Soldiers: Heroes of World War II

30.06.2004

Jedná se o další strategii z období 2. světové války, kterou vyrobila ukrajinská společnost Best Way a vydali Codemasters. Hra je hodně podobná Commandos, kde ovládáte malou skupinku vojáků, kteří mají plnit různé mise, které nebudou zrovna nejlehčí. Kampaň pro jednoho hráče skýtá 4 kampaně, z nichž každá obsahuje 5 samostatných misí. Ke splnění úkolů vám budou pomáhat i různá vozidla.

Pro mne naprosto fantastická hra, u které jsem se vyblbnul jak jen to šlo. Hra je hodně podobná Commandos, kde máte k dispozici partu týpků, kteří mají vlastní inventář, který je omezen jen kapacitou(nepodařilo se mi je znehybnit přetížením, ale výrazně je to spomalilo a rychle unavovalo.) Prostředí je totálně zničitelné, graficky povedené, fyzika je také na kvalitní úrovni. Když zasáhnete tank AT střelou, jeho destrukce se hodně přibližuje realitě. Také když spadne mezi pěchotu tříštivý granát, tak lítají končetiny. Oheň se rozšiřuje z jednoho porostu na druhý a tak bych mohl pokračovat dál. Ve hře můžete použít veškerou techniku a zbraně, které najdete v misích. Oproti Commandos mi tahle gameska připadala o dost těžší, ale z mého hlediska o to lepší. V Soldiers:HoWW2 střílíte na větší vzdálenost, než u Commandos, což mi také vyhovovalo více. Jinak úkoly nejsou nijak složité, jak to u tohoto žánru bývá. Problém je spíše se k tomu cíli dostat. Jelikož je to pár dní co jsem hru dohrál a jak jde vidět z mého komentáře, jsem s ní maximálně spokojen, tak výtky žádné nemám, snad jen že mohla být delší :), ale tak to je u všech oblíbených her.
Tak trochu zapomenutá hra, která by si zasloužila daleko větší popularitu, protože Commandosácká hratelnost je tu zasazená do neskutečně propracovaného enginu, ve kterém můžete každý barák nebo vozidlo rozmlátit na padrť, nasednout do tanku, přelít do něj palivo z jiného vozidla, doplnit munici třeba od nepřátelských tanků, připevnit těžký kulomet podle libosti, nebo jím naopak vybavit některou z vašich jednotek a zahrát si na terminátora.

Systém direct control funguje parádně a na rozdíl od klasických strategických her tady může člověk daleko lépe ovlivnit průběh boje, protože jednotka ovládáná hráčem například střílí daleko přesněji, a vůbec ji můžete smysluplněji kontrolovat, a ve správnou chvíli tak prásknout do bot, místo toho, aby váš voják zbytečně padnul v boji. Obíráte mrtvoly, prohledáváte bedny a vozidla, časujete granáty, vozidla se silným pancířem můžete likvidovat protitankovými granáty, nebo vlastními či ukořistěnými nepřátelskými vozidly, ve nichž můžete volit mezi tříštivým a protipancéřovým střelivem ale také si třeba vystřelíte z Nebelwerferu nebo odpálíte Kaťušu.

Propracovanost hry je skutečně jedinečná, a i když umělá inteligence nepřátel občas nejedná zrovna necjhytřeji, rozhodně se u některých misí slušně zapotíte, obzvlášť pokud nechcete přicházet o členy posádky.

Vybírat můžete hned z několika kampaní, a co je potěšující, zahrát si v nich lze nejen za Spojence (USA, VB, SSSR), ale také je k dispozici kampaň za Německo. Mise jsou dobře navržené, různorodé a nezřídka také představují slušnou výzvu. Vše je navíc posazeno do historického kontextu, což nadšence pro druhou světovou válku jistě potěší.

Pro: Vynikajicí destrukční model, dechberoucí detailnost a propracovanost, slušný hudební doprovod, různorodé mise, několik kampaní a zajímavé bonusové mise

Proti: Občas hloupí nepřátelé, AI by neškodilo více agresivity a kooperace více jednotek v oblasti

Hier z druhej svetovej vojny sú už stovky, no napriek desiatkam odohraných titulov z tohto obdobia našej histórie ma tieto hry ešte stále bavia a skúšam nové pre mňa neznáme tituly. Takto sa mi dostal do rúk aj SHoWWII. O hre som vedel, že na jej základe vznikli hry ako Faces of War alebo séria Men of War ( Assault Squad je prvá hra po cca 5 rokoch, čo som ju po prvej misii odinštaloval, tento herný štýl sa k takýmto hrám podľa mňa nehodí, aspoň v singleplayeri a v kampani, kde sa máte starať o desiatky vojakov, čim sa stáva priama kontrola zbytočnosťou).

SHoWWII ponúka kvalitný tutorial aj pre začiatočníkov a ukáže vám všetko, čo budete v hre potrebovať. No už v tutoriáli som sa stretol s menším problémom a to, že mi nefungovala zmena vopred nastaveného ovládania, vždy keď som zmenil tlačítko ľubovoľného príkazu a vrátil sa do hry, tak to tlačítko bolo opäť to pôvodné (je to možno spôsobené Vistou alebo cz, neviem). Aspoň že má hra svoje nastavenia v ľahko editovateľnom súbore. Po tomto zákroku som sa konečne mohol pustiť do tutoriálu. Počas jednotlivých častí som sa nestíhal diviť, čo všetko hra ponúka, či už ovládanie jednotlivého vojaka alebo vozidla s priamym ovládaním alebo premyslený systém krytia, inventáru, maskovania alebo zásobovania tanku.

Inventár funguje na princípe miesta, ktoré môžete predmetmi zaplniť, preto nechápem, prečo majú jednotlivé predmety hmotnosť, keďže vojaka sa mi nikdy nepodarilo preťažiť, síce jeho výdrž klesala rýchlejšie, ale nech má pre istotu tú bazuku. Vojak takto pri pohybe stráca energiu, pokiaľ klesne príliš tak z poklusu prejde do chôdze, ale taktiež ho môžete nechať dvojklikom šprintovať. Tento systém mi, ale prišiel dosť divný, keďže mnohokrát sa stalo, že oddýchnutý vojak mi pred tankom kráčal namiesto toho, aby utekal. Problém s inventárom nastáva, ale vtedy, keď chcete vojaka posadiť do vozidla a on drží v rukách zbraň a vy nemáte voľné miesto v inventári, vtedy zbraň odhodí a až tak sa posadí do vozidla, je to dobré pokiaľ by to bol šofér, ale prečo nemôže závozník držať v rukách zbraň tak to nechápem.

SHoWWII ponúka široké množstvo zbraní od rôznych strelných zbraní až po niekoľko typov granátov a munície. Tanky tiež využívajú 2 typy munície (výbušná a prierazná) a čo ma spočiatku zaskočilo, tak aj tu je rozdiel medzi jednotlivými tankami. Nedivte sa keď muníciu zo Shermana nepoužijete do tigra. Tak ako vojaci sa ozdravujú buď sami alebo s lekárničkami, tak tank je rozdelený na niekoľko oblastí, ktoré môžu byť poškodené a vy ich tak s vojakom a náradím musíte opraviť. Pokiaľ v tanku dôjde palivo musíte ho natankovať alebo ho odčerpať z najbližšieho vraku.

Vojaci toho veľa nevydržia, ale na prvých dvoch obtiažnostiach po uložení, môžete vybehnúť pred obrnené vozidlo a skúsiť vystrieľať posádku a požičať si ho. Životnosť vašich vojakov si zabezpečíte tým, že im zabezpečíte helmu a pokiaľ je to možné nasadíte im brnenie.

SHoWWII ponúka 4 kampane za ZSSR, UK, USA a Nemecko. Jednotlivé misie sú originálne a pri mnohých sa aj zapotíte. Významným prvkom hry je, že sa nemusíte báť lietadiel (až na jednu situáciu) a máte odkrytú celú mapu s pozíciami nepriateľov, takže máte možnosť si všetko poporiadku naplánovať. No nikdy neviete, či nepriateľovi neprídu posily alebo v oblasti nehliadkujú jednotky, ktoré miznú za mapou a po čase sa opäť vracajú. Po dohratí kampaní máte ešte možnosť vyskúšať ďalších 7 bonusových misií.

V hre môžete plne využiť prostredie, či už sa skryť niekde v tráve alebo za nejakým múrom, ale taktiež to aj využiť proti nepriateľovi. Podpálenie trávy pod tankom je pre ten tank smrtiace, keďže AI akosi nevadí, že okolo nich všetko horí, takže čakajú kým nevzbĺknu aj oni. No niekedy si treba dať pozor aj na najlepšie krytie, keďže váš vojak sa hoci nedá zraziť nepriateľským vozidlom tak pokiaľ je v kryte tank ho prejde aj s múrom. A tu je jeden problém s deštrukciou, v jednej z misií som sa cítil ako v starej JAVA hre Buldozer INC., s nemeckým halftruckom som prešiel každým domom v dedine a tým som zlikvidoval všetkých nepriateľov a halfterucku sa nič nestalo.

Hra ma tak bavila, že som si spočiatku tie chyby ani nevšímal, ale v kampani za USA som sa konečne prebral a uvidel tú chabú AI, a to nie len nepriateľa, ktorý len stojí a čaká kým ho zastrelím, ale hlavne mojich vojakov, ktorých keď neovládam tak sa nechajú za pár sekúnd zastreliť alebo vbehnú so samopaľom v rukách pod pásy tanku a to nehovorím ani o tom, že pokiaľ vojakovi necháte v rukách bazuku, tak ten namiesto toho, aby si zobral do rúk samopaľ tak vystrelí do nepriateľa meter od neho s tou bazukou. Tanky sú na tom takisto, kým ho nepriateľskí vojaci neobkľúčia a nehádžu granáty tak nestrieľa a to má nastavenú voľnú paľbu, nie opätovať paľbu. Najviac ale zamrzí samovoľné prepínanie munície aj počas priamej kontroly, keď idete do tanku vystreliť prieraznú strelu a namiesto toho máte naspäť nabitú výbušnú, takže opäť load.

Pechotné boje sú najmä o taktike, ale len kým máte do 4 vojakov, potom je to akurát strata času s kopou vojakov, keďže sa nestíhate o nich starať a im vôbec nevadí, že práve odstrelili spolubojovníka od chrbta.

Tankové súboje mi niekedy prišli skôr o šťastí, keďže niekedy vystrelíte do nepriateľského tanku desať striel a on nevybuchne a potom ako váš tank vzplanie to načítate, tak ten istý tank strelíte jednou ranou.

So SHoWWII som aj napriek spomínaným chýbam nadmieru spokojný. Taktizovanie funguje, tankové bitky sú epické, kampaň je zábavná (spolu s bonusovými misiami mi zabrala cca. 18 hodín) a kradnutie paliva z kubelwagenu pre tank taktiež funguje. Pokiaľ by AI fungovala lepšie a tankové bitky by neboli v štýle pokus omyl load, tak hra by si zaslúžil aj 90 %, takto to ostáva na 80%, škoda...

Pro: grafika, kampane, priama kontrola

Proti: AI, občas kamera