Her ze světa Star Treku je mnoho a překvapivě i dostatek povedených. Adventury všeobecně patří mezi to nejlepší a hned na počátku prozradím, že A Final Unity je ta nejpovedenější. Od prvního momentu je atmosféra stejná jako v seriálu, úvodní znělka, úvod do příběhu, který vypadá jako běžná epizoda. Po vzoru starších kousků to také vypadá na několik samostatných příběhů, ale vše se nakonec skvěle propojí. Správný pocit je také podpořen dabingem herců známých ze seriálu. Správně také působí celé prostředí i zpracování ovládacího rozhraní.

Hra je, opět stejně jako starší adventury, rozdělena do dvou částí. Začnu tou slabší a to ovládáním samotné Enterprise. Možnost ovládat mnoho systémů, konzultovat postup s posádkou a procházet obsáhlou lodní databázi je super. Problém bohužel nastává při boji. Ovládání je nešikovné a vyhrát nějakou bitvu je spíše o náhodě. Proti jednomu nepříteli je důležité co nejrychleji vystřelit ze všech zbraní, proti přesile to snad ani nemá cenu zkoušet. Párkrát jsem to zkusil a pak raději nechal vše řešit své důstojníky. Obtížnější boje byly ale moc i na Worfa, takže jsem se jim, především v pozdější fázi, snažil vyhýbat. Naštěstí při nižších rychlostech lodi nejsou boje proti přesile tak časté, respektive nakonec jsem nepodstoupil žádný.

Než se dostanu k tomu hlavnímu, tedy adventurní části, musím ještě zmínit volbu obtížnosti. Ta totiž ovlivňuje možnost přípravy výsadkového týmu, se kterým později řešíte situace na planetách a stanicích. Na nejlehčí nastavení vše probíhá automaticky, na těžší dostanete doporučení a na nejtěžší si musíte vše zařídit sami. Jde o skvělou součást zážitku a doporučuji tak hrát na nejtěžší. Obdivuji tvůrce dabingu, kteří museli počítat z tolika možnostmi postav při rozhovorech.

Adventurní část už musím pouze pochválit. Jednotlivé výsadky jsou zajímavé, dobře navržené a v duchu Star Treku. Díky různým členům výsadku existují různá řešení. Každý je na něco odborník a dle toho i musí dostávat instrukce. Řešení jsou navíc logická a v případě záseku obvykle nějaký člen týmu napoví jak dál. Ovládání je klasické, pouze inventář je dost nešikovný. Naštěstí, až na jednu výjimku, není předmětů mnoho. Grafika je slušná, prostředí hezky vyvedená a občasné animace skvělé. Akorát zpracování postav se mi moc nelíbilo. Fanoušky potěší zmínky o mnoha událostech ze seriálu. Nezklame ani samotné vyvrcholení. Ve výsledku tak hru jednoznačně doporučuji jak fanouškům Star Treku, tak adventur.
Herní výzva 2019 - 5. "Adaptace": Dohraj hru, která byla vytvořena pouze na základě filmové předlohy.

Do třetice Star Trek, do třetice moje premiéra, do třetice 80%. Po dvou dílech přišla v roce 1995 jiná firma s náhledem do právě skončené Nové Generace, neboli TNG. Tenhle seriál mi v konkurenci ostatních přišel vždycky nejvíce sucharský, poměr dialogů a nějakých akčních scén/efektů byl drtivý. Nicméně všechno to vynahrazovala parádní posádka, výborné humanisticky laděné příběhy, seznámení se spoustou nových ras (které byly poté rozvinuty v Deep Space Nine) a především diplomacie. Tam kde Kirk svlékal tričko a bojoval na pěsti, Picard zvládl potenciální konflikt vyřešit mírovou cestou a ještě byl člověk rád.

Jak se k tomu postavila hra? Na výbornou. Opět tu nechybí nic z toho co jsem právě popsal, tvůrci navíc sehnali veškeré herce ze seriálu a vyrenderovali jejich podoby, takže zážitek je to parádní. Příběh si půjčuje svoji strukturu z prvních dvou Star Trek aedventur, takže ze začátku plníte i "filler" mise, v půlce navíc přijde obrat k něčemu úplně jinému, ale i tak je to paráda. Posádka se vydává pátrat po tajemném Pátém svitku (něco jako druhý díl Bible), který by zcela změnil zažité zvyky Gradianů. Do toho hrozí válka s Romulany. A někde v pozadí se objevuje stopa dávno vymřelého impéria Chodak, přičemž všichni pátrají po tajemném zařízení Unity Device.

Čeká Vás cestování po různých planetách i zařízeních, na rozdíl od seriálu si tvůrci mohli dovolit popustit i uzdu fantazie, takže lokace jsou opravdu mimozemské, bytosti rozhodně nevypadají jen jako lidé s maskou a ve finále nás čeká stejně jako jako třeba v Judgment Rites test humanity a schopnosti spolupracovat. Nejlepší na tom je, že i bez znalostí seriálu si děj můžete užít - dvě hlavní rasy jsou nové, uteče Vám sice pár odkazů na Picardovu minulost a nebudete tušit kdo jsou Klingoni, Romulani či Ferengové, ale nehraje to velkou roli.

Grafika pokročila, takže tu máme podobně jako v Dark Seed 2 renderované postavy v polokresleném prostředí. Není to sice zrovna úchvatný zážitek, ale dostačující. K tomu je tu spousta FMV sekvencí sice v mizerném rozlíšení, ale zato parádně zpracovaných.

A jak se to hraje? No nejlehčí hra to není. Adventurní část je celkem v pohodě, úkoly jsou logické a většinou tušíte co máte dělat. Na každé misi máte výsadek a opět občas platí, že některé úkony zvládne jen jeden z výsadku. Většinou je cílem něco aktivovat, zneškodnit, jen na zoologické planetě si hrajeme na detektivy. Ovládání je příjemné - inteligentní kurzor se 4 možnostmi, hlásící se předměty, žádný deadendy nebo time limity. Opět tu nechybí hodnocení úspěšnosti mise, na jedné planetě máte i nelineární postup.

To ovšem není všechno, ještě je tu můstek a tam jde dělat tolik věcí, že se Vám zatočí hlava. V astrometrice si můžete zadávat kurz, měnit rychlost atd... v inženýrské sekci si prohlížet části lodě, v počítači číst o desítkách hesel a v taktické konzoli máte možnosti bojovat, k čemuž se ještě dostanu. Kromě si můžete nechat poradit od posádky, probírat s nimi postup, zavolat na velitelství Hvězdné flotily. A důležité jsou i rozhovory, které hodně ovlivňují směřování děje.

A pak jsou tu prokleté boje. Čas od času narazíte na cizí loď (většinou Romulanskou) a začne boj. V taktické konzoli můžete nastavit milion serepetiček od síly phaserů, štítů, rozptyl torpéd, desítek manévrů. Boje jsou otravné, interface je odporný a navíc přes veškerou snahu při nich hra neustále zamrzá. U jednoho boje na planetě Yall to zabralo hodinu googlení, než jsem našel řešení jak překonat bug.

Krásné na tom je, že si dáte nejnižší obtížnost a na vše se můžete vykašlat. Boje obstará Worf, kurz zadá také Worf a kromě pátrání na konci kde bych se bez souřadnic z návodu neobešel si tak můžete užít poctivé adventuření. Takže opět - pro všechny fandy Star Treku povinnost.

Pro: Parádní doplněk Star Trek TNG s perfektním příběhem, férová hratelnost a obtížnost, pro hračičky spousta možností na můstku.

Proti: Otravné boje plné bugů, hledání cesty v astrometrice.

Star Trek je dodnes velmi silná značka a taktéž legenda. V 90. letech to platilo dvojnásob, v roce 1995 vyšla tahle adventura která nejenže vychází ze Star Trekovského vesmíru ale rovnou se zhostíme rolí členů Enterprise pod vedením Picarda. Je docela zajímavé že když se zeptáte na slavné adventurní klenoty 90. let tak většina lidí automaticky řekne ty z dílny Lucasartu a Star Trek tak nějak zapadl. Ovšem neprávem.

Grafika je zde pěkná a v roce 95 rozhodně patřila k tomu lepšímu co vycházelo. Vlastně bych se odvážil říct že klidně mohla soutěžit s těmi nejlepšími. Intro které na začátku hry zhlédnete muselo tehdy vykloubit nejednu čelist. Celá hra je krásně detailní a animovaná. Ovšem celá grafická část je hodně individuální, hodně záleží na tom jak se vám pixelovatá grafika líbí nebo nelíbí. Osobně mi příjde pěkná a zdá se mi že tento typ her tak nějak nezestárnul tolik jako např. rané 3D pokusy. Je až obdivuhodné co vše tehdejší vývojáři dokázali udělat s tak limitovaným hardwarem. Hra má taky výhodu v tom že není limitovaná tehdejší filmařskýmy dovednostmi. V mnoha sci-fi seriálech ( včetně ST ) je většina mimozemšťanů velmi podobná lidem, jen s drobnými rozdíly. Tamti mají divné výstupky jiní zase rozdílné obočí ale pořád jsou to lidé v maskách. Zde se tvůrci nemuseli držet zpátky a tak se dočkáme větší rozdílnosti mimozemšťanů ale i kulis. Různé lokace jsou vážně hezké a zajímavé.

Hudba zde sice nějaká je ale je jí málo a většinou budete slyšet jen zvuky okolí a herce kteří nadabovali své postavy. To je další skvělá věc, herci z Nové Generace zde nadabovali své postavy a to ještě umocňuje zážitek z hraní.

Obtížnost je zde volená ze tří stupňů takže si vybere každý. Osobně jsem hrál na nejnižší z důvodů vesmírných soubojů ( ale i tak to stálo za prd a dost často jsem zařval ). Hra se totiž skládá ze dvou částí, klasická adventurní kdy máte výsadek tvořený čtyřmi lidmi ( na vyšší obtížnosti si ho tvoříte sami ) a řešíte různé problémy, druhá je interaktivní část která se odehrává na Enterprise ( resp. na jejím můstku ).

Nejdříve se podívám na klasickou adventurní část. Ta je vlastně docela prostá a v duchu 90. let zde máme dolní lištu a na ní čtyři nožnosti čiností. Bublina nám umožňuje s někým promluvit, noha zase pohyb po lokacích, oko slouží k prozkoumávání a ruka k činnosti. Pro mnohé může být lehce otravné že když se chcou někam přesunout tak nejdříve musí kliknout na symbol nohy a pak na dané místo. Ovšem taková to byla doba a kurzor který zvládne vše ještě nebyl. Alespoň máme jen čtyři ikonky a ne 9 jako v Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Dále Pokud chcete změnit postavu stačí kliknout na portrét postavičky, rozdílnost postav ve hře hraje svou roli. Různé věci vyžadují různé znalosti a ty mají různí lidé. Např. zraněnou ženu nejlépe ošetří doktorka Crusherová a né nadporučík Worf, její zranění pak nejlépe zjistí za pomocí lékařského trikordéru. Tady je krásně vidět jak je hra propracovaná, zpět ke zraněné ženě, tu může ošetřit kdokoli z vašeho týmu ale vždy s jinými výsledky, navíc je rozdíl jestli nejprve zjistíte zranění a zda použijete lékařský trikordér nebo normální. Může to znít složitě ale je to vlastně strašně prosté a hlavně logické. Drtivá většina hry je striktně logická takže pokud se budete řídit selským rozumem tak většinu problémů dáte za chviličku. Nicméně přesto jsou zde možné záseky a to kvůli pixelhuntingu. Resp. pixelhunting zde není klasického rázu ale je zde poněkud zajímavý, jedná se o objekty které jsou sice normálně viditelné ale ani za nic by vás nenapadlo že jsou interaktivní. Např. počítač v jedné místnosti byl normálně vidět ale byl mezi dvěma počítači které už interaktivní nebyli takže jsem na něj ani nenajel. Navíc takovéto místa nejsou ani nijak zvýrazněné nebo zde není jiná nápověda. Některé věci jsou navíc v dost špatných úhlech, komunikátor byl v jedné lokaci úplně vpravo dole takže jsem na něj přišel náhodou. Nestává se to často ale když se to stane hrozí že vytuhnete i na hodiny a přitom na takové blbosti. Alespoň že v ostatních oblastech vám hra nehází klacky pod nohy, lokací na průzkum je vždy jen pár, taktéž inventář nebudete mít nijak zaplněný a povětšinou je v něm jen minimum předmětů. Což je jen dobře neboť zrovna inventář je podle mě řešen nešťastně, je umístěn na dolní liště. Pokud by snad někdo hru hrál a nevěděl k čemu slouží ta různobarevná lišta, tak tam se nastavuje síla fazeru. Ovšem moc často to nevyužijete. Odznak Federace pak slouží jako komunikátor s lodí. To by tak bylo k adventurní části vše. Je fajn že zde nejsou nelogické hádanky ( až na jeden, dva špeky ), na různé situace se hodí různá řešení a postavy. Zároveň je zde přítomny větvené události které reagují na vaše snahy a nezdary. Pokud se nějak rozhodnete pak se toto rozhodnutí s vámi povleče dál a pošle vás na jinou kolej. Je fajn že to nefunguje jako v dnešních hrách kdy na vás hra málem křičí POZOR DŮLEŽITÉ ROZHODNUTÍ, na druhou stranu to může být i opruz neboť než si to uvědomíte tak se vezete po nejhorší možné alternativě a ta vás protáhne přes fůru vesmírných soubojů.

Tím se dostáváme k interaktivní části na lodi. Zde se vše odehrává na můstku kde jsou přítomny důležité postavy kterých se můžete zeptat na názor či radu. Zároveň se zde můžete spojit se strojovnou, zajít do simulátoru ( kde se dají jen přehrávat již zažité cutscény ), nebo odejít do transportní místnosti a tím na výsadek. Ještě se můžete spojit se zasedací místností a kouknout do počítače kde je obsáhlá databáze všeho možného nebo zadat kurz. Samostatná kapitola je pak taktická konzole ze které vedete boj. Ten není dobrý, dám vám jednu radu a sice vyhýbejte se soubojům jak jen můžete. Když už do něj spadnete tak se snažte vypustit co nejvíce fotonových torpéd a doufejte že nepřítele tato salva dostane. Pokud je nepřátel více jak jeden tak rovnou loadujte poslední save, jste totiž mrtví. Boj můžete nechat i na Worfovi ale ten je docela jelito a nestalo se mi že by dokonce byť i jen vystřelil ( asi ho popadl záchvat nemohoucnosti, nebo mu ty ideály federace už vlezly na mozek ). Boj je tedy špatný, dobrá zpráva je že boj je nepovinný, teda pokud se nevydáte na výlet do srdce Romulanské říše. Poslední lodní část jsou rozhovory s jinýmy osobami, ať už jsou na palubě nebo na cizí lodi. Tyto rozhovory ( a to platí o všech konverzacích i poznámkách postav ) jsou naprosto špičkově napsané a měl jsem dojem jakobych sledoval další epizodu ST. Jsou taktéž nesmírně důležité neboť budete muset vybírat z různých odpovědí a ty pak budou mít dopad na další dění. Občas je třeba zvolit více diplomatický přístup a jindy zase pohrozit silou. Opět i zde se cesty různě větví a záleží co zvolíte.

Tolik jsem toho napsal a zatím ani čárka o příběhu. Má to svůj důvod, ten je totiž velmi dobrý a klidně se může rovnat zápletkám z televize nebo i filmů. Na začátku je Enterprise na rutinní misi podél neutrální zóny když najednou obdrží žádost o pomoc od plavidla které prchá do prostoru Federace. Tato jednoduchá zápletka se brzo patřičně zašmodrchá a na konci už půjde o hodně více než jen o skupinku disidentů prchajících do Federace. Mě osobně ta hra naprosto vtáhla a strašně mě bavilo činit rozhodnutí jako kapitán Picard. Škoda jen že jich není více.

Pro: grafika, příběh, dabing známých herců, známé prostředí, logické hádanky, několik postav a tím i několik řešení problémů, rozličné cesty jak se dobrat ke konci,

Proti: vesmírné souboje, pár hádanek které už tak logické nejsou, občas podivné umístění interaktivního místa