro: Na freeware poměry rozsáhlé bitvy, kvalitní ozvučení a hudba, atmosféra.

Proti: Vysoká obtížnsot, stereotyp.