SIMT MHD

simulátor > nezařazeno *
free to play
13.03.2013 PC
Tomas a Wearts
SIMT MHD je další z řady klonů simulátoru MHD, který, na rozdíl od Bus Driveru, nevytvořilo nějaké světoznámé studio, ale několik českých nadšenců. Řídíte v ní trolejbusy, autobusy a tramvaje. Hra nabízí skutečné funkce vozů, jako mají jejich reální kolegové. Karosa má ve hře řadicí páku, s níž musíte řadit rychlosti. Autobusy a trolejbusy mají ruční, parkovací i provozní brzdu. Svá vozidla si opravujete a upravujete v garáži a vozovně. Vozy musíte pravidelně opravovat a umývat. K dispozici máte vozy Karosa (kloubové i krátké), Solaris Urbino 12, 15 a 18. Dále je k dispozici autobus i trolejbus SOR NB 12 (TN 12) a trolejbusy Škoda 14Tr a 15Tr, 26Tr, 27Tr, 28Tr. Solarisy Trollina 12, 15, 18. Hra obsahuje i jednu tramvajovou linku s tramvají Tatra KT8D5R.N1 a Škoda 30T. Celá hra se odehrává ve fiktivní Plzni. Vozy mají různé nátěry dopravních podniků napříč Českem - Ostravský, Pražský, Teplický, České Budějovice, Jihlava atp.

Hru můžete hrát zdarma, ale omezeně. K dispozici je jen několik linek a pár vozidel. K dispozici je i tzv. Zlatá verze, která je placenou a plnohodnotnou hrou, výměnou za měsíční (roční) poplatek. K veškerému hraní potřebujete být on-line. Vaše jízdy jsou zaznamenávány na oficiální stránce. Počítají se vám cestující, počty najetých kilometrů, a podobně.

Na hře se neustále pracuje. Poslední verze vyšla 7. 5. 2016

Nemůžu uvěřit, že je tomu již přes tři a půl roku, kdy jsem na Bonuswebu narazil na článeček, který se zmiňoval o jakémsi počinu s názvem SIMT MHD. A nechce se ani věřit, že je to taková doba, co jsem simt stáhl, vlezl do Solarisu, po půl hodině nadávání a studování ovládání jsem ho nastartoval a po další půl hodině sakrování jsem ho rozjel a vydal se na tehdejší linku 20 (hl. vlakové nádraží -> autobusové nádraží). Přes všechny nedostatky (žádné kolize, téměř žádné zvuky, placatý terén,...) mě začla hra bavit, a tak jsem si po roce zaplatil i zlatou verzi na dva roky a chystám se ji prodloužit.

Proč?
Jednak se mi líbí ta atmosféra průměrného českého okresního nebo krajského města, ale především: Za dobu, co SIMT hraju, je vidět obrovský pokrok vykoupený mnoha hodinami života pár lidí, kteří to dělají hlavně pro zábavu. Do hry přibyla hromada věrných modelů autobusů, trolejbusy, tramvaje, spousta nových linek, zvuky, obrovského rozmachu dosáhla mapa a v plenkách je i ježdění z a do kopců (zatím jen na tramvajových tratích). Za to vše si vývojáři těch pár korun (které stejně vrazí do hry) určitě zaslouží.

Závěrem bych chtěl ještě vyzdvihnout neotřelé ovládání. Přidávání plynu a brzdění šipkami v kombinaci s další klávesou je geniální a pro ovládání na klávesnici sedne jako prdel na hrnec (i když bylo těžké si na to ze začátku zvyknout).

Pro: Ovládání, spousta vozů, linek, obrovská mapa, neustálý vývoj

Proti: Čas od času se hra seká

Dlouho jsem přemýšlel, jestli si hru koupit. S příchodem nové verze, která slibovala tramvaje a 30 nových vozidel jsem si to rozmyslel a hru koupil.

Ovládaní vozidla je docela složité ale rychle se dá zvyknout. Fyzika hry je velmi dobrá, jen je škoda to "houpání". Trolejbusy pečlivě sledují trolej. Na to, že hru tvoří vlastně hrstka lidí, žádné studio odvedli velkou práci.
Chválím české hlášení zastávek a různých mimořádných událostí pro cestující.

Vrhneme se na chyby hry. Jsou tam jisté, odpustitelné nedodělky. Ovšem mi vadí to nepřirozené "houpání", že nejde projet zastávka bez zastavení (když na ní nikdo nestojí ani nikdo nechce vystoupit - i když je na znamení), že lidé nejsou ve vozidle.

Pro: Pestrý výběr vozidel, grafika, online hraní, propracované ovladání, trolejbusy.

Proti: Prázdné vozy, houpání, absence chodců, nemožnost projet zastávku.