Space Siege

12.08.2008

Ľudstvo narazilo v nekonečnej galaxii na nepremožiteľného nepriateľa. Posledná bašta ľudskej civilizácie – Zem – padla. Ostala len jedna loď, ktorá však neutiekla pozornosti Kerakom. A tak začína boj seržanta Setha Walkera za prežitie ľudskej rasy.

Hra sa celá odohráva na vesmírnej lodi, kde sa po jednom neúspešnom pokuse o zničenie Kerakov, snaží hŕstka ľudí prežiť. Hráč dostáva pod kontrolu seržanta Walkera, a s ním sa pokúsi v klasickej akčnej hre, zachrániť ľudstvo. Hra je obohatená i o akési RP prvky, kedy si za pomoci komponentov môžete vylepšiť vlastnú postavu (zbroj, zdravie, výdrž), robota, či zbrane ktoré postava nesie. Po krátkom čase dostane hráč možnosť vylepšiť Walkera o rôzne implantáty – resp. nahradiť svoje časti robotickými časťami a tak sa úplne zmeniť na nepoznanie. Postava je tak silnejšia, ale utrpí tým jej „ľudskosť“.

Čo povedať o tejto hre a neuraziť :) - skrátka je to priemerný kus, do morku kosti. Prečo teda 65% - keby som nebol býval videl niekoľko ľudí ako sa pri tejto hre dobre bavia, ostal by som pri pôvodnom hodnotení. Ale tá udalosť ma natoľko zasiahla, že som išiel s percentami hore. Ale k veci.

Hra nefunguje. Prostredie je príliš stereotypné. Príbeh - žiaden. Čo by nevadilo, keby sa predtým hra neprezentovala tak, že nám predvedie morálnu dilemu o strate ľudskosti - pri úplnej premene na kyborga. Čo je v hre samozrejme odbyté len niekoľkými vetami a... bez následkov.
Upgrady sú síce vymyslené dobre, ale v podstate sú na nič a majú minimálny vplyv na vašu postavu. Aby som citoval samého seba :) - "...Jednoduchá, lineárna, akčná hra s ľahkým nádychom príbehu a postáv prežívajúcich na lodi zamorenej agresívnym mimozemským životom. Atmosféru by malo doplňovať aj čítanie pohodených PDA, avšak v plochosti v akej sa pohybujeme vyznievajú skôr zbytočne..." (gamesweb.sk)

Pro: zaujímavý koncept upgradov (nie však originálny), na krátku dobu zábavná odreagovačka.

Proti: dizajn, jednotvárnosť prostredia, nedotiahnuté (neintuitívne) ovládanie, príbeh

Začnu zeširoka. Osobně diablovky jakéhokoli druhu moc nepreferuju a ikdyž hraju už 14-15 let, tak samotné Diablo mne úplně minulo. První akční RPG, které jsem zkusil byl Titan Quest a ten mě nadchnul.
Bohužel jsem spíše sci-fisticky zaměřený a tak mi SS přišlo jako vhodnější...no co říct, nebyl.

Příběh má být asi strhující a není, prostředí je až žalostně stereotipní, což se dá na jednu stranu pochopit, ale i kolonostická loď může vypadat různoroději, případně by nějaké mise úplně mimo lodi nebyla na škodu. Ta jediná, odehrávající se ve volném vesmíru to nezachrání :-(
Interakce prostředí je až směšná. Sice reaguje prakticky všechno, ale i sebevětší bedna se zásobama váží a chová se jako nafukovací balónek, takže není problém tlačit před sebou chodbou 20 beden rozměru 2x2x2m. Zase na druhou stranu fyzika funguje jak má.

Grafika samotná je vcelku ucházející, nepřekvapí a ani neurazí.
Nepřátel není až tak moc, spíše různé variace, ale jejich "stereotip" prakticky nevadí. Co zamrzí, jsou zkušenosti, které nezískáváte ze zabíjení, jako u všech ostatních akčních RPG, ale pouze za splnění úkolu a vždy po dvou bodech. Ty zainvestujete do dvou druhů dovedností, bojových a technických. Samotné vylepšování statistik se děje na "pracovních stolech", kde zpracováváte součástky. Ty sbíráte z padlých nepřátel, z rozbitých beden, ze všeho možného a prakticky je jich tolik, že ani šetřit nemusíte. Za chvíli je z Vás stroj na zabíjení a hrou procházíte jako nůž máslem.
Mimochodem se tím strojem opravdu stát můžete. Po celé lodi nacházíte kyberimplantáty. Jejich instalací ztrácíte kus "lidství", což prý má vliv na jednání s ostatní posádkou, ale moc jsem si toho nevšiml a navíc jsem vypadal stylově.

Co mne ale rozladilo, byla samotná délky hry. Opět se vracím k tomu, že loď není/nemusí moc velká, ale tady přišel konec jako blesk z čistého nebe.

Celkově tohle neumím doporučit, ale momentální cena 199kč je na občasné odreagování ucházející.

Pro: ani nevím

Proti: fyzika, stereotip, délka